I přes snahy na tom se zdravím český národ není nijak závratně. To je smutný fakt. Bez zdravotních komplikací je totiž pouze každý desátý Čech. Vyplývá to z průzkumu přední farmaceutické společnosti na téma péče o zdraví a celkového životního stylu.

Zatímco v nejmladší věkové skupině je výskyt častých a závažných potíží téměř zanedbatelný, po třicítce začíná četnost drobných obtíží narůstat a po šedesátce se s častými a závažnými problémy potýká už téměř 40 % dotázaných. Celkové výsledky jsou takové, že pouhých 10 % populace se cítí zcela zdrávo, 65 % pociťuje občasné či drobné zdravotní obtíže, ale svůj zdravotní stav hodnotí jako dobrý, 16 % dotazovaných pak vnímá svůj stav jako uspokojivý, nicméně již s častými potížemi, a nakonec 9 % respondentů trpí vážnými zdravotními problémy.

Související články

Na vině je nevědomost

Většina z nás se o svůj zdravotní stav aktivně zajímá, především ženy pak navíc poctivě docházejí na pravidelné preventivní lékařské prohlídky. Podle odborníků je ale problém ten, že i přes veškerý zájem lidé netuší, co v péči o sebe sama udělat lépe. „Češi jsou si nedostatků v péči o své zdraví vědomi, jen až příliš často nevědí, jak situaci zlepšit. Podle našeho výzkumu si více než 60 % lidí přeje o své zdraví pečovat více, a to zejména ti, kdo se o svůj zdravotní stav zajímají aktivně, ale vynechávají prevenci. Přesto čtvrtina z nich neví, co přesně by měli pro své zdraví udělat,“ vysvětluje ředitel farmaceutické společnosti Martin Šlégl. Co tedy můžeme udělat pro své zdraví?

Aktivní pobyt venku snižuje stres

Vyhnout se stresu je v dnešní uspěchané době takřka nemožné, proto bychom se měli zaměřit na činnosti, které stres alespoň minimalizují a pohlcují. Nejčastěji je to pobyt venku a pohyb na čerstvém vzduchu. V průměru totiž strávíme více než 90 % času v uzavřených prostorách. Dlouhodobé setrvání v kancelářích, nákupních centrech, školách nebo dokonce v automobilech lidskému organismu neprospívá. Jak se opakovaně prokázalo, pravidelný pohyb, i kdyby jen obyčejná chůze, a pobyt venku, mají pozitivní vliv nejen na fyzické zdraví, ale i na to duševní a celkovou životní spokojenost.

Dokazuje to i tvrzení psychoterapeutky Aleny Wehle, která se cíleně věnuje terapii během procházky v lese. „Během chůze máme lepší přístup ke svojí duši. Je to ideální prostředek, jak propojit emoce se zkušenostmi a svým tělem, a jak nasytit duši,“ říká psychoterapeutka, která svými metodami vychází ze zážitkové pedagogiky.

A přínosy chůze potvrzují i lékaři. „I když jsme senioři, rozhodně to neznamená, že bychom se nemohli hýbat. Osobně každému doporučuji, aby denně vyrazil alespoň na hodinovou procházku,“ radí přední český kardiolog Jan Pirk, jenž se stal ambasadorem dubnové výzvy 10 000 kroků spolku Partnerství pro městskou mobilitu.

Kromě chůze, která je oblíbená zejména u žen nad 45 let, je u nás oblíbeným sportem také jízda na kole, posilování a plavání. Tyto aktivity provozují pro změnu častěji muži. Dle průzkumu však pravidelně sportuje jen každý pátý Čech.

Potřeba jsou nejen vitaminy, ale i minerály

Pevné zdraví můžeme udržovat i pravidelným přísunem vitaminů a minerálů, které je ideální přijímat přímo ze stravy. Volit bychom proto měli živinami vyvážený jídelníček bohatý na ovoce, zeleninu, ryby, ořechy a zapomínat bychom rozhodně neměli ani na živočišné či rostlinné bílkoviny. Špatně ale není ani když potřebné živiny přijmeme ve formě doplňků stravy, které lidé volí zejména jako prevenci nejrůznějších onemocnění. „Nejčastěji kupovanými vitamíny jsou C a D, ty převažují u dospělých, a pak multivitaminy, které rodiče volí pro své děti.  U minerálů je to hořčík, vápník a zinek,“ doplnil Martin Šlégl.

Zásadní je kvalitní spánek

Pro dobrý zdravotní stav je klíčový také dostatečný a kvalitní spánek. Ten však dle průzkumu dodržuje pouze 36 % Čechů.

Nejčastější prohřešky vůči zdraví:

  • nezdravé jídlo
  • nepravidelná strava
  • nedostatečný pitný režim
  • nepravidelný či nekvalitný spánek
  • nedostatek pohybu
  • přemíra stresu
  • alkohol
  • kouření

Zdroj: vlasta.cz STADA Arzneimittel AG - Your Partner in Health | STADA Tips for Staying Healthy | Patient Education | UCSF Health Deset tisíc kroků ke zdraví - 10000 kroků ke zdraví (desettisickroku.cz) How do people across the world spend their time and what does this tell us about living conditions? - Our World in Data NIH-funded team uses smartphone data in global study of physical activity | National Institutes of Health (NIH) Úvod - Partnerství pro městskou mobilitu (dobramesta.cz)