Jak už jméno napovídá, poznávacím znamením této choroby je růžová, až začervenalá pleť. Bohužel toto kožní onemocnění postihuje zejména obličej. Projevuje se jako forma zánětu. To znamená, že se na kůži objevují rozšířené cévy, pupínky a zarudnutí pleti. Postihuje 4–5 % dospělých bez ohledu na barvu pleti. Častěji však postihuje ženy. Dlouhodobé onemocnění vzniká obvykle kolem dvacítky a viditelně propuká u žen po třicítce.
První zarudnutí se obvykle objeví uprostřed obličeje a časem se může rozšiřovat. Stav pokožky se zhoršuje po kořeněných jídlech, dlouhodobém vystavování se slunečnímu záření nebo po požití alkoholu. Na rosaceu se také nedoporučuje saunování. Velké teplotní výkyvy kůži nesvědčí.
Příznaky růžovky
Existují různé typy růžovky, přičemž každý druh má jinou charakteristiku v závislosti na konkrétních symptomech. Obvykle její výskyt začíná uprostřed obličeje kolem očí. Objevit se však může i na tvářích, nose, pokožce hlavy, krku a hrudníku.
- Cévní růžovka Tento typ je obvykle mírnější formou nemoci a projevuje se začervenáním obličeje. To je občas doprovázeno viditelnými drobnými žilkami, zejména v blízkosti nosu a na tvářích.
- Papulopustulózní růžovka Jedná se o zánětlivou formu růžovky. Obličej je chronicky začervenalý s výsevem zanícených pupínků. Hrbolky se nazývají papuly a vypadají velmi podobně jako akné. Papuly jsou však způsobeny jinou formou zánětu než klasické teenagerské trápení.
- Fymatózní růžovka Rhinophyma je nápadná forma rosacey, protože nos postiženého je červený s velmi nerovnou kůží. Nos se postupem času zvětšuje a kůže ztlušťuje. V některých případech se může rozšířit i na kůži na čele a tvářích. Obličej vypadá jakoby otekle. Většina případů tohoto onemocnění se vyskytuje u mužů.
- Oční růžovka Jak lze vyvodit z názvu, místem zasažení jsou oči. Mezi časté příznaky patří pocit, že máte něco v oku. Objevuje se suchost, nebo naopak slzení. Výjimkou není ani mravenčení, svědění nebo nepříjemné pálení očí. Oči vypadají jako podlité krví. Víčka jsou zarudlá, oteklá a oči jsou citlivé na světlo. Důležitá je včasná léčba, protože neléčená nemoc může vést k problémům se zrakem, trvalému poškození rohovky, a dokonce hrozí oslepnutí.
Průběh onemocnění
Pokud se rosacea včas neodhalí a nezačne se léčit, prochází postupně čtyřmi fázemi vývoje.
Prerosacea
Tato fáze je obvykle spojena s mírnější formou růžovky, vaskulární nebo erytematotelangiektatickou růžovkou. Předběžná fáze může trvat několik měsíců, nebo dokonce let. Projevuje se zarudnutím a horkostí pokožky obličeje, které většinou můžeme sledovat s výkyvy teplotních změn, emočními změnami (stres) nebo mechanickým působením na pokožku. Zčervenání také nastává, pokud jíte horká nebo pálivá jídla a pijete alkohol.
1. První fáze
Předzvěst onemocnění se zde proměňuje ve skutečný problém. Narůstá chronické zarudnutí obličeje, které pozorujeme zejména ve tváři, na čele a bradě. Obvyklým jevem je větší výskyt cév v obličeji.
2. Druhá fáze
Druhá fáze je už brána jako chronické onemocnění. Jedná se o papulopustulární formu růžovky, kdy se objevují ohniska červených a žlutých pupínků podobných akné. Zde už máme nepříjemnou trojkombinaci zarudnutí kůže, rozšířených cév a pupínků.
3. Třetí fáze
S fymatózní růžovkou už jde opravdu do tuhého. Příznaky jsou podobné jako ve druhé fázi, ovšem začervenání, vyrážka i rozšířené cévy jsou ještě výraznější. Ve třetí fázi se navíc mohou objevit otoky, boule a zesílení kůže.
Pokud se rosacea neléčí, budou příznaky pravděpodobně postupovat v těchto fázích. Léčba musí být proto zahájena co nejdříve.
Léčba růžovky
V mírných případech je účinná léčba krémy. Ideální je přímo krém od dermatologa. V těžších případech může být léčba speciálními krémy spojena i s užíváním léků. Výjimkou nejsou ani antibiotika a další podpůrná léčba na předpis.
Laserové ošetření
Moderní doba přináší pokroky a nové přístupy. Podle zdrojů je velice účinný laser IPL. Zkratka znamená intenzivní pulzní světlo. Laserové paprsky umějí najít na pokožce červené struktury, v tomto případě míří na cévy. Cévy jsou světlem laseru rozrušeny, takže se po ošetření stáhnou. Pokud se na podobné ošetření chystáte, je důležité, abyste se několik týdnů předtím nevystavovali slunci.
Péče o pleť s rosaceou
Rutinní samozřejmostí je pravidelná péče o pleť, která příznaky růžovky minimalizuje. Ráno a večer je proto potřeba pleť vyčistit jemnou kosmetikou vhodnou pro tento typ pokožky. Čisticí gel či pěna by neměly příliš vysušovat. Nedoporučuje se používat kartáčky ani jiné mechanické pomůcky. Po důkladném očištění používejte hydratační krém, který neucpává póry. V zimním období jemný krém vyměňte za hutnější a výživnější. Nepoužívejte ale mastné krémy. Nezapomínejte na SPF ochranu s minimálním faktorem 30.
Zcela se vyhněte agresivní navoněné kosmetice, peelingům a násilnému mačkání pupínků. Kosmetické značky, které mají vlastní řadu věnovanou pleti s rosaceou, většinou nabízejí i BB krém nebo lehký make-up. Takové krémy pleť zklidní a sjednotí, aniž by ucpávaly póry.
Zdroj: vlasta.cz Rosacea - Symptoms and causes - Mayo Clinic Rosacea: Types, Causes, and Remedies (healthline.com) Rosacea Diet: Foods to Eat and Foods to Avoid for Calmer Skin (healthline.com)