Harvardská studie patří k asi nejdéle trvajícím studiím k tomuto tématu. Ostatně vědci ve výzkumu stále pokračují. Nikoli ti samí, studium a složky o desítkách tisíc stran si odborníci v rámci univerzity předávají už 84 let.

Právě tehdy v roce 1938 – v době americké hospodářské krize zvané Velká deprese, začali vědci z harvardské medicíny zkoumat – co nás učiní šťastnými. Tehdy si k bádání vybrali přes 260 studentů univerzity (byl mezi nimi například i budoucí americký prezident John Fitzgerald Kennedy) a pracovali i na studii s více než 400 muži z vyloučených lokalit Bostonu a okolí. Později oba materiály spojili a dlouhé roky vedou jeden výzkum.

Jak se máte a co děláte?

Tito muži roky vyplňovali dotazník, kam zapisovali, jak se mají, jak se jim daří, co vystudovali, kde pracují, zda jsou věřící, jak se cítili, když se jim narodilo první dítě, kde a jak poznali svou životní partnerku. Popisovali své životní vzestupy i pády, které pak vědci analyzovali.

„V osmdesátých letech už se čím dál jasněji vyjevovalo, že lidé mají šťastnější a zdravější život, když vedou uspokojivé vztahy s okolím,“ popsal nyní Robert Waldinger, nynější šéf výzkumu. Už čtvrtý v řadě, vedení časosběrného výzkumu převzal začátkem nového tisíciletí.

Pandemie osamělosti

„Jasně, že víme o propojení těla a duše, ale jak může vřelý vztah ovlivnit to, že se u nás spíše nevyvinou potíže s cévami nebo artritida, to je otázka,“ uvedl vědec, který s kolegou Markem Schulzem právě vydal knihu The Good Life (Dobrý život). Výsledky výzkumu podle něj jasně ukazují, že jedním z největších zdravotních rizik je pro člověka osamělost.

„Osamělost je podobně riziková jako kouření,“ uvedl pro časopis The Guardian. A dodal, že lidé v posledních letech čelí „pandemii osamělosti“.

„Studie má samozřejmě svoje limity,“ uznal doktor, který vystudoval psychiatrii a vedle akademické dráhy působí i jako lékař. Původně do ni byli zařazeni jen muži, navíc běloši. To všechno se ale mění. Vědci v pozdějších letech do výzkumu zařadili i ženy – partnerky a dcery zkoumaných a vzhledem k sňatkům a dalším vazbám v posledních letech dotazníky vyplňují i Afroameričani či Američané asijského původu.

„Jsem tak trochu voyer,“ smál se Waldinger s tím, že je nesmírně zajímavé sledovat téměř jakoukoli složku – většinou o několika tisících stran. „Můžete projít životem člověka, nikoli jen poznatky využít pro data a statistiky, ale máte možnost přečíst si něčí celý život“.

Mnozí z původních respondentů již zemřeli, nebo jim je přes devadesát let. V jejich rodinách ale dorostli další, kteří ve výzkumu pokračují. A jak uvádí Waldinger – ke šťastnému plnému životu je samozřejmě potřeba dobré zdraví, ideálně dostatek peněz, svoboda a možnost rozhodovat o sobě sám. Nicméně coby zásadní stavební kámen spokojeného života se ukazují právě i zmíněné dobré vztahy s ostatními.

Člověk by měl udržovat – jak říká Waldinger – sociální fitness. „Zkrátka nejdete do posilovny jednou nebo dvakrát s tím, že pak už máte vystaráno. To nefunguje. A to samé platí i pro vztahy a přátelství,“ vysvětluje.

„Když dobré vztahy zanedbáváte, tak chřadnou,“ říká. Nemusí vás to stát tolik sil, přátelům stačí občas prostě napsat zprávu, zavolat jim, jít s nimi na kafe, vědět o sobě. Udržovat vztah. Samozřejmě asi všichni máme spoustu práce a starostí, takže často přátelé odsouváme na druhou kolej a mnohdy se i cítíme v bezpečnější zóně doma u televize, než při přemítání, zda psát kamarádce a ptát se, jestli má vůbec čas a pak vymýšlet, kde se sejít. Jenže právě tohle nám z dlouhodobého hlediska neprospěje.

„Člověk by měl mít kolem sebe alespoň dva kamarády, kterým může beze strachu zavolat v noci, když se něco stane,“ míní Waldinger. Nemusíte s nimi hned stvrzovat pokrevní bratrství a špitat si v kavárně tajemství. S kamarádkou můžete probrat i běžné věci, nákupy, výstavy, nebo jen úroveň dortíku a kafe na místě.

A člověk by se měl snažit udržovat sociální kontakt i jinde. Usmát se na prodavače a prohodit s ním pár slov. Nechodit k samoobslužným pokladnám, ale hledat živého člověka. Napsat příteli a jít s ním na kafe nebo procházku. Vašemu zdraví a pocitu spokojenosti to jen prospěje.

Zdroj: Vlasta.cz, https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2023/feb/06/how-to-have-a-happy-life-according-to-the-worlds-leading-expert