Sedmikráska je nenáročná, a pokud se vedle ní neobjeví vyšší plevel, daří se jí téměř kdekoli. Miluje slunné trávníky, louky, meze i zahrádky. Kvete téměř po celý rok a její krásné žlutobílé hlavičky se objevují už od března.

Nejvíc kvete od dubna do srpna, kdy je také vhodné květy a listy sbírat. Objevit se však může už v březnu.

Zdroj: Youtube

Léčivka i rostlina vhodná do kuchyně

Kromě krásného vzhledu a vůně se sedmikrásky používají jako léčivky. Vyrábějí se z nich masti, aplikují se lokálně na pokožku, slouží pro přípravu čaje a dají se konzumovat jen tak.

Proč jsou tak zázračné, pokud jde o zdravotní benefity? Obsahují flavonoidy, antokyany a polyfenoly s protizánětlivými, dermatologickými, adstrigenními a antibakteriálními vlastnostmi.

V čem nám sedmikráska pomůže?

Uleví při respiračních problémech

Květ sedmikrásky můžete použít jako pomocný lék při nachlazení, bronchitidě a dalších dýchacích potížích. Díky protizánětlivým a expektoračním vlastnostem pomůže sedmikráska uvolnit nahromaděný hlen v dýchacích cestách a bude se vám volněji dýchat.

Stačí popíjet sedmikráskový čaj, který je bezpečný a účinný. Můžete ho použít i jako kloktadlo při bolestech v krku a zánětech v ústech.

Pomáhá při trávení

Míváte zažívací potíže? Sedmikráskový čaj pomůže i v tomto případě. Sedmikráska dokáže stimulovat trávicí systém a zajistit, že bude v lepším „provozním stavu“ absorbovat a trávit jídlo, které sníte.

Sedmikráskový čaj pomáhá zmírnit také nadýmání, zácpu, žaludeční křeče a umí i zvýšit chuť k jídlu.

Skvěle zabírá na křeče

Extrakt ze sedmikrásky má i antispasmodické účinky, které pomáhají snížit žaludeční křeče. Sice neexistuje žádný výzkum, který by to potvrzoval, ovšem lidé, kteří sedmikrásku užívají, tvrdí, že na křeče zabírá skvěle.

Snižuje horečku a odvodňuje

Sedmikráska má přirozené diuretické účinky, které podporují odvod přebytečných tekutin z těla. Když budete pít sedmikráskový čaj, podpoříte pocení a snížíte teplotu. Sedmikrásku můžete použít i v podobě obkladů na čelo.

Pomáhá při potížích s klouby i astmatu

Další zázračnou vlastností sedmikrásky je snižování zánětu spojeného s kloubními problémy včetně artritidy a revmatismu. Sedmikráska dokáže také uvolnit křeče při astmatickém záchvatu a celkově zklidnit. Stejně účinná je i při migréně.

Skvělá na rány, modřiny i štípance

Rostlinku můžete použít i jako přísadu do mastí k léčbě modřin, ale pomůže i při hojení řezných ran, škrábanců a vředů. Protože má sedmikráska také antibakteriální účinky, umí „zabíjet“ bakterie v ranách nebo vředech, a zabraňuje tak šíření infekce.

To je asi důvod, proč se sedmikrásky používaly jako obklady na bojištích už odpradávna. A rozemnuté listy sedmikrásky zabírají i na hmyzí štípance, stačí jimi potřít postižené místo.

Sedmikrásky v kuchyni

Jarní květy sedmikrásek lze použít do salátů i jako ozdobu. Jsou ale hořké, takže vám možná nebudou chutnat. Sníst jich můžete až patnáct za den.

Dají se kombinovat se šťovíkem, přidat do bramborového salátu a poupata se dají naložit do octa, takže si vyrobíte falešné kapary.

TIP: babský recept na sedmikráskový čaj na očistu, hubnutí i proti únavě

Co budete potřebovat? 3 lžičky čerstvých sedmikráskových květů (bez stonků) a asi čtvrt litru vroucí vody.

Květy zalijte vodou, přikryjte pokličkou a nechte asi 20 minut louhovat. Pak sceďte. Pokud chcete detoxikovat nebo toužíte zhubnout, tento výluh pijte vlažný 3–5x denně po dobu 14 dnů.

Pak si dejte 14 dnů přestávku a můžete začít znovu. Chcete se nabít energií a zbavit únavy? Pak snězte po dobu sedmi dnů každý den sedm čerstvě utržených sedmikráskových květů.

Zdroj: vlasta.cz, bylinkyprovsechny.cz, mynaturaltreatment.com, volanteskincare.com, toprecepty.cz

Související články