Přenašečem roupu dětského jsou děti. Ty jsou také nejvíc ohroženou skupinou, ovšem nákaza se nevyhýbá ani dospělým. Možná jste už někdy slyšeli označení „dětské hřeby“.

Jedná se totiž o výhradně lidského parazita, a i když nejde o život ohrožující onemocnění, dokáže značně znepříjemnit život. Nemoc, kterou roup dětský způsobuje, se nazývá enterobióza.

Zdroj: Youtube

Jak se roup do těla dostane?

K nákaze dochází fekálně-orální cestou, kdy se vajíčka dostanou do úst, obvykle špinavýma rukama. Rizikem jsou ale také kontaminované předměty.

Tento drobný bílý červ, který měří kolem 1 centimetru (samička je větší), pak okupuje tenké a tlusté střevo, kde se živí bakteriemi a epitelem.

Oplozené samičky následně řitním otvorem vylézají ven a kladou kolem konečníku tisíce vajíček, která způsobují nepříjemné pálení a svědění.

V tu chvíli je samozřejmě velmi těžké se neškrábat, jenže na rukách vám mohou ulpět právě oplozená vajíčka a neumyté ruce se stanou zdrojem takzvané autoinfekce, tedy opětné nákazy.

Jak poznáte, že máte roupy?

Kromě toho, že mohou být roupi viditelní přímo ve stolici, častým příznakem je již zmíněné svědění (zejména v noci, kdy samičky kladou vajíčka) a následné škrábání konečníku. K tomu se často přidává nutkání na stolici, bolesti břicha a průjem.

Nezřídka se přidá také únava, problémy se spánkem a bolest hlavy. Pokud je škrabání opravdu intenzivní, může dojít i k zánětům, vyrážkám nebo vaginálním výtokům u dívek.

Jak lékař zjistí, že jde o roupy?

Ve většině případů ani není třeba provádět speciální test, lékař již podle příznaků roupy diagnostikuje. Může ale provést takzvaný Grahamův test pomocí lepicí pásky, která se aplikuje na konečník, druhý den ráno se sejme a pošle se na parazitologické vyšetření.

Odběr vajíček roupů u dospělých probíhá obvykle Schueffnerovou odběrovou tyčinkou. Vyšetřit lze také vzorek stolice.

Jak se rychle zbavit roupů

Léčba je snadná a nenáročná. Po zjištění diagnózy obvykle lékař předepíše perorální tablety, takzvaná antihelmintika, což jsou speciální léky proti střevním parazitům. Užívá se nejdříve jedna tableta a po 2 až 4 týdnech další, celkem tedy 3 tablety.

Léky totiž hubí dospělé roupy, ale ne vajíčka, proto je třeba kúru opakovat. Fungují také sirupy s odčervovacím účinkem.

Ideálně by se měla přeléčit celá rodina, jinak se potíže mohou vracet. Při léčbě je samozřejmě důležité dodržovat zásady zvýšené hygieny a prevence (omezit sladké, jíst hodně zeleniny, pít hodně vody).

Od svědění může ulevit omývání konečníku vlažnou vodou a mýdlem a mazání zinkovou mastí.

Babské rady na roupa dětského

Na roupy podle babských rad platí i česnek a kysané zelí, ty ale obtíže možná zmírní, trvale však neodstraní. Můžete do jídelníčku zařadit také chilli, pepř, hřebíček, česnek, medvědí česnek, zázvor a cibuli, ale tyto druhy zeleniny se moc nehodí pro malé děti.

Dospělí mohou vyzkoušet černuchu setou neboli černý kmín, která má silné antibakteriální a antimykotické vlastnosti.

Zdroj: vlasta.cz, benu.cz, drmax.cz, euc.cz, cs.wikipedia.org

Související články