Podle odborníků se můžeme „těšit“ ze zdravějšího těla, když budeme vědět, co je s přibývajícím věkem přirozené a co ne. A když si osvojíme jednoduché kroky, kterými se můžeme pokusit změny oddálit nebo zmírnit. Co je tedy přirozené a co udělat pro to, aby i stárnoucí tělo fungovalo co nejlépe?

Zdroj: Youtube

Vaše srdce pracuje tvrději

Když stárnete, vaše krevní cévy a tepny jsou tužší a nejsou tak pružné. Srdce pak musí více pracovat, aby mohlo pumpovat krev. Čím tužší jsou cévy, tím je vyšší riziko srdečně-cévních onemocnění, včetně vysokého krevního tlaku. Jak tomu předejít?

Co dělat: Buďte aktivní. Procházejte se, běhejte, plavejte – i mírné cvičení každý den vám může pomoci udržet si dobrou váhu a snížit krevní tlak. Jezte hodně ovoce, zeleniny a celozrnných výrobků, aby bylo vaše srdce zdravé. Naučte se zvládat stres. Dostatečně spěte, ideálně 7 až 8 hodin.

Vaše pleť se mění

Se stárnutím přicházejí i změny na pokožce. Když se pozorně podíváte, můžete vidět, že pokožka je sušší a méně pružná než kdysi. Je to proto, že vaše pokožka s přibývajícím věkem vytváří méně kolagenu a elastinu, což jsou látky, které zajišťují pružnost. Také se méně potíte (pokud tedy nejste právě v menopauze) a ztrácíte část tukové tkáně těsně pod kůží. Díky tomu se může zdát, že je pokožka tenčí. Můžete si také všimnout vrásek, stařeckých skvrn nebo drobných kožních výrůstků.

Co dělat: Horká voda pokožku vysušuje, takže zapomeňte na dlouhé koupele, ale dejte přednost vlažné sprše, nebo dokonce studené. Venku používejte opalovací krém s UF filtrem a pravidelně si kontrolujte pokožku, zda na ní nejsou nějaké viditelné změny, například zvětšující se mateřské znaménko nebo znaménko, které mění barvu. Pokud kouříte, snažte se přestat, je prokázáno, že kuřáci mají sušší pokožku a mnohem více vrásek.

Hůře vidíte a slyšíte

Může být pro vás obtížné zaostřit na objekty zblízka. Je to tak, možná budete poprvé potřebovat brýle na čtení. Možná máte také pocit, že jste více oslnění sluncem nebo se hůře přizpůsobujete prudkým změnám světla. I to je přirozené pro stárnutí. Pokud jde o váš sluch, můžete zjistit, že máte problém naslouchat konverzaci v přeplněné místnosti nebo vám nejsou příjemné vysoké frekvence.

Co dělat: Choďte pravidelně na oční a ušní a nechte si zkontrolovat zrak a sluch. Používejte sluneční brýle, abyste si chránili oči venku. Pokud je to třeba, používejte špunty do uší, abych se chránili před hlasitými zvuky nebo je blokovali.

Zuby a dásně se změní

Možná jste si při čištění zubů všimli, že jsou vaše dásně odhalenější. Některé léky způsobují suchost v ústech. Sucho v ústech zvyšuje riziko vzniku zubního kazu a infekcí.

Co dělat: Čistěte si pravidelně zuby, alespoň dvakrát denně a alespoň jednou používejte také zubní nit a mezizubní kartáček, abyste se pořádně zbavili zbytků jídla a plaku mezi zuby. Je to nejlepší způsob, jak zabránit onemocnění dásní a ztrátě zubů. Navštěvujte pravidelně zubního lékaře a nevynechávejte dentální hygienu.

Kosti budou křehčí

Už mezi čtyřicítkou a padesátkou začnou vaše kosti slábnout. Stávají se křehčími, což zvyšuje riziko zlomeniny. Možná vám taky připadá, že „rostete do země“ a jste kratší. Po 40. roce se můžete zmenšit až o 2-5 centimetrů. Je to proto, že zejména meziobratlové ploténky se smršťují, z přibývajícím věkem ztrácejí vodu a ztenčují se. Negativní vliv na výšku má taky oslabené držení těla. Tekutina a chrupavka, které lemují klouby, se s věkem opotřebovávají, což může vést k artritidě.

Co dělat: Ujistěte se, že přijímáte dostatek vápníku a vitamínu D. Vápník najdete především v mléčných výrobcích, mandlích, zelenině, především brokolici a kapustě. Vitamin D je životně důležitý pro zdraví kostí, protože pomáhá tělu vstřebávat vápník a udržovat pevnost kostí. Nejlepším zdrojem je slunce, ale určité zdroje najdete také v tuňáku, sardinkách, vaječných žloutcích i mléce.

Problémy s močovým měchýřem

Možná pro vás bude (nebo je) těžší ovládat močový měchýř. Říká se tomu „močová inkontinence“. Ta se týká odhadem 10 procent lidí starších 65 let, zvláště se s ní potýkají ženy v menopauze, kdy se přestávají tvořit ženské hormony estrogeny. U mužů je obvykle příčinou zvětšená prostata. Kromě nechtěného úniku moči si taky můžete všimnout, že nechodíte na toaletu pravidelně jako dřív. Příčinou může být cukrovka, která zpomalí vaše střeva, nebo některé léky, které vyvolají zácpu. K zácpě přispívají taky některé doplňky železa.

Co dělat: Pokud máte pocit, že k nechtěnému úniku moči dochází opravdu často, a to nejen při kýchnutí, rozhodně navštivte svého lékaře. Ve většině případů lze příznaky kontrolovat nebo dokonce vyléčit. Snažte se vyhnout kofeinu, alkoholu, nápojům a potravinám s vysokým obsahem kyselin. Ty mohou stav zhoršit. Naučte se cviky na zpevnění svalů pánevního dna, čímž pomůžete i vašemu močovému měchýři. Abyste se vyhnuli zácpě, jezte hodně potravin s vysokým obsahem vlákniny, jako je ovoce, zelenina a celozrnné výrobky. Pijte hodně vody. Snažte se cvičit každý den, protože pohyb pomůže rozhýbat vaše střeva.

Máte menší sílu

Jak stárneme, ztrácíme svalovou hmotu, což může vést ke slabosti a snížené aktivitě.

Co dělat: Každý den se věnujte mírnému cvičení, jako je rychlá chůze nebo zvedání nějakých lehčích „činek“, klidně stačí zvedat dvě litrové lahve s vodou. Pomůžete tím vašim svalům a také jejich funkci. Jezte hodně ovoce, zeleniny a libových bílkovin, jako jsou ryby a kuřecí maso. Vyvarujte se bílého cukru a potravin s vysokým obsahem nasycených tuků. Jezte menší porce.

Zdroj: Vlasta.cz webmd.com

Související články