Naše těla jsou chytrá, obvykle dokážou perfektně regulovat naši teplotu. Když je venku zima, tělo se postará o to, aby krev proudila do jater a životně důležitých orgánů, aby je udržela v teple. To může změnit množství průtoku krve do rukou a nohou, takže budou chladné. To je naprosto normální a není třeba panikařit. Cévy v rukách a nohách se stahují, když je zima, aby se zabránilo tepelným ztrátám v důležitých orgánech, jako jsou játra.

Rizika pobytu v chladu

Někteří lidé mají chladnější ruce a nohy bez toho, aniž by byli nějak nemocní. Je to běžné a nezbývá než se prostě přiobléknout, nebo si navléct aspoň rukavice. Lidé pracující v nízkých teplotách, například v mrazírnách, venku, na horách, lovci či záchranáři, potřebují speciální ochranné oděvy, aby se udrželi v co největším teple. Pobyt ve velmi chladném prostředí s sebou nese nebezpečí omrzlin a trvalé poškození rukou a nohou. Podle Kanadského centra pro ochranu zdraví a bezpečnost při práci si někteří lidé mohou vyvinout toleranci vůči chladu.

Viníkem jsou i nemoci

Pravdou ale taky je, že neustále studené nohy či ruce mohou signalizovat závažnější problémy, včetně onemocnění periferních tepen, revmatologické stavy, jako je sklerodermie (autoimunitní zánětlivé onemocnění), lupus či revmatoidní artritida, nedostatečná funkce štítné žlázy, vysoký krevní tlak, anémie či poruchy imunity. Za studenýma nohama může stát i nekontrolovaná cukrovka či nějaké poškození tkáně.  

Raynaudův fenomén

Často jsou studené nohy a ruce příznakem Raynaudova syndromu, který způsobuje přílišné zúžení krevních cév na končetinách. „Cévy se stáhnou v případě chladu všem lidem, aby se zachovala vnitřní teplota těla, ale u Raynaudova syndromu se tepny na prstech rukou a nohou při vystavení chladu stáhnou náhle a cévy se zavřou,“ vysvětluje cévní lékař G. Jay Bishop. Kromě studených končetin způsobuje Raynaudova choroba dočasné barevné změny na rukách a nohách. Postižený prst může zbělat, protože je tepna uzavřená, pak může zmodrat nebo zfialovět, při opětovném zahřívání může zčervenat. Tyhle barevné změny bývají dost alarmující, ale obvykle jsou neškodné.

Na co si dát pozor

Zatímco Raynaudova choroba je obvykle neškodný stav, může se objevit u lidí s revmatologickým nebo vaskulárním onemocněním. V takovém případě se mohou objevit také malé jamky na rukách nebo nohách, které se už léčí obtížněji. Vždy je nutné vyhledat lékaře, pokud kromě studených končetin máte potíže se napínáním kůže, únavou, špatně se hojícími ranami, prasklinami, bolestmi kloubů či vyrážkou.

Onemocnění periferních tepen

Studené ruce a nohy, zejména u starších osob, mohou být způsobené také periferním cévním onemocněním. To je známé také jako ateroskleróza či kornatění tepen. Porucha se vyskytuje v tepnách, které přivádějí krev do paží a nohou. Zdravé tepny mají hladkou výstelku, která brání srážení krve a podporuje stálý průtok krve, u onemocnění periferních tepen se tepny pomalu zužují nebo ucpávají, když se uvnitř stěn tepny tvoří plak. Kromě studených končetin se tohle onemocnění projevuje křečemi v nohou, bolestí při chůzi či změnami na nehtech.

Co pomůže na studené končetiny

Bez ohledu na to, co způsobuje studené ruce a nohy, můžete vyzkoušet následující:

·        Oblečení: Noste čepici, rukavice a teplé ponožky. Ideální je vrstvení, aby bylo tělo v teple, ale abyste se zbytečně nepotili. Těsné oblečení není vhodné.

·        Cvičení: Když budete denně cvičit, včetně obyčejné chůze, zlepšíte krevní oběh.

·        Rychlé zahřátí: Vyzkoušejte skákání, aby se rozproudila krev. Pochodujte na místě, hýbejte prsty na rukách i na nohách. Pažemi se rozmáchněte a dělejte široké kruhy.

·        Vezměte si do rukou něco teplého: Třeba hrnek s teplým čajem.

·        Rychlá masáž: Rychle si namasírujte nohy a ruce, krev se rozproudí.

·        Umytí v teplé vodě: Umyjte si ruce v horké vodě a hned je osušte.

Myslete i na stravu

K zahřátí a lepšímu prokrvení a cirkulaci krve přispívají i některé potraviny. Patří k nim například kajenský pepř, který díky látce kapsaicin pomáhá tepnám dobře fungovat. Pomáhá taky uvolnit svaly v krevních cévách, takže krev snadněji proudí. Dobrá je také červená řepa (bohatá na dusičnany, které tělo dokáže přeměnit na oxid dusnatý, který pomáhá přirozeně uvolnit krevní cévy). Do jídelníčku můžete zařadit také česnek, který obsahuje allicin, který pomáhá také uvolnit krevní cévy. Ukazuje se, že lidé, kteří konzumují česnek, tak jim krev proudí efektivněji.

Zdroj: https://theconversation.com/why-are-my-hands-and-feet-always-cold-and-when-should-i-be-worried-184154, https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/raynauds-disease/symptoms-causes/syc-20363571, https://www.healthline.com/health/cold-feet-and-hands