Vybíráte si jen zdravé jídlo, cvičíte, když můžete, a hlídáte si svůj pas? Tak si jistě myslíte, že jste zdraví. Ne tak docela. Možná totiž zase děláte jiné chybky, kvůli kterým se vystavujete riziku nemocí nebo zranění. Co k nim patří?

Zdroj: Youtube

Příliš málo spánku

Jednou to možná nevadí, ale pokud spíte pravidelně méně než šest hodin, není to ideální. Dlouhodobý nedostatek spánku je spojen s demencí, srdečními chorobami, cukrovkou a obezitou. Do tohoto seznamu můžete také přidat problémy s imunitním systémem, deprese a úzkost i přetrvávající bolest. Dospělí potřebují ideálně 7–9 hodin spánku. Děti a dospívající pak potřebují ještě víc. Promluvte si se svým lékařem, pokud máte potíže se spánkem. Zkuste změnit životní styl, začněte chodit na terapie nebo vyzkoušejte přírodní přípravky s obsahem melatoninu, které dokážou „srovnat“ spánkový rytmus.

Nenapijete se nejdřív vody

Vaše tělo vysílá signály, když máte hlad nebo žízeň. Ale je snadné tyhle signály splést. Oba pocity vám mohou způsobit bolest hlavy nebo únavu a závratě. Až budete mít příště chuť na svačinu, zkuste nejdříve vypít sklenici vody. Mezi další signály toho, že potřebujete více tekutin, patří suché oči, sucho v ústech, tmavá barva moči anebo přílišné močení.

Související články

Až moc často sedíte

Vyšší míra úmrtí na srdeční choroby, rakovinu a další zdravotní příčiny souvisí se sezením více než šest hodin denně. Přerušte svá sezení každou půlhodinu a aspoň na 2 minuty se projděte po bytě nebo kanceláři. Existují určité důkazy, že alespoň 1 hodina fyzické aktivity denně může nahradit některé vedlejší účinky příliš dlouhého sezení. Nebo můžete popřemýšlet o výškově nastavitelném stole pro práci ve stoje.

Čištění zubů brzy po jídle

Po jídle nebo pití počkejte hodinu, než si vyčistíte zuby, zvláště pokud jste jedli nebo pili něco kyselého. Kyselina může změkčit sklovinu nebo ochranný povlak na zubech. Během čekání, až zase ztvrdne, si můžete propláchnout ústa vodou nebo žvýkat kousek žvýkačky bez cukru. Mezi kyselé potraviny a nápoje patří pomeranče a citrony, kyselé bonbóny a bublinková voda.

Použití vatové tyčinky do ucha

Zrovna tohle se mi stalo, a musím říct, že si od té doby dávám velký pozor. Když totiž používáte vatovou tyčinku na čištění uší, může se vám nechtíc podařit zatlačit ji hlouběji do zvukovodu, kde ji dokonce můžete zlomit. A když se nezlomí, můžete si jí propíchnout bubínek, což může způsobit ztrátu sluchu. Vaše ucho se docela dobře čistí samo, nebo k čištění použijte speciální spreje, které pomůžou ušní maz změkčit, rozpustit a odstranit.

Čištění rány alkoholem

Mohlo by se zdát, že je to dobrý nápad polít ránu silným antiseptikem. To ale může vaší hojící se kůži ještě více ublížit. Nejlepší způsob, jak vyčistit drobné řezy nebo škrábance, je jednoduchý: použijte pouze obyčejnou vodu. Pokud chcete přece jen dezinfikovat, pak dezinfikujte jen okolí rány. Do rány rozhodně nic nelijte! Takové to „jen ať to pořádně štípe“ už tedy opravdu neplatí.

Nepoužíváte opalovací krém po celý rok

Ultrafialové (UV) světlo je hlavní příčinou rakoviny kůže. A sluneční UV paprsky svítí po celý rok. Máte-li světlou pokožku, stačí jen 10-15 minut, než dojde k poškození. Proto je dobré používat opalovací krém s UV faktorem, i když jdete ven na kolo nebo na výlet a je třeba zataženo. Buďte zvláště opatrní v blízkosti sněhu, písku nebo vody. Vodní hladina i sníh odrážejí sluneční paprsky. Používejte opalovací krém s SPF 30, na obličej i vyšší.

Před spaním se díváte do mobilního telefonu

Všichni rádi používáme digitální zařízení pro zábavu. Ale noční práce s telefonem může ztížit relaxaci mozku a těla, protože chytré telefony a tablety vyzařují modré světlo. To může „zmást“ naše biologické hodiny a zpomalit uvolňování spánkových hormonů, například melatoninu. Pokud nemáte pevnou vůli a láká vás to, dejte telefon do jiné místnosti a vypněte zvonění a upozornění. Víte, že se dají ještě koupit klasické budíky?

Související články

Nekontrolujete lékové interakce

Pokud užíváte některé léky, možná ani netušíte, jakým způsobem fungují, když se zkombinují třeba s potravinami, doplňky stravy nebo dalšími léky. Některé z těchto interakcí totiž mohou snížit účinnost vašeho léku nebo způsobit nežádoucí vedlejší účinky. Vždy si přečtěte varovné štítky dodávané s léky na předpis nebo volně s prodejnými léky. Váš lékárník by vám měl říct, čemu se vyhnout.

Nečistíte láhev na vodu

Vaše opakovaně použitelná láhev na vodu vám pomůže vytvořit méně odpadu. Ale také může přitahovat bakterie, pokud ji nebudete pravidelně vymývat. Měli byste ji čistit vodou s mycím přípravkem každý den, nebo alespoň ve dnech, kdy láhev používáte. Pořádně ji opláchněte vodou a nechte přes nos vyschnout. Pokud je to možné, dejte ji do myčky. Láhev můžete také dezinfikovat tak, že ji naplníte asi 3-4 lžícemi bílého octa a vodou. Nechte působit přes noc. Ráno opláchněte a osušte.

Související články

Ignorování vašeho duševního zdraví

Každý to občas přežene a má pak hlavu jako nafukovací balon. Ale pokračující duševní stres může způsobit spoustu zdravotních problémů. Může oslabit imunitní systém a zvýšit šance na takové nemoci, jako jsou srdeční choroby, cukrovka, deprese nebo úzkost. Existuje mnoho zdravých způsobů, jak relaxovat, včetně cvičení, meditace, schůzek s přáteli nebo trávení času s rodinou.

Neříkáte svému lékaři pravdu

Přiznejte se, kolikrát jste nějakému lékaři, ke kterému chodíte, něco zatajili. Nikdy nic? Mnoho lidí tají před lékaři všechno možné - svoji skutečnou váhu, že neužívají předepsané léky pravidelně nebo je neberou vůbec, tvrdí, že přestali kouřit, ale přitom kouří a spoustu dalších věcí. Buďte upřímní, váš lékař vás nebude soudit, ani vám nedá za trest sto sklapovaček. Místo toho by s vámi měl spolupracovat a hledat způsob, jak zůstat zdravý a fit.

Zdroj: vlasta.cz health.com/weight-loss/27-mistakes-healthy-people-make webmd.com/a-to-z-guides/ss/slideshow-mistakes-even-healthy-people-make

Související články