Za poslední roky toho na nás bylo opravdu moc. Vše začalo pandemií covidu, kdy se lidé téměř ze dne na den ocitli doma, bez kontaktu s okolím. Někteří během této doby přišli o práci, druzí dokonce o své blízké. To vše se výrazně podepsalo na naší psychice. A když už to začínalo vypadat, že je vše v pořádku, přišla další rána.

Zdroj: Youtube

Tou byl válečný konflikt na Ukrajině, kdy jsme se všichni začali bát, co se stane. Válka není příjemné slovo a všichni se bojíme, abychom nezažili to, co naši předci před téměř 100 lety. Náš mozek začal v tu chvíli přijímat mnoho informací a některé z nich jsme nedokázali správně zpracovat. Začali jsme se dostávat do velkého stresu a řešení nebylo na dohled. A tím odstartoval problém – autopilot.

Mozek přepne na autopilota

Říkáte si, že na autopilota přepínají pouze letadla? Není tomu tak. Náš mozek pracuje podobně jako motor letadla. Pokud si potřebuje na chvíli odpočinout nebo pilot musí vykonávat jinou činnost, prostě přepne. A tak je to i v lidském organismu. Mozek není stroj. Nedokáže pojímat tisícovku informací denně tak, aby to na nás nezanechalo žádné následky.

„K nastavení autopilota v naší mysli dochází především v momentě, kdy je člověk pod stresem, zažívá úzkost, životní změny, prožil trauma nebo změnil svůj životní styl,“ vysvětluje psycholožka Jeanina Mahrenholz.

To znamená, že náš mozek přestane vnímat negativní informace a my se tak začneme soustředit pouze na myšlenky, které chceme. Najednou nás přestane zajímat, co se bude dít, začneme ztrácet kontakt s realitou a pro ostatní můžeme vypadat jako chladní blázni, kteří s nikým nesoucítí. Tak to ale není. Naše tělo řeklo STOP.

Jak poznat, že žijete na autopilota?

Je to jednoduché. Jako první přestanete vnímat přítomný okamžik. Vůbec vás nezajímá, co se děje ve vašem okolí, soustředíte se sami na sebe, a přitom hledíte do prázdna. Myšlenkami jste zcela někde jinde. Podle psycholožky je dalším náznakem toho, že jste v režimu autopilota, také stav, kdy máte neustále výkyvy nálad, cítíte se otupělí, extrémně vyčerpaní, bojujete s panickými atakami a nespavostí. 

Takových stavů si však nemusíte všimnout hned, mohou se naplno projevit až za několik týdnů. Zjednodušeně by se dalo říct, že člověk, který jede na autopilota, jen tak proplouvá životem a nic ho nezajímá. Ignoruje emoce a žije si spokojeně ve svém vlastním světě.

Chcete s tím bojovat?

Zaměřte se na to, co vás do této situace dostalo. „V ideálním případě si o nastalé situaci promluvte s někým, komu důvěřujete,“ doporučuje Mahrenholz. Podle jejího názoru je důležité, abyste prozkoumali spouštěče autopilota. Jedině tak zjistíte, co vás vykolejilo z běžného života. Lidé se do této životní fáze nedostávají jen tak. A není to otázka několika minut, ale klidně i dlouhých měsíců.

Začněte proto chodit na schůzky s kamarádkou, cvičte, užívejte si nákupy a bavte se. „Kognitivní terapie je prokazatelně účinná, neboť při ní dochází ke kombinaci různých technik a nástrojů, jako je například meditace, hodnocení myšlenek nebo i fyzické cvičení. Díky tomu se propojí mysl s tělem,“ vysvětluje na závěr psycholožka Jeanina Mahrenholz. Dobrou zprávou podle ní je, že na autopilota fungujeme jen dočasně.

Zdroje: Vlasta.czstylist.co.uk, Psychologytoday, inews.com

Související články