Sezamová semínka jsou malá, nenápadná a vcelku nevýrazná semínka, která pocházejí z rostliny Sesamum indicum. Jedná se o jedno z nejstarších olejnatých semen používaných v lidské stravě.

Vyskytují se v různých barvách, včetně bílé, černé a hnědé. Populární jsou hlavně v asijské kuchyni, kde se používají ve sladkých a slaných pokrmech. Hodí se do jogurtů i do salátů. Mají ale také nemalé zdravotní benefity. Jaké to jsou?

VIDEO: Nepečené sezamové tyčinky pro děti. Podívejte se na recept!

Zdroj: Youtube

Semínka jsou plná vitaminů a minerálů

Ačkoliv by se na první pohled mohlo zdát, že sezamové semínko není ničím zvláštní, opak je pravdou. Pouhé jedno semínko v sobě obsahuje několik mikrogramů vitaminů A, C a E a také vitaminů skupiny B.

V semínkách najdete také vysoké množství kyseliny listové a řadu důležitých minerálů. Mimo jiné železo, zinek, draslík, hořčík, měď a fosfor. Tato jedinečná kombinace nutričních složek posiluje imunitní systém a pomáhá chránit tělo před viry a bakteriemi.

Pomáhají chránit srdce a cévy

Sezamová semínka obsahují také velké množství hořčíku, takže mohou posílit i správnou funkci srdce a cév, jak dokazuje tato vědecká studie. Hořčík má ale i další benefity – dokáže přirozeně snižovat krevní tlak a podporuje srdeční tep. Semínka navíc obsahují velké množství zdravých tuků, které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi.

Zlepšují stav pleti

Sezamová semínka jsou také bohatá na zinek, který je velmi důležitý pro tvorbu kolagenu. A právě kolagen je zodpovědný za to, jak vypadá naše pleť, jak se uvádí v této vědecké studii.

Nedostatek zinku způsobuje, že pokožka začne ztrácet svou pružnost a mohou se objevit první vrásky mnohem dřív, než bychom chtěli. Olej ze sezamových semínek má vliv také na vlasy, které jsou pak lesklejší a zdravější.

Zbavují nadýmání a podporují funkci střev

V neposlední řadě mají semínka vliv i na trávení. Obsahují totiž vlákninu, která je nezbytná pro správnou funkci střev. Proto bychom si je měli dopřávat i v případě, že trpíme nadýmáním, zácpou či průjmem.

Zdroj: vlasta.cz, healthline, webMD, vědecká studie, medicalnewstoday.com

Související články