Ten pravý sychravý podzim je pomalu, ale jistě tu a spolu s ním přichází na řadu i mnoho nemocí. Každý z nás chce být co nejdříve zdravý a chodit co týden k lékaři se nám nejspíš nechce. Pokud však ani předepsaná medikace nepomáhá, je načase vyzkoušet rady našich babiček. Jak přírodní cestou zatočit například s otravným kašlem?

Zdroj: Youtube

Co na suchý nebo vlhký kašel?

Léčba suchého kašle v domácím prostředí často spočívá především v dodržování klidu. Je důležité pravidelně větrat a vzduch v místnosti udržovat vlhký. Vdechování páry s přídavkem eukalyptového nebo levandulového oleje může našemu tělu hodně pomoci. Naše babičky při takových problémech pravidelně pily bylinkové čaje, především takové, které obsahují heřmánek, šalvěj, lipový květ, islandský lišejník či diviznu velkokvětou.

Doporučená frekvence pití takových odvarů je dvakrát denně. Pro sladší chuť si můžete do čaje přidat trochu medu. Nepříjemný pocit na průduškách můžete zmírnit použitím Priessnitzova obkladu. Pokud jste odvážní, můžete také vyzkoušet cibulový sirup, který připravíte tak, že nasekáte dvě velké cibule na malé kousky a zasypete cukrem. Vzniklou šťávu konzumujte několikrát za den.

Česneková bomba

Pokud jste milovníci česneku, budete určitě nadšení. K léčbě nepříjemného kašle lze totiž použít takzvanou česnekovou bombu: 6 stroužku česneku nasekáte nadrobno a zalijete přibližně 250 ml studené vody s 8 lžícemi cukru. Na mírném plameni budete tuto směs vařit asi 10 minut. Až bude směs uvařená, necháte ji přes noc uležet v ledničce. Tento domácí sirup můžete užívat tři- až pětkrát denně.

Mrkev vždy pomáhá

Všichni víme, že mrkev je zelenina s vysokým obsahem karotenu B a vitaminu A, což jsou vitaminy důležité pro zdraví našich očí. Navíc je výtečným zdrojem vitaminů C, K, B a mnoha minerálních látek včetně manganu, hořčíku, fosforu, draslíku, vápníku a železa. Mrkev je navíc prospěšná pro správnou funkci střev a posiluje imunitní systém. Kromě toho pomáhá v boji proti astmatu, kašli, bronchitidě, nachlazení a ostatním nemocem dýchacích cest.

A jak mrkev pomáhá proti kašli? Budeme potřebovat půl kila mrkve a přibližně čtyři polévkové lžíce medu. Mrkev nejprve očistíme a nakrájíme na kostičky. Následně ji trochu povaříme, aby byla měkká. Uvařenou mrkev dáme do mixéru a důkladně ji rozmixujeme. Vodu, ve které jsme mrkev vařili, NEVYLÉVEJTE. Nechte ji postupně vychladnout a přidejte do ní med. Tuto vodu pak přidejte ke svému mrkvovému pyré.

Zdroje: vlasta.cz mojezdravi.cz zdravi.euro.cz ceskatelevize.cz

Související články