Příznaky nesprávného fungování štítné žlázy mohou být různorodé a vyvíjejí se velmi pomalu. Jen v České republice trpí onemocněním štítné žlázy více než 600 tisíc lidí a další desítky tisíc o nemoci ani netuší. Častěji nemoc trápí ženy, až 20 procent žen kolem 50. roku trpí nedostatečnou funkcí štítné žlázy.

Zdroj: Youtube

K čemu potřebujeme štítnou žlázu

Štítná žláza se nachází v přední části krku těsně pod ohryzkem. Váží asi 25 až 40 gramů, ale v našem těle má nezastupitelnou roli. „Je to žláza s vnitřní sekrecí, která produkuje důležité hormony. Ty se uvolňují do krevního řečiště a podílí se na správném fungování metabolismu, ovlivňují termoregulaci a v neposlední řadě srdeční frekvenci. Jsou nezbytné pro správnou činnost srdce, mozku, střev i svalů,“ vyjmenovává endokrinoložka Karolína Drbalová.

Rizikové těhotenství a štítná žláza

Problémy s funkcí štítné žlázy se mohou projevovat tak, že je její činnost snížená, nebo naopak nadměrná. Tyto stavy se nazývají hypotyreóza a hypertyreóza. Obojí může způsobit řadu problémů. Specifické je pak onemocnění štítné žlázy v těhotenství, které může být velmi rizikové. Hormony mají totiž velký vliv na vývoj plodu. Podílí se na kvalitě placenty, ale i na vývoji nervové soustavy dítěte v děloze. Při snížené funkci štítné žlázy pak hrozí riziko potratu nebo předčasného porodu.

Související články

Zvýšená funkce štítné žlázy

Nadměrná činnost štítné žlázy neboli hypertyreóza znamená, že tělo produkuje nadbytek hormonů štítné žlázy. Jak se projevuje?

  • Nervozita a úzkost: Když vaše štítná žláza pracuje „přesčas“, hormony dávají tělu signál, aby makalo na plné obrátky. To může způsobit nervozitu a úzkost. Také to ale vede ke změnám nálady a hyperaktivitě.
  • Zvýšená srdeční frekvence: Vysoké hladiny hormonů štítné žlázy vedou ke zvýšení tepové frekvence.
  • Nadměrné pocení: Protože hormony štítné žlázy říkají tělu, aby bylo aktivnější, přirozeně se bude snažit ochladit pocením, a to i ve chvílích, kdy žádnou aktivitu neprovozujete.
  • Hubnutí: Pokud toužíte shodit pár kilo, možná vám tenhle příznak bude celkem sympatický. Nečekané hubnutí ale může vést k nechtěným změnám. Nadbytek hormonů štítné žlázy totiž nejen zvyšuje metabolismus, ale výrazně také chuť k jídlu.
  • Střevní potíže: Hormonální změny mohou ovlivnit i trávicí systém. Častější pohyby střev můžou být spojeny nejen s hypertyreózou, ale i s jinými nemocemi, například Crohnovou chorobou.
  • Struma: Struma vzniká, když štítná žláza začne otékat v důsledku nadprodukce hormonů. Typicky štítná žláza potřebuje dostatečné hladiny jódu. Pokud ho však máte nedostatek, tělo se bude snažit kompenzovat to, co mu chybí. U strumy je vhodné užívat doplňky jódu a případně zvážit operaci. Mezi příznaky patří sevřený pocit kolem krku, chrapot, kašel a potíže s polykáním.
  • Slabé nehty a řídnoucí vlasy: Jednou z důležitých funkcí štítné žlázy je vysílání hormonálních signálů ke spuštění růstu vlasů a nehtů. Nadbytek hormonů ovšem vysílá tělu pokyn, aby zvýšilo růst v kratším časovém období. I když by se zdálo, že rychle rostoucí nehty jsou pozitivním vedlejším účinkem dysfunkce štítné žlázy, není tomu tak. Tento nucený růst je příliš rychlý. A to může vést k lámavým vlasům i nehtům.
  • Citlivá a jinak zabarvená pokožka: Hormony štítné žlázy ovlivňují také kvalitu pokožky. Při hypertyreóze si můžete všimnout svědivých a suchých míst na kůži. Obličej může být oteklý a objevit se můžou i otoky kolem konečků prstů. Mezi další příznaky patří ztmavnutí kůže, vyrážky, hrudky a zarudlé skvrny.
  • Potíže se spánkem: Když štítná žláza produkuje více hormonů, může být těžké usnout a spát. Také můžete pociťovat nervozitu a úzkost. Rychlejší může být i menstruační cyklus, přičemž časové úseky mezi menstruacemi se prodlouží. Tyto příznaky samy o sobě mohou naznačovat i jiné zdravotní problémy. Pokud však vy nebo váš lékař identifikujete více než jeden z těchto příznaků najednou, existuje šance, že je na vině právě štítná žláza.

Související články

Snížená funkce štítné žlázy

Co se děje s vaším tělem, pokud štítná žláza produkuje méně hormonů? Hypotyreóza se může projevit následujícími příznaky:

  • Únava: Když se u vás rozvine hypotyreóza, tělo produkuje méně hormonů štítné žlázy a je těžší se zotavit z každodenního stresu. Začnete se cítit častěji unavení. Bude pro vás také náročnější se hýbat a cvičit. Vaše myšlení se zpomalí a můžete mít potíže se soustředěním
  • Citlivost na chlad: Hormony vylučované štítnou žlázou regulují teplotu těla. S menším množstvím hormonů se tělo hůře zahřívá, jelikož se zpomaluje metabolismus. Budete tak citlivější na chlad.
  • Zácpa: Zatímco hypertyreóza trávicí proces zrychluje, hypotyreóza jej zpomaluje. V důsledku toho se často objevuje zácpa.
  • Suchá a svědivá kůže: I nedostatečné množství hormonů vede ke kožním problémům. Kůže má tendenci být suchá, svědivá a šupinatá. Může být také vrásčitější a bledší.
  • Přibírání na váze: Problémy se štítnou žlázou způsobují výrazné zpomalení metabolismu. Výsledkem je menší spalování a větší ukládání tuků. Objevit se může i únava, která zkomplikuje snahy o cvičení.
  • Svalová slabost: Bez stimulace hormony štítné žlázy začnou vaše svaly ztrácet svou sílu. Mohou dokonce atrofovat nebo se trvale uvolnit. Svaly a klouby vás také můžou zvýšeně bolet.
  • Menstruace: Menstruační cyklus může být nepravidelný nebo méně častý.
  • Deprese a mozková mlha: A konečně, protože vaše tělo nemůže využívat energii tak efektivně, zpomaluje se i nervový systém. V kombinaci s pocity únavy se můžete cítit zpomalení, zažívat změny nálad a pociťovat depresivní stavy.

Jak se štítná žláza léčí?

Pro správnou léčbu je důležitá správná diagnóza. Pokud má lékař podezření na onemocnění tohoto orgánu, pošle vás na endokrinologii. Poté se provede řada vyšetření včetně ultrazvuku, případně se odebere vzorek štítné žlázy (biopsie). Velmi důležitý je odběr krve a laboratorní výsledky. Jestliže se nemoc potvrdí, léčí se podáváním hormonů štítné žlázy.

Zdroj: vlasta.cz thesurgicalclinics.com/signs-thyroid-isnt-working-right endocrineweb.com/conditions/hypothyroidism/five-things-do-if-your-thyroid-hormone-medication-isnt-working

Související články