Všední den

Budu venku jen chvilku, to se nespálím, mazat se nestojí za to, říká si většina z nás, když přebíhá z domova do práce a zpátky.

Možná vyváznete bez spáleného nosu a dalších viditelných znamení, ale pokožka nečelí jenom UVB záření, které aktivuje proces bronzování. Paprsky tvoří také UVA složka, která škodí méně nápadně a pomaleji. Narušuje celkovou strukturu pokožky, její pružnost a pevnost, také rozhodí tvorbu melaninu, který se pak někde hromadí a tvoří pigmentové skvrny. Sluníčko se velkou měrou podílí na zpomalení přirozené regenerace a tím urychluje stárnutí, což se projeví i vráskami.

Zdravá pokožka se sama ubrání asi 20 minut. Ale kondici jí ubírá stres, který už k našim všedním dnům prostě patří. Také špatné kosmetické pečování, což je překvapivě nejenom zanedbávání, ale také přehnané čištěním a krémování. A nebudeme se ani ptát na pitný režim.

O škodlivosti slunečních paprsků se ví dávno, a tak najdete ochranné filtry i v pečujících denních krémech. SPF se pohybuje okolo desítky, této ochraně se říká nízká a zahrnuje štít proti oběma typům záření. Často se posiluje přírodními výtažky, které patří mezi takzvané antioxidanty. Síla jejich účinku se neměří, ale v celkovém efektu krému se projeví. Mezi osvědčené ochránce patří například výtažek z acai berry/ goji.

Pro slunečné měsíce, které zvyšují citlivost pleti, se hodí také krémy, které kombinují ochranný faktor se zklidněním a posilou pleti, což je úkol pro CBD, populární výtažek z konopí. Drobné barevné nedokonalosti doladí tónovací složka.

Vyšší nároky

Zralejší pokožka a delší pobyt pod širákem si žádá vyšší ochranu, ale samozřejmě musí také respektovat pohodu.

Pokud už se na tváři trvale usídlily vrásky, pigmentové skvrny a vytrácí se pružnost, ochranný sluneční filtr zabrání zhoršování stavu. Denní krém pro zralou pokožku kombinuje střední, až vysoký SPF s látkami omlazujícími a vyplatí se používat ho minimálně od května do konce srpna.

Jestli vás napadlo, zda si tvář můžete namazat opalovacím tělovým mlékem, samozřejmě to jde. Některé tubičky jsou přímo označeny, že zvládnou obojí, a mají tomu i přizpůsobenou konzistenci.

Všeobecně bývají tělová mléka hutnější a mastnější, což nemusí být obličeji úplně příjemné. Hlavně si ohlídejte, ať se nenamažete příliš blízko očí, protože se mléko na pokožce mírně rozpije, a když se dostane do oka, není to nic moc.

Tělová péče na tváři někdy vytvoří neprodyšnou pokličku, pod kterou se pořádně zapotíte. Také ji těžko spřátelíte s make-upem, obvykle po ní sjede. Ani citlivou pokožku nepokoušejte. Pocit pohody přinese pleťový specialista s ochranou SPF 30 založenou na minerálních filtrech.

Nevstřebávají se do kůže, odrážejí paprsky z povrchu pokožky jako malá zrcátka. Sušší pokožku bude hýčkat polomastný krém.

Nejvyšší faktor, tedy SPF 50 a 50+, povolejte do služby, pokud už máte výrazné pigmentové skvrny, citlivou pokožku či se obvykle spálíte. Dá se pořídit i v ultra lehké krémové konzistenci, aby tvář příliš nezatěžoval. Nebo jako zmatňující specialista pro mastnou pokožku.

ZDROJ: časopis Vlasta https://newsinhealth.nih.gov/2014/07/sun-skin