Bolesti nohou, kolenou a jiných kloubů trápí především starší lidi a seniory, ovšem mohou se týkat i dětí. V jakých případech byste jako rodiče měli zbystřit?

První signály neignorujte

Prvotní signály bývají nejdůležitější. Jakmile si začne dítě stěžovat, že nemůže chodit a bolí ho koleno, pak není něco v pořádku. Když budete pozorní, všimnete si, že jeho chůze není taková, jaká bývala. Potíže se obvykle zhoršují během chůze do kopce, do schodů nebo po delším sezení. Pokud se však dítě řádně protáhne, bolest zmizí.

Skokanské koleno

V případě skokanského kolene jde o takzvanou funkční poruchu, která se dá vyléčit, pokud se problém začne řešit včas. Tato porucha děti omezuje především při sportu, například při tělesné výchově. Nemůžou skákat a vadí jim doskoky, běh, fotbal i jiné sporty. Proto se onemocnění označuje jako jumper’s knee neboli skokanské koleno.

Zdroj: Youtube

Za bolesti kloubů může i růst

Další příčinou bolestí kolen je rychlý růst, který přetěžuje klouby. Pokud se tyto obtíže léčí včas, je velká pravděpodobnost, že bolesti zmizí. U neléčených dětí může dojít k sekundární artróze, která dokáže nevratně poškodit chrupavku, jak dokazuje tato studie. Dítě pak obvykle čeká náročná operace a dlouhá rehabilitace.

Mastné kyseliny jako prevence

Ze všeho nejdůležitější je prevence. Důležité je podpořit dětský imunitní systém doplňky stravy pro juniory, které prospívají pohybovému aparátu a zpevňují kosti. Do stravy můžete přidat omega-3 mastné kyseliny, které přirozeně „promazávají“ klouby a snižují jejich tření a chrání chrupavku.

Posilování a strečink

Kromě potravinových doplňků je vhodné, aby dítě pravidelně posilovalo a před každou fyzickou aktivitou se pořádně zahřálo a rozhýbalo. A to každou část těla, včetně kolen. Úlevu od bolesti může přinést i dětská jóga či strečink. V případě, že dítě hraje fotbal, zvažte intenzitu tréninků nebo aktivitu vyměňte za jiný sport, například plavání.

Zdroj: Vlasta.cz,  Chop.edu, kidshealth, topdoctors.co.uk

Související články