10 zajímavostí o srdci, které možná nevíte
- Srdce funguje podobně jako čerpací stanice, která přečerpává krev. Svým smršťováním a ochabováním zajišťuje oběh krve v celém těle.
- Srdce dospělého člověka je velké asi jako dvě ruce spjaté k sobě, srdce dítěte je velké asi jako pěst.
- Za klidových podmínek přečerpá srdce za jednu hodinu 300 litrů krve, za den 7000 litrů, za rok 2,5 milionu litrů a za 70 let života potom 200 milionů litrů krve.
- Srdce má takovou sílu, že by dokázalo vytlačit krev do výšky 9 metrů.
- V klidu naše srdce bije asi 60–80krát za minutu, což je asi 100 000krát za den.
- Srdce produkuje mnoho hormonů a látek ovlivňujících krevní tlak či cévní napětí.
- Srdce dodává krev do téměř 75 bilionů buněk v těle.
- Ženské srdce bije rychleji než mužské.
- Závislost na kouření zvyšuje riziko infarktu o 200–400 procent.
- K největšímu počtu infarktů dochází na Štědrý den a na Nový rok. Více infarktů pak bývá v pondělí.
Geny a srdce
Většina všech úmrtí na srdečně cévní onemocnění připadá na infarkty a mozkové mrtvice. A příčiny jsou bohužel známé – kouření, cukrovka, vysoký krevní tlak a obezita.
Vysoký krevní tlak přitom často postihuje více členů rodiny. „Hodnoty krevního tlaku se do jisté míry dědí, asi tak jako například výška postavy nebo inteligence. Nejedná se ale o klasickou dědičnost, dědičná složka hypertenze je zprostředkovaná více geny, které nesou jen určitý stupeň zvýšeného rizika nemoci. Navíc na výskyt vysokého tlaku působí další vlivy, například příjem soli nebo obezita,“ říká kardioložka Petra Vysočanová z Interní kardiologické kliniky FB Brno.
Odhaduje se, že samotná dědičnost se na hodnotě krevního tlaku podílí asi v 80 procentech a zevní vlivy ve 20 procentech. Pravděpodobnost, že budete mít vysoký krevní tlak, je asi 50 procent, pokud má někdo v rodině hypertenzi.
Prevence je základ
Co pro sebe můžete udělat sami, pokud je u vás zvýšené riziko vzniku vysokého krevního tlaku? Choďte pravidelně na preventivní prohlídky, nekuřte, přiměřeně k věku se pohybujte a kontrolujte si hmotnost. Myslete také na zdravý jídelníček, především snižte příjem soli. Hlídejte si také hodnoty celkového cholesterolu. Ty by neměly být vyšší než 5 mmol/l, v případě „špatného“ neboli LDL cholesterolu byste měli mít hodnoty nižší než 3 mmol/l.
Hlídejte si čísla
Optimální hodnota krevního tlaku je 120–130/70–85 mmHg. Pokud občas nějaká hodnota vyskočí, není to až taková tragédie. Zvláště pokud vám hodnoty měří sestřička v ordinaci. Podle lékařů totiž může být příčinou i přechodný stres, takzvaný „syndrom bílého pláště“. Proto je vhodné pořídit si tlakoměr a měřit si tlak i doma. Jakmile si naměříte víckrát hodnoty vyšší než 140/90, je vhodné to řešit.
„Včasné zahájení léčby hypertenze a důsledná kontrola krevního tlaku může zabránit rozvoji budoucích komplikací,“ dodává kardioložka Petra Vysočanová. Pokud změna životního stylu nestačí ke zlepšení stavu, lékař zváží vhodnost snížení tlaku pomocí léků. Těch je v současnosti dostupná celá řada.
Zdroj: vlasta.cz krevnitlak.cz medicalnewstoday.com templehealth.org