Pokud máte sedavé zaměstnání a neděláte nic pro to, abyste alespoň po pracovní době své tělo pořádně protáhli, může to mít negativní dopad na zdraví. Dlouhé sezení může vést k problémům s páteří, častým bolestem hlavy a v dlouhodobém horizontu dokonce k obezitě nebo vzniku cukrovky. Podle výzkumu British Heart Foundation průměrná žena prosedí 74 dní v roce a muži dokonce o celé čtyři dny více! Jako efektivní řešení se nabízí takzvané aktivní sezení, které se v poslední době stává populárním trendem.

Zdroj: Youtube

Metoda aktivního sezení spočívá v používání speciálních sedacích pomůcek, jako jsou například balanční míče nebo ergonomické židle, které podporují správné držení těla a umožňují tělu pohyb i během sezení. Tím, že zakomponujete aktivní sezení do svého pracovního prostředí, můžete velmi významně zlepšit své fyzické zdraví a celkové pohodlí. Co všechno můžete pro své zdraví udělat, když už musíte celý den sedět?

Tech neck

S pojmem tech neck jste se už pravděpodobně setkali. Je to termín, který se používá pro zablokování krční páteře. Tím začnete trpět, pokud máte sedavé zaměstnání a během dne máte jen minimum pohybu. A jak poznáte, že se to týká právě vás? Začnete pociťovat bolest zadní části krku a zatuhlost trapézových svalů. Bolest bude vystřelovat až do oblasti krční páteře. Pomoci by vám mohla i pouhá maličkost. Třeba ta, že si židli umístíte blíže k pracovnímu stolu.

Posilujte hýždě

Ano, každá žena by chtěla mít v kalhotách nebo plavkách krásný zadek, ale o tom to není. Tím, že budete posilovat hýždě, zároveň pomůžete i své páteři. Posilování těchto částí těla má v konečném důsledku pozitivní vliv na celkové držení těla, zdraví beder, a dokonce prospívá krevnímu oběhu, jak dokazuje tato studie. Pokud během pracovní doby dlouhou dobu sedíte, hýžďové svaly ochabují.

Páteř

Začněte si více všímat sami sebe a soustřeďte se na svůj způsob chůze a sezení. Je důležité udržovat páteř co nejvíce narovnanou. Časté sklánění se nebo hrbení například u počítače může způsobovat problémy se zády, jak dokazuje tato studie. Při práci na počítači je vhodné mít klávesnici a myš umístěné v jedné rovině a co nejblíže k vašemu tělu, aby nedocházelo k neustálému předklánění a zbytečnému namáhání zad. Tímto způsobem můžete předejít bolestem zad a jiným potížím spojeným s nesprávným držením těla.

Jak správně sedět?

Pokud trpíte ztuhlým krkem, jednoduchým řešením může být pravidelné otáčení hlavy do stran několikrát denně. Tento pohyb provádějte pomalu, bez jakýchkoli prudkých pohybů. Můžete si nastavit upomínku v telefonu na každé dvě hodiny, která vám tohle krátké, ale efektivní cvičení připomene. Dále nezapomeňte na posilování hýždí. Posilování hýždí můžete provádět kdykoliv a kdekoliv, například na autobusové zastávce či při čekání ve frontě v supermarketu. Stačí stlačit půlky zadku k sobě v libovolném okamžiku.

Pokud telefonujete a nepotřebujete přitom zapisovat informace, vstaňte a telefonujte vestoje. Postavte se s nohama na šířku boků a zvedejte se na špičky. Tento pohyb zopakujte několikrát po sobě. Pro narovnání páteře zkuste následující cvik: zatáhněte ramena dozadu a aktivujte svaly mezi lopatkami. Vydržte v této pozici několik sekund a cvik opakujte.

Zdroj: vlasta.cz, healthline, verywellfit, studie, British Heart Foundation

Související články