Existují dva typy diabetu neboli cukrovky. Diabetes typu 1 a diabetes typu 2. Diabetes typu 1 je autoimunitní stav, při kterém dochází k poškození pankreatu, orgánu zodpovědného za produkci inzulinu.

Inzulin je hormon, který reguluje hladinu cukru v krvi. Tento typ diabetu není ovlivnitelný životním stylem a léčba se zaměřuje především na minimalizaci jeho dopadů.

Na druhé straně, diabetes typu 2 souvisí mnohem víc s nezdravými životními návyky a obvykle se rozvíjí v pozdějším věku, nejčastěji se objevuje u lidí nad 45 let. Velmi často se týká lidí s nadváhou a obezitou. Onemocnění obvykle postupuje pomalu a nepozorovaně, což může vést k vážným komplikacím, pokud se včas nediagnostikuje a neléčí.

Zdroj: Youtube

Příznaky cukrovky nepodceňujte

Mezi první a často přehlížené příznaky diabetu patří dlouhotrvající únava, zhoršené vidění, neukojitelná žízeň a častější nutnost močení.

Tyto symptomy mohou lidé mylně přikládat například stresu. K dalším varovným znakům patří například zažívací potíže jako průjem nebo zácpa, pocit nadýmání nebo trvalý pocit plnosti.

Pokud začnete pociťovat symptomy, které by mohly naznačovat vznik diabetu, je důležité bez zbytečného odkladu vyhledat lékařskou pomoc. Lékař provede nezbytné testy a v případě potvrzení diagnózy zahájí odpovídající léčbu, včetně dietních úprav.

Na pomoc si vezměte syrovátku

Podle výzkumů se ukazuje, že pití syrovátky před jídlem může efektivně stabilizovat hladinu cukru v krvi. Důvodem je především obsah proteinu v syrovátce, který má schopnost zpomalovat trávicí proces.

Díky tomu dochází k prodloužení hormonální reakce na přijatou potravu, což způsobuje pomalejší nárůst hladiny cukru v krvi.

Lékaři zdůrazňují, že i když pití syrovátky může pomoci stabilizovat hladinu cukru v krvi, neměli by ho diabetici považovat za lék nebo náhradu za nezbytné léky, zejména v případech těžší formy diabetu, kde je potřeba doplňovat chybějící inzulin.

Přesto je syrovátka považována za přínosného přírodního pomocníka. Je však důležité, aby pacienti vždy konzultovali všechny doplňky stravy se svým lékařem.

Související články

Zdroj: vlasta.cz, nih.gov, PMC (nih.gov), ScienceDirect, Nutrisense Journal, medikforum.ruviscojis.czledviny.cz