Je na nich něco pravdy, nebo je už věda dávno vyvrátila? Které jsou ty nejčastější, s nimiž se můžeme setkat? Které jsou částečně pravdivé a na které je nejlepší zapomenout?

Zdroj: Youtube

Mýtus 1: Kofein je pro dítě škodlivý

Mnoho žen konzumuje kofein, buď prostřednictvím čaje, kávy, nebo jiných nápojů. Zatímco těhotné ženy mohou těžit z účinků kofeinu, jejich plod nemá enzymy, které by kofein metabolizovaly. Spotřeba kofeinu proto vyžaduje určitou opatrnost. Mnohé studie dospěly k závěru, že zvýšená konzumace kofeinu „byla spojena s nižším rizikem hypertenze“. Podle této studie porodily ženy konzumující kofein o něco menší děti. Hrajte tedy na jistotu, omezte svůj denní příjem kofeinu na maximálně 200 miligramů, což je považováno za bezpečnou dávku.

Mýtus 2: Barvení vlasů je v těhotenství nebezpečné

Mnoho žen se domnívá, že odbarvování vlasů může být pro plod škodlivé. I když stále existuje riziko vdechnutí některých chemikálií, pokud si vlasy barvíte v dobře větraném prostoru, neměl by to být problém. Nošení rukavic může také pomoci snížit kontakt s toxiny. I na tohle téma se prováděly studie. Jedna z nich sledovala dva tisíce žen, z nichž 75 procent si barvilo vlasy. Výsledky ukázaly, že to nijak neovlivnilo plod. „Kůže je silná bariéra, která zabraňuje tomu, aby se barvivo dostalo do vašeho těla,“ vysvětluje gynekoložka Salena Zanotti z Cleveland Clinic. Pro větší jistotu doporučuje počkat s barvením do druhého trimestru, než se vystavíte chemikáliím. To zaručí, že klíčové orgány dítěte jsou již vyvinuté. Podle jiné studie se nedoporučuje používat časté barvení nepřetržitě během celého těhotenství.

Mýtus 3: Sex v těhotenství ubližuje dítěti

S výjimkou lékařského (ne)doporučení je naprosto bezpečné mít sex v těhotenství. Plod je uvnitř dělohy dobře chráněn a při průniku nedojde rozhodně k jeho poranění. Některé ženy však během milování pociťují křeče nebo začnou špinit. To by neměl být důvod k obavám, pokud nezaznamenáte silné krvácení nebo nemáte žádné zdravotní problémy, které by se mohly penetrací zhoršit. Máte-li však jakékoli pochybnosti, poraďte se se svým lékařem.

Mýtus 4: Těhotné ženy „září“

Možná jste ještě o těhotenské záři neslyšeli. Skutečně těhotné ženy září? No jak se to vezme. Během těhotenství se pokožka napíná, může se mastit a vypadá zarudle, což může vyvolat zářivější vzhled. Totéž může s pokožkou provést zvýšení hladiny progesteronu. Přebytek mazu však může mít u některých žen i opačný účinek. Maz může ve skutečnosti ucpat póry a způsobit akné, stejně jako melasmu. Melasma je stav, kdy dochází k nadměrné pigmentaci kůže (způsobená těhotenskými hormony), což má za následek tmavší skvrny na obličeji.

Mýtus 5: Pikantní jídlo vyvolá porod

Můj třetí porod trval dost dlouho, ale ani jednou ke mně nepřišel porodník, aby mi nabídl chilli k vyvolání porodu. I v případě tohoto mýtu byly prováděny výzkumy, které neprokázaly žádný vliv konzumace kořeněných nebo pálivých jídel na porod. Kořeněná jídla však můžou ovlivnit vaše střeva, což může vést k průjmu a ke kontrakcím dělohy. Tato jídla také mohou některým ženám způsobit v těhotenství pálení žáhy a zažívací potíže. Pokud jde ale o schopnost vyvolat porod, ta se nikdy neprokázala.

Mýtus 6: Kočky jsou pro těhotné rizikové

Kočky, které konzumují syrové maso a pobíhají zejména venku, mohou představovat hrozbu pro těhotnou ženu a její plod. Mohou totiž přenášet toxoplazmózu, což je nebezpečné parazitární onemocnění. Pravda je, že těhotné ženy by se měly vyhýbat kočičím stelivům, riziko ale není tak vysoké, pokud budete dodržovat preventivní opatření. To znamená nedotýkat se kočičích exkrementů nebo si nedávat neumytou ruku k ústům, pokud jste předtím laškovali s kočkou. Zbavovat se svého chlupatého mazlíčka jen proto, že jste těhotná, je přehnané. Vždycky je přece někdo, kdo za vás vyčistí kočičí WC.

Mýtus 7: Úplněk vyvolává porod

Měsíc má vliv na spoustu věcí na naší planetě, ale těhotenství mezi ně nepatří. Nebo ano? Jedna studie zkoumala více než 500 000 porodů během 60 lunárních cyklů a nezjistila žádné statistické rozdíly v porodnosti mezi různými fázemi Měsíce. Jiná studie ale zjistila, že během úplňku se narodilo o 15 % více dětí ve srovnání s jinými fázemi Měsíce. Záleží tedy na vás, které studii uvěříte. Teorie měsíčního úplňku říká, že Měsíc ovlivňuje příliv a odliv, který se zvyšuje v době bouřek. Bouřky se vyznačují nízkým barometrickým tlakem. Mezi nižším tlakem a vyšším počtem porodů skutečně existuje neoficiální souvislost, ale tvrdit, že úplněk vyvolá porod, je přehnané.

Zdroj: vlasta.cz starsinsider.com

Související články