Roztroušená skleróza (RS) je autoimunitní onemocnění, které cílí na centrální nervový systém, konkrétně mozek a míchu.

Paradoxem této nemoci je fakt, že jakmile člověk onemocní, imunitní systém místo toho, aby buňky chránil, začne rozbíjet ochranný obal nervových vláken, což je příčinou častých zánětů a dochází k poškození nervových buněk.

Člověk se následně cítí slabý, svalstvo ochabuje, začnou problémy s koordinací, postiženo je také centrum zraku a mnoho dalšího.

Nemoc se objevuje především mezi 20. a 40. rokem života a pacient (nemocí trpí především mladé ženy a maminky) o počátku nemoci často ani neví. U každého jednotlivce jsou příznaky jiné, u někoho propuknou v silné míře a pacient může v brzké době skončit upoutaný na lůžko, jiný zase nevykazuje příznaky žádné a jeho kvalita života není nijak zvlášť omezena.

Bohužel do dnešní doby lékaři nedokážou RS zcela vyléčit, existují však léky v kombinaci s terapiemi, které mohou symptomy této nemoci zmírnit, a to především v jejím počátku.

VIDEO: Co je roztroušená skleróza? Podívejte se na video.

Zdroj: Youtube

Jak biologická léčba funguje?

Biologická léčba cílí na zmírnění zánětů, zpomalení progrese nemoci a snížení počtu relapsů. Díky této léčbě může mnoho pacientů s roztroušenou sklerózou žít život stejně tak, jako zdraví lidé.

Podáváním léků (perorálně nebo injekčně) dochází k jakési blokaci napadení nervových vláken imunitním systémem, snížení zánětu, nebo dokonce k regeneraci již poškozených nervových buněk, čímž je také chrání před dalším poškozením.

Kromě biologické léčby se do popředí dostává i léčba inovativní, která je také účinná, avšak finančně náročná. Dobrou zprávou ale je i to, že tento způsob léčby vytěsňuje podávání léků injekčně, což pro někoho může být mnohdy utrpením.

Léčba je finančně nákladná

Podle Asociace inovativního farmaceutického průmyslu ve spolupráci s ÚZIS je investice státu do této léčby velice přínosná, protože pacient nevykazuje takové příznaky, které by ho omezovaly v zaměstnání, nehledě na to, že se snižují také hospitalizace pacientů a počet přidělených invalidních důchodů.

Další způsoby léčby

Lékaři často doporučují svým pacientům s RS, aby léčbu zkombinovali s rehabilitacemi a terapiemi (fyzické terapie, ergoterapie, kognitivní rehabilitace), které výrazně přispívají ke zmírnění příznaků.

Dalším důležitým a pozitivním faktorem léčby je také úprava jídelníčku a životního stylu. RS je onemocnění, se kterým se mnoho pacientů nesmíří, v tomto případě je dobrá také návštěva psychologické poradny.

Roztroušená skleróza je nemoc, se kterou je třeba bojovat. Proto je také potřeba změnit svůj dosavadní životní rytmus, aby mělo tělo spoustu sil na tento souboj. Držte se!

Zdroj: vlasta.cz, ncbi.nlm.nih.gov, emsp.org, ncbi.nlm.nih.gov

Související články