Dlouhověkost není daná každému, v mnoha případech za ni „mohou“ geny. Ovšem někdy nám život může prodloužit i to, jak se chováme ke svému tělu a duši. Co mají společného lidé, kteří se dožívají stovky?

VIDEO: Jaké jsou základní pilíře dlouhověkosti? Podívejte se a inspirujte se!

Zdroj: Youtube

1. Chodí každý den na procházky

 „Každodenní procházky mohou výrazně zvýšit dlouhověkost tím, že prospívají tělu a mozku,“ říká Sajad Zalzala, odborník na dlouhověkost. Chůze zlepšuje inzulinovou rezistenci, krevní tlak a cholesterol v krvi, což je klíčové. Tyto faktory jsou totiž spojeny s chronickými stavy, které zkracují délku života, včetně cukrovky 2. typu, rakoviny a srdečních onemocnění.

Pravidelná chůze podporuje i růst nervových buněk. „To je nezbytné pro paměť a kognitivní funkce,“ říká Sajad Zalzala. Fyzický pohyb totiž chrání telometry (koncové části DNA), které jsou spojeny se stárnutím a zdravím buněk. Pravidelné cvičení, jako je chůze, může zpomalit zkracování těchto částí chromozomů.

2. Záleží jim na dobrém spánku

Možná toho máte v práci až nad hlavu, takže si nosíte starosti i domů, a spánek je to poslední, na co myslíte. To ale může narušit schopnost těla „opravit se“ a odpočívat a ve finále i zkrátit život. „Nedostatek spánku zvyšuje zánět, oslabuje váš imunitní systém a urychluje buněčné stárnutí,“ vysvětluje specialista na dlouhověkost Darshan Shah. Narušuje to také metabolické procesy, což může vést k inzulinové rezistenci a metabolickým poruchám.

Dostatek spánku má opačný účinek. Nejenže dává tělu šanci na opravu tkání a buněk, ale zpomaluje i stárnutí. „Spánek také podporuje odstraňování neurotoxických odpadních produktů, které jsou spojeny s neurodegenerativními chorobami, jako je Alzheimerova choroba,“ dodává odborník.

3. Jsou sociálně aktivní

Pokud byste si promluvili se skupinou stoletých lidí, všimli byste si něčeho společného. Jsou součástí komunity. „Zapojení do komunity pomáhá prodloužit život snížením pocitů izolace a osamělosti, což jsou rizikové faktory předčasné úmrtnosti,“ vysvětluje Darshan Shah.

Sociální vazby mohou také snížit hladinu stresu, posílit duševní zdraví a vytvořit pocit sounáležitosti a to všechno přispívá k delšímu a zdravějšímu životu. Můžete začít příležitostnými schůzkami na místních akcích, které nevyžadují dlouhodobé závazky, hledejte skupiny, které jsou v souladu s vašimi koníčky a zájmy.

4. Vědí, co je jejich životní cíl

Další tajemství dlouhověkosti? Zjistit, jaký je váš životní cíl. „Zatímco zapojování do komunitních aktivit podporuje sociální zdraví, hledání smyslu života jde hlouběji,“ vysvětluje lékař Diogo Barardo. To může zahrnovat kariérní cíle, osobní poslání nebo vášně, které přesahují socializaci.

Zapojení do komunity může samozřejmě přispět k vašemu hledání smyslu života, ale je dobré to odlišovat. Najít smysl života je důvod, proč ráno vstát, ať už jde o práci, koníčky, péči, nebo osobní vášně. „To udržuje vaši mysl aktivní, zvyšuje vaši odolnost a podporuje pozitivní myšlení, což souvisí s dlouhověkostí,“ dodává odborník.

5. Jedí protizánětlivé potraviny

Pokud jde o potraviny, které prodlužují váš život, nemůžete udělat chybu s protizánětlivými potravinami. „Chronický zánět nízkého stupně je klíčový faktor mnoha nemocí souvisejících s věkem, včetně srdečních chorob, cukrovky a některých druhů rakoviny,“ říká dietoložka Kristen Lorenz.

Může také poškozovat mozkové buňky, což vede k poklesu kognitivních funkcí a třeba i k Alzheimerově chorobě. „Protizánětlivé potraviny jsou bohaté na antioxidanty, omega-3 mastné kyseliny a další látky. To může podporovat delší a zdravější život,“ dodává. Mezi tyto potraviny patří například ovoce, zelenina a zdravé tuky.

6. Vyhýbají se alkoholu nebo omezují jeho konzumaci

Alkohol na jedné straně může podporovat sociální vazby, což je důležitý faktor pro dlouhověkost, ale může také negativně ovlivnit vaši celkovou délku života. „Alkohol zvyšuje zánět a oxidační stres, který poškozuje buňky a tkáně v celém těle,“ říká Kristin Lorenz.

Postupem času to může vést k chronickým onemocněním, jako je onemocnění jater, srdeční problémy či rakovina. Alkohol také poškozuje nervové buňky v mozku, zvyšuje riziko demence a přispívá ke kratší délce života.

Zdroj: vlasta.cz, realsimple.com, cnbc.com, realsimple.com, businessinsider.com