Problémy s chrápáním má asi 25 % mužů a 15 % žen. Jestli patříte mezi ně, je namístě tento problém začít řešit. Nejedná se totiž jen o „kosmetický“ problém, ale jde hlavně o ohrožení spánku, partnerského sexu a v neposlední řadě kvality života.

Zdroj: Youtube

Co stojí za chrápáním

K chrápání dochází kvůli omezení průchodnosti horních cest dýchacích. Jejich zúžení způsobuje, že se vzduch, který se dovnitř dostane, musí pohybovat rychleji a tím se zvyšuje tlak v krku. Měkké patro tak začne vibrovat. Není ale chrápání jako chrápání. Může se jednat o momentální problém v období nachlazení nebo v těhotenství. Za dlouhodobým chrápáním jsou ale zcela jiné faktory. Některé můžete sami odstranit, s jinými si poradí odborník.

  • Alkohol a kouření: Tyhle neřesti, zvláště pokud si je dopřáváte před spaním, mohou za to, že máte zduřelé sliznice a zúženou dýchací trubici. Silní kuřáci také trpí zánětlivými procesy v krku, které chrápání zhoršují.
  • Nadváha: Nějaké to kilo navíc není problém, ale pokud trpíte výraznou obezitou, může to být důvod, proč se v noci nevyspíte vy, ani vaši blízcí. Tuková tkáň příliš tlačí na dýchací cesty a zabraňuje dostatečnému přísunu vzduchu.
  • Zdravotní problémy: Chrápání může být také důsledkem zdravotních potíží, jako jsou zduřelé nosní mandle, zkřivená nosní přepážka nebo nosní polypy.
  •  Nedostatek spánku: Je-li člověk velmi unavený, svaly v jeho krku mohou být příliš uvolněné. Pokud tedy nemáte dlouhodobě dostatek spánku, nemůžete se divit, že chrápete.

Jak s chrápáním bojovat

Léčba chrápání je často zdlouhavý proces, který je spojen se zdravým životním stylem. Ze všeho nejdříve tedy změňte stravovací a spánkové návyky a přidejte pohyb. Důležité je také dostatečné zvlhčení vzduchu v místnosti a jeho čistota. Pomoci by k tomu mohla čistička vzduchu.

Pokud změna návyků nezabere, je načase navštívit spánkovou laboratoř, kde vám během vyšetření a monitorování spánku pomohou rozklíčovat, v čem je problém a zda se nejedná o nebezpečnou variantu – spánkovou apnoe. Ta je oproti „obyčejnému“ chrápání mnohem nebezpečnější a často i život ohrožující. Důvodem je zadržování dechu ve spánku, které trvá i 90 sekund. A takových bezdechých chvilek můžete během jedné noci zažít až 300.

Po vyšetření vybere odborník některou z možností řešení problému, mezi které patří používání speciální dýchací masky během spánku, nebo může navrhnout laserovou operaci.

Autor: Michaela Čentešová

Zdroj: vlasta.cz starsinsider.com Sleep apnea - Symptoms and causes - Mayo Clinic Sleep Apnea: Symptoms and Causes | Sleep Foundation

Související články