Naši předci neměli k dispozici žádné výzkumy, aby prokázali kladný dopad šípků na lidskou imunitu, oni to jednoduše viděli a cítili. A tak jakmile přišel podzim, ženy a děti vyrazily na sběr červených plodů. Víte, jak poznat, že jsou šípky zralé? A co všechno z nich lze vyrobit?
Zdravotní benefity
Kromě vitaminu C obsahují šípky také vitaminy A, B, E nebo K. A bohaté jsou i na minerální látky, konkrétně vápník, hořčík, fosfor, sodík a v neposlední řadě také zinek a železo. Dalšími benefity jsou obsažené třísloviny, invertní cukr, sacharóza, pektin, kyselina citronová a jablečná nebo flavonoidy.
Sezona sběru
Sběr šípků je ideální právě teď na přelomu září a října, kdy jsou plody nejsladší a mají nejvíce vitaminů. S prvními mrazíky pak cenné látky ztrácejí, pomrzlé plody také není možné sušit. Doporučuje se proto nasbírat je včas. Nesbírejte ani plody, které jsou měkké na dotek. Zralé šípky mají nádhernou sytě červenou barvu a jsou tvrdé. Když šípek rozkrojíte, najdete v něm červenooranžovou dužinu a žlutá semínka.
Čaj z čerstvých šípků
Z čerstvých šípků si můžete samozřejmě udělat také vynikající podzimní čaj. Není nutné ho vařit, nechte oloupané šípky (doporučuje se zhruba 80 šípků na litr vody) louhovat ve studené vodě přes noc. Povařit je pak můžete až ráno bezprostředně před tím, než budete čaj pít. Nikdy nepřekračujte teplotu nad 70 °C a než si dáte první doušek, nechte čaj pár minut odstát.
Jak šípky sušit
Sušení může trvat dva týdny, nebo klidně dva měsíce. Máme více možností:
- Nejrychlejším způsobem je sušit šípky v troubě na 70 stupňů na drátěné podložce či plechu s pečicím papírem. Sušíme na program s ventilátorem.
- Tradiční cesta je ale jejich pomalé sušení na vzduchu. Ideální je pečlivě je rozprostřít na plech a nechat je dýchat v dobře větrané místnosti po dobu několika týdnů. Standardně se suší celé plody zbavené černé špičky a stopky.
Šípková marmeláda
Budete potřebovat jen šípky a cukr. Z jednoho kilogramu šípků připravíte asi čtyři až pět menších skleniček marmelády.
- Důkladně plody šípků umyjte a očistěte je od stopek a zbytků okvětí. Rozřízněte je napůl a semínka vydlabejte lžičkou.
- Očištěné plody dejte do hrnce, zalijte vodou a povařte doměkka.
- Takto zpracované šípky rozmixujte na hladkou kaši. Pokud je příliš hustá, nařeďte ji horkou vodou.
- Kaši propasírujte přes gázu, získáte tak šípkový protlak. Přisypte cukr v poměru 4:1 a vařte tak dlouho, dokud se nerozpustí.
- Směs nezapomeňte míchat, aby se nepřipálila.
- Horkou marmeládu nalijte do čistých skleniček a důkladně je uzavřete. Nezapomeňte vysterilizovat i víčka! Marmeláda se tak nezkazí.
TIP pro vás: Pokud se vyhýbáte cukru, do marmelády ho nedávejte. Místo něj použijte zdravější alternativu nebo marmeládu neslaďte vůbec. Je marmeláda příliš řídká? Zahustěte ji například citrusovým či jablečným pektinem nebo agarem.
Šípkový sirup
Ingredience:
- 1 kg šípků
- 1,5 kg cukru krystal
- 1 l vody
- vymačkanou šťávu z 1 ks pomeranče
- vymačkanou šťávu z 1 ks citronu
- Šípky očistěte, opláchněte a rozdrťte.
- Zalijte je vodou a nechte cca 24 hodin louhovat.
- Následující den je přeceďte přes plátýnko a do výluhu přidejte cukr.
- Přidejte vymačkanou šťávu z pomeranče a citronu.
- Pro jemnější chuť můžete přidat med.
- Chvíli sirup povařte, pak odstavte a nechte ho vychladnout.
- Nachystejte si čistou praktickou sklenici, do které sirup přelijete. Můžete ho používat klasicky ředěný s vodou nebo na lžičce každé ráno k posílení imunity.