Podle nedávné studie WHO trpí nespavostí každý třetí Čech, v USA dokonce 40 procent populace. Projevuje se to i ve zvýšeném zájmu o lékařskou nebo terapeutickou péči ve vaší ordinaci?

Ano, zvýšený zájem o léčbu nespavosti je trend posledních let. Mnoho pacientů řeší jako hlavní potíž právě nespavost. Jiní mají nespavost nebo takzvaný mělký spánek přidružené k již existujícím potížím. Existují dva základní okruhy problémů se spánkem. Je ho buď nedostatek, nebo přebytek. Lidé většinou trápí krátký a mělký spánek, ale problém může být i opačný – dlouhodobá spavost, hypersomnie spojená s únavou, s tím, že ani po vydatném spánku není člověk odpočatý.

V čem jsou podle vás hlavní příčiny nárůstu nespavosti?

Poruchami spánku trpěli lidé odjakživa, s rozvojem vědeckého poznání o příčinách nespavosti se zvýšil zájem o léčbu, která nespočívá pouze v užívání hypnotik. Ruku v ruce s tím jde zkušenost, že čím více se o nějakém zdravotním fenoménu mluví, tím více ho lidé pociťují.

Zdroj: Youtube

Občas se marně snaží usnout asi každý. Kde je hranice mezi běžnou a chronickou nespavostí? Kdy je správná chvíle vyhledat odbornou pomoc?

Každý je jiný, někdo je noční pták, který rád pracuje po půlnoci a vstává po deváté ráno, jiní chodí spát se slepicemi a vstávají s východem slunce. Běžný, nebo chcete-li, normální člověk může mít jednou nebo dvakrát do měsíce nějaký problém s usnutím nebo udržením spánku. Lidé jsou citliví na roční období, na fáze Měsíce, známe nespavost před důležitými životními událostmi. Naopak, když jsme nemocní, spíme víc.

Jakým činnostem by se lidé měli před spánkem vyhnout?

Obecně bychom měli respektovat osobní nastavení. Sovy by se neměly nutit do brzkého usínání a skřivánci do ponocování. Měli bychom se vyhnout bohatým a tučným večeřím. Neměli bychom se dívat na televizi či sledovat monitory počítačů a mobilů.

Spát bychom měli v dobře vyvětrané ložnici, která by měla být o něco chladnější než ostatní místnosti. Důležitý je i světelný komfort před spaním, kdy bychom neměli být vystaveni bílému ostrému světlu (jako přes den), ale naopak tlumenému, žlutému (jako v přírodě navečer při západu slunce). K dobrému spánku přispívá také večerní milování.

Spánkové návyky z celého světa

  • MILUJÍ SIESTU Ve Španělsku, Portugalsku a zemích Latinské Ameriky jsou spánkové zvyklosti odlišné od zbývajícího světa. Důvodem je tradice držet siestu, tedy zdřímnout si hodinku, dvě po obědě, kdy je venku zpravidla největší horko. Vlivem siesty se také zkracuje noční spánek a obyvatelé těchto zemí jsou zvyklí být vzhůru dlouho do noci.
  • V POSTELI S MAZLÍČKY Ve Spojených státech mnozí věří, že nejlépe se vyspí se svými domácími zvířecími mazlíčky, psy nebo kočkami. Nedávná vědecká studie skutečně potvrdila, že spaní se zvířaty v jedné posteli snižuje hladinu stresu, podporuje tvorbu oxytocinu a zlepšuje kvalitu spánku. S mazlíčky uléhá podle studie 74 procent Američanů.
  • JAK JE PÁNBŮH STVOŘIL Značná část Britů spí zcela nahá, protože je přesvědčena o tom, že spánek „na Evu“ nebo „na Adama“ přináší klidnější a kvalitnější spánek, čistí kůži, a má dokonce pozitivní vliv na ženskou schopnost početí a mužskou potenci. Podle studie Oxfordské univerzity v roce 2020 spala bez pyžama i spodního prádla bezmála čtvrtina obyvatel Velké Británie.
  • SPÍ V PRÁCI Japonci patří k národům, které spí přes noc nejméně ze všech, zato jsou nejpilnější pracovníci. Není proto výjimkou vidět v kancelářích nebo dílnách muže a ženy, kteří si dávají v pracovní době „šlofíka“. To, co by bylo jinde považováno za lenost a drzost, japonští zaměstnavatelé naopak považují za projev toho, že dotyčný pracoval mimořádně usilovně.
  • POZOR NA ZRCADLA Číňané a příznivci tradičního čínského učení feng-šuej považují za základní prohřešek proti rovnováze energií podporujících klidný spánek zrcadla, proto je nedoporučují mít v ložnicích. Podle jejich přesvědčení nepřirozeně odrážejí tok energií a způsobují nespavost nebo noční můry.
  • VYPÍNAJÍ VENTILÁTORY Korejci, zvláště starší generace, vypínají i za největších letních veder před spaním elektrické ventilátory, protože věří staré pověře o „smrtících vibracích“. Podle ní mohou vibrace ventilátoru narušit činnost mozku, vlny chladného vzduchu proniknout ušima do těla člověka společně se zlými duchy, a způsobit tak jeho smrt.

Jaký je váš názor na uspávací účinky teplého mléka, arašídového másla nebo „šláftruňku“ před ulehnutím?

Každému vyhovuje něco jiného. Uvedené „pomůcky“ vycházejí z naší rané zkušenosti, kdy nás jako miminka mámy kojily a krmily, takže máme spojený příjem teplé tekutiny se spánkem. Má však jít o malé množství tekutiny, aby nedocházelo k aktivizaci činnosti ledvin a vyšší tvorbě moči. To nás naopak v noci budí a zhoršuje kvalitu spánku.

Máte nějaký recept na nespavost, kterým se řídíte, když máte problém usnout vy osobně?

Každý člověk může čas od času nespat. Není to nic dramatického. Podobně jako půst nezpůsobí smrt hladem, občasná probdělá noc nezpůsobí žádné problémy. Naopak. Druhý den pro probdělé noci jsme o něco aktivnější, pocitově nadnesenější, ostatně tzv. spánková deprivace – úmyslné nespaní v noci a další den ve dne – se používá k léčbě depresí. Když nemůžu spát, tak nespím. Druhý den jsem aktivní a večer si organismus sám řekne, kdy chce spát.

Můžete zkusit: Ukolébavka pro astronauty

Návod pro snadné a zaručené usnutí byl vyvinut speciálně pro potřeby amerických vojáků a astronautů. Jednoduchý rituál, který ve své knize Odpočiň si a vyhraj představil psycholog Lloyd Bud Winter, prý zaručuje bezproblémové usnutí do dvou minut.

  1. Lehněte si na záda do postele nebo na spací podložku, zklidněte mysl a na nic nemyslete.
  2. Uvolněte svaly na čele, oči, tváře a čelisti, potom se soustřeďte výhradně na svůj dech: pomalu a zhluboka se nadechujte a vydechujte.
  3. Uvolněte ramena, spusťte je co nejníže a ruce nechte volně položené podél těla. Od temena hlavy po konečky prstů se vám rozlije teplo a přidá se i mírné brnění.
  4. Za stálého plynulého dýchání uvolněte postupně hrudník, žaludek, stehna, kolena a chodidla. Soustřeďte se na teplo, které se vám rozlije až po konečky prstů u nohou.
  5. Zasněte se a představte si, že ležíte v pohupující se kánoi uprostřed průzračného jezera, a opakujte desetkrát za sebou: „Nemyslím na nic, nemyslím na nic, nemyslím na nic…“

Zdroj: časopis Květy

Související články