Uprostřed noci se nechce budit nikdo z nás. Když jsme nevyspalí, následující den je vždy peklem na zemi. Jsme neohrabaní a nic se nám nedaří. Zmáhá nás únava a všechno se zdá několikanásobně těžší než normálně. Prozradíme vám, co je nejčastější příčinou narušení našeho spánku a jak tomu předejít.

Zdroj: Youtube

Cirkadiánní hodiny

Každý v sobě máme vlastní cirkadiánní hodiny, jakýsi biorytmus, který závisí na mnoha věcech – na ročním období, vstávání, práci, stravování, jednoduše na vlivech přímo ovlivňujících naši organizaci dne. Dalším častým narušitelem cirkadiánního rytmu je práce na směny.

Narušitel stres

Na spánek má vliv také nadměrné množství stresu. Je to způsobeno uvolňováním stresového hormonu kortizolu, který nás zanechává ve stavu bdělosti. Kortizol se přirozeně uvolňuje, když se probudíme, a pomáhá nám být bdělejší. Stres, negativní myšlenky a úzkost jsou nepřítelem zdravého spánku. Podpořit psychiku a svůj organismus můžete vitaminem D a hořčíkem.

Problém se zažíváním

Také nerovnováha v gastrointestinálním mikrobiomu může narušovat náš spánek. Ta obvykle souvisí s nadbytkem kortizolu, který může ovlivňovat dobré bakterie ve střevě. Nerovnováha mikrobiomu působí také potíže s rozkladem tryptofanu (aminokyselina) na serotonin (neurotransmiter), což může negativním způsobem ovlivnit spánek. Užíváním probiotik můžeme tuto situaci znatelně zlepšit.

Nevhodný jídelníček

Nízká hladina cukru v krvi přiměje naše nadledvinky k uvolňování kortizolu a následně naruší kvalitu našeho spánku. Vyvážená strava je proto velmi důležitá. Lehká svačinka před spaním obsahující bílkoviny a tuky (např. ořechy) může také pomoci udržet hladinu cukru v krvi stabilní po delší dobu.

Alkohol, kofein a kouření

Sklenka vína pozdě večer může působit uvolňujícím dojmem, ale alkohol, zejména pokud je vypit do čtyř hodin před spaním, může narušit náš spánek. Nikotin je ve skutečnosti stimulant, stejně jako káva a další kofeinové nápoje, jako třeba čaj. Kofeinu bychom se měli vyhnout ideálně alespoň šest hodin před spaním.

Spánková apnoe

Tento stav způsobuje, že se nám během spánku na krátkou dobu zastaví dech, přičemž pauzy mohou trvat až 30 sekund. Spánková apnoe může způsobit, že se během noci často pohybujeme a budíme se. Spánková apnoe je nejen nepříjemná a narušuje náš spánek, ale je také spojena s řadou onemocnění, včetně kardiovaskulárních problémů.

Zdroj: vlasta.cz starsinsider.com kniha: Cirkadiánní kód

Související články