Na spánkových poruchách se nepodílí jen stres a psychické vypětí, ale taky vlivy spojené s rozvojem civilizace, jako je životní styl, konzumace kofeinu, alkoholu, práce na směny, zhoršení prostředí ke spánku i osvětlení během noci. I proto je nutné dbát na to, co před usnutím jíme a pijeme.
Které nápoje jsou vhodné před usnutím?
Zelený čaj
Zdravotní přínosy zeleného čaje jsou téměř nekonečné. I když by se mohlo zdát, že usrkávání tohoto čaje vám před usnutím uškodí, pravdou je, že po tisíce let se používá v tradiční čínské medicíně, kdy prospívá srdci, psychice a také střevům. Obecně pomáhá zelený čaj při prevenci vysokého krevního tlaku a přispívá k lepšímu trávení a hojení ran. Pomáhá ovšem také navodit spánek. Obsahuje totiž L-theanin a spoustu aminokyselin, které pomáhají relaxovat a snižovat úzkost. Právě úzkost bývá hlavním kamenem úrazu, pokud chcete usnout.
Heřmánkový čaj
Heřmánek znaly už naše prababičky a používaly ho nejen na rýmu, kašel či při zažívacím potížích. Heřmánek pomáhá také s nespavostí. Obsahuje totiž spoustu účinných látek, které mají vliv i na spánek. Existuje několik studií, které testovaly účinky heřmánkového čaje. Ukázalo se, že deset z dvanácti pacientů s kardiovaskulárními chorobami po konzumaci heřmánkového čaje rychleji usnulo. Jiné studie prokázaly, že heřmánkový čaj může fungovat jako přírodní benzodiazepin, což je lék na předpis (Xanac, Neurol a podobně), který snižuje úzkost a navozuje spánek.
Teplé mléko
Tahle stará rada je skutečně účinná, pokud jde o navození spánku. Je to proto, že mléko obsahuje tryptofan, který je nezbytný k produkci serotoninu (neurotransmiter známý jako hormon štěstí) či melatonin (hormon, který ovlivňuje spánkový cyklus a bdění). Když máte tryptofanu dost, hladiny serotoninu se zvýší, což může vést ke zvýšení melatoninu, jež podporuje spánek. Má pozitivní vliv i na jet lag, spánkové apnoe či poruchy spánku při práci na směny.
Višňová šťáva
Ve studii, kterou publikoval Journal of Medicinal Food, vědci zjistili, že pití višňové šťávy během dne (minimálně 300 ml) může pomoci s nespavostí. Může za to opět melatonin, který se nalézá přímo v těchto plodech. Višňová šťáva obsahuje taky tryptofan, který pomáhá s produkcí melatoninu. Sto gramů višní obsahuje asi 9 gramů tryptofanu.
Čaj z kozlíku lékařského
Ne nadarmo naši předci popíjeli valeriánské kapky. Latinsky se totiž kozlík nazývá valeriana officinalis. A můžete se spolehnout, že popíjení čaje z kozlíku může velmi významně zlepšit váš spánek. Pomáhá také s nervozitou, bolestmi hlavy a bušením srdce. Kořen kozlíku podporuje spánek, protože obsahuje dvě přirozeně se vyskytující se sedativa – valepotriáty a seskviterpeny. Podle jedné studie téměř 90 procent lidí potvrdilo, že se jim zlepšil spánek poté, co začali pít kozlíkový čaj před usnutím. Rychleji také usnuli. Kozlík má jedinou nevýhodu, má zvláštní zemitou chuť, takže pro někoho je nepříjemná. Pro zlepšení chuti můžete do čaje přidat kapku medu.
Které nápoje před spaním nepijte?
Káva
Kofein, který je v kávě obsažen, brání spánku. Několik hodin před spaním tedy kávu nepijte. Některé studie uvádějí, že nesmíte pít kávu šest hodin před spaním, protože si tím zkrátíte spánek až o jednu hodinu.
Energetické nápoje
Energy drinky jsou skvělá věc, pokud potřebujete dodat energii. Pít je ale před spaním vhodné není. Podobně jako káva obsahují kofein a další látky, například taurin, které tělo nabudí. Ve skutečnosti mají tyto nápoje dvakrát až třikrát více kofeinu než káva. Před usnutím tedy ne!
Alkohol
Možná si říkáte, že troška vína přece neuškodí, naopak, že vás hezky na spánek připraví. To je možná pravda, ale kvalitní spánek to nebude. Spánek pod vlivem alkoholu může způsobit přerušované spaní a taky spoustu podivných snů. K tomu si přidejte i častější vstávání na toaletu.
Zdroj: vlasta.cz longevity.technology