Tohle kožní onemocnění způsobují roztoči, které na první pohled nevidíte. Jakmile se nakazíte a neléčíte se, můžou tihle mikroskopičtí nepřátelé žít na vaší pokožce měsíce, kde se budou rozmnožovat a pak se zavrtávat do kůže, aby v ní nakladli vajíčka.

Zdroj: Youtube

Příznaky svrabu

Ne každá vyrážka, která se vám objeví na pokožce, znamená, že máte svrab. Přece jen se ale od běžné kopřivky liší. Mezi charakteristické příznaky patří vyrážka a intenzivní svědění, které se zhoršuje v noci. Vyrážka se nejčastěji objevuje v meziprstních prostorech rukou, zápěstí, v podpaží, kolem prsních bradavek, na hýždích, vnitřních stranách stehen a kolem pasu a zevního genitálu. Ovšem objevit se může kdekoli. Diagnóza je obvykle snadná, dermatolog pozná nákazu podle dermatoskopu a často stačí jen pohled na kůži.

Nakazit se můžete ve školce i při sexu

K nákaze dochází přímým kontaktem s nakaženým člověkem, ale i prostřednictvím oblečení, lůžkovin či nábytku. Protože se přenáší přímým kontaktem, nejrizikovější jsou rodiny, školky, školy, ubytovny či nemocnice. Svrab se šíří také pohlavním stykem, protože dochází k těsnému kožnímu kontaktu. Inkubační doba je 2–5 týdnů, poté se objeví první příznaky. Pokud už někdo svrab měl, pak se mohou příznaky objevit už po 1–4 dnech po expozici.

Pozor na domácí mazlíčky

Svrab ovšem můžete chytit i od vašeho domácího mazlíčka, zvláště pokud s vámi rád sdílí postel. Takzvaný svrab psí způsobuje stejný druh roztoče, tedy zákožka svrabová. U svého psa si můžete všimnout nadměrného drbání, zejména na vnitřních stranách stehen, kde se můžou objevit i šupinky kůže. Svrab je přenosný na všechny masožravce, tedy i na člověka.

Jak svrab léčit

Léčba zahrnuje přípravky s obsahem síry, a to buď v mastích, krémech, nebo pleťových vodách. Ty lze aplikovat přímo na postiženou pokožku jedenkrát denně tři po sobě jdoucí dny. Používá se také mast s obsahem permethrinu, která se maže na celé tělo kromě hlavy. Musíte nechat působit ideálně přes noc a pak důkladně omýt. Pokud je svědění silné a hrozí infekce, může lékař předepsat kortikoidy a také antihistaminika.

Bylinky proti svrabu

Mezi pomocníky, kteří účinně zbavují svrabu, patří také bylinky a přírodní přípravky:

  • Tea tree: Tea tree oil může pomoci zmírnit svědění spojené se svrabem. Proti vajíčkům ale účinný není.
  • Hřebíčkový olej: Hřebíčkový olej má analgetické, antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti. Smíchejte 10 kapek hřebíčkového oleje s jednou lžičkou medu a jednou lžičkou kokosového oleje pro úlevu pokožky. Vtírejte dvakrát denně.
  • Kajenský pepř: Předpokládá se, že kapsaicin, který se nachází v kajenských papričkách, pomáhá zmírňovat bolest a svědění.
  • Zinek: Doporučuje se užívat k boji proti sekundární infekci, ke které může dojít v případě kožního onemocnění v důsledku škrabání.
  • Anýzový olej: Podle vědecké recenze publikované v Herbal Medicine: Biomolecular and Clinical Aspects. 2nd Edition olej extrahovaný ze semen anýzu vykazuje insekticidní aktivitu. Může být tedy použitý lokálně k léčbě svrabu a také vší. Užívat by ho ale neměly těhotné ženy.

Zdroj: vlasta.cz healthline.com medicalnewstoday.com

Související články