Tomáš o svých potížích zase tolik nevěděl, zato jeho žena ano. Kolikrát si ráno stěžovala, že se kvůli jeho chrápání vůbec nevyspala, zatímco on krčil bezmocně rameny, že to je holt daň za jejich „krásné společné dny“. Nakonec to vedlo až k tomu, že jej Jitka „odstěhovala“ do obýváku na gauč, protože už to nemohla vydržet a potřebovala se také vyspat.
Chvílemi jakoby nedýchal
Ze všeho nejvíc jí vadilo, že Tomášovo chrápání ani není nikterak konsistentní. Sedmačtyřicetiletý podnikatel se v noci občas úplně zalykal, někdy to působilo, že vůbec nedýchá, aby se pak náhle ozval hlasitým chrapotem. Jitka, která ho v mírné formě slyšela i přes dveře do obýváku, si uvědomila, že Tomášovo chrápání je zvláštní a doporučila mu vyhledat lékaře.
Hrozí mikrospánek
A udělala dobře. Po několika vyšetřeních Tomáš zjistil, že trpí spánkovou apnoí. A že to vlastně není jen "nepříjemnost" pro jeho nejbližší okolí. Neléčené příznaky onemocnění totiž mohou vyústit v závažné zdravotní komplikace. Kromě chronické únavy a špatné koncentrace hrozí pacientům i vyšší riziko mikrospánku, což může být například na silnici fatální, dále pak kardiovaskulární, metabolické a další zdravotní komplikace včetně srdečního selhání.
Světový den spánku
Na pátek 17. 3. připadá světový den spánku
Připomíná se od roku 2008
Cílem je upozornit na problémy související se spánkem a jejich vliv na celkové zdraví člověka
„Pacienti se syndromem spánkové apnoe se v důsledku opakovaných zástav dechu neustále „dusí“, což vede k celé řadě patologických dějů v těle, které jsou zakončeny krátkou probouzecí reakcí,“ vysvětlil neurolog Martin Pretl z institutu spánkové medicíny v Praze.
Potvrdil také, že právě kvůli kombinaci zástav dechu a hlasitého chrápání si příznaků často nejdříve všimne partner nebo partnerka pacienta.
Obstrukční spánková apnoe je stav, kdy opakovaně dochází k dílčímu či úplnému uzávěru dýchacích cest v oblasti kořene jazyka a měkkého patra. Vyvolává ho kolaps zmnožených tkání, nejčastěji způsobený ukládáním tukových částic při nadváze či obezitě.
Kromě chrápání a občasných zástav dechu se může projevovat neklidným spánkem, častým buzením s nucením k močení nebo pocením uprostřed noci. Pacienti si někdy stěžují i na potíže s usínáním. Kvůli nekvalitnímu spánku ráno často trpí bolestí hlavy, stěžují si na sucho v ústech, cítí se nevyspalí, neodpočatí a hůře se soustředí. To všechno následně může ovlivňovat i paměť.
Jak odhalit spánkovou apnoe?
Nejspolehlivějším způsobem, jak spánkovou apnoe odhalit, je preventivní vyšetření. Jeho cena se obvykle pohybuje kolem 2000 Kč a je hrazeno i ze zdravotního pojištění.Spánková apnoe se může diagnostikovat i v rámci ambulantní péče.
„Více než polovina pacientů přichází až v době, kdy je u nich rozvinuta středně těžká nebo těžká fáze choroby. Ta pak vyžaduje léčbu přetlakem v dýchacích cestách, a riziko přidružených onemocnění je tak logicky vyšší. Jedná se o kardiovaskulární onemocnění, jako je hypertenze, srdeční selhání, ischemická choroba srdeční nebo arytmie. Dále může jít také o metabolická onemocnění, především cukrovku 2. typu. Objevují se i deprese a další duševní onemocnění,“ popisuje Pretl, který je i členem Rady sdružení ambulantních specialistů.
Nemocí trpí přibližně deset procent populace, nejohroženější jsou muži ve středním a vyšším věku. Naprostá většina pacientů ale není diagnostikována. Přece jen chrápání mnozí považují jen za nepříjemný, leč neřešitelný problém.
Pomáhá zhubnout, nekouřit a pečovat o spánek
U lehčích forem nemoci postačí ke zlepšení obvykle jen změna životního stylu. Pacientům se doporučuje hlavně snížit tělesnou hmotnost a přestat kouřit. A také sportovat, nebo alespoň třicet minut denně vyvíjet nějakou fyzickou aktivitu – třeba jít do práce pěšky. Také je dobré naučit se chodit spát v určitou hodinu a pořídit si dobrou postel a kvalitní lůžkoviny.
Střední a těžké formy spánkové apnoe vyžadují složitější léčbu pomocí trvalého přetlaku v dýchacích cestách. Té je dosaženo za pomoci speciálního přístroje, který během noci zajišťuje průchodnost dýchacích cest.
Zdroj: vlasta.cz Sleep apnea - Symptoms and causes - Mayo Clinic O spánku – Spánková poradna - Inspamed