Léčivou techniku zná lidstvo už celá staletí. Svíce používali indiáni, domorodé národy z Ameriky, sibiřští šamani, ale také slovanské národy a především Keltové. Účinek všech druhů tělových svící je založen na tzv. komínovém efektu, který vzniká při hoření. Práce se svícemi byla ve starověku ozdravným rituálem, při kterém se hojně využívaly léčivé byliny.

Zdroj: Youtube

Jak si vyrobit svíci

Svíce se vyrábějí z plátna ze 100% bavlny, které se následně namočí do horkého vosku. Nejedná se ale o jen tak ledajaký vosk. Velice záleží na jeho kvalitě a původu. Do vosku se obvykle přidává kurkuma, která má protizánětlivé účinky, či jiné léčivé bylinky nebo éterické oleje.

Plátno se zatepla zavine na tyčku, na níž uschne a vychladne. Poté se opatrně stáhne a základ pro tělovou svíci je na světě. Kvalitní svíce je vyrobena pouze z těch nejlepších přírodních materiálů.

Tělové svíce 

Tělové svíce mohou pomoci zbavit se stresu a napětí, protože dokážou na určitých bodech těla probudit spící životní energii. Zmírňují bolesti a blokády zad. Mohou být také skvělým pomocníkem při masáži, kdy prohřejí zatuhlý sval. Účinné jsou ale i jako pomůcka při detoxikaci, protože umějí harmonizovat a aktivovat lymfatický systém.

Ušní svíce

Speciální ušní svíce jsou velice účinné u chronické a akutní rýmy. Také pokud ztratíte čich, může se vám vrátit právě po jejím použití. Svíčky jsou oblíbené pro svou rychlou pomoc u lehčích zánětů středního ucha nebo mandlí. Pomáhají při čištění lymfatických drenáží uší, což ulevuje od hučení v uších, tlaku nebo zalehlých uších z rýmy. 

Jak se svíce používá

Pokud si koupíte tělové svíce, je potřeba si ještě před jejich použitím nachystat pár věcí: 

  • Tácek, ideálně nerezový, na který si budete vše odkládat.
  • Misku s vodou.
  • Pinzetu a nůžky na odstraňování již ohořelé části, která by vám jinak mohla odpadnout v procesu.
  • Tělovou (nebo ušní) svíci.
  • Papírové kapesníčky.
  • Alobal.
  • Zápalky.
  • Gumičku, která usnadňuje manipulaci se svíčkou.

Jdeme na to

Jako vnější ochranný filtr poslouží papírový kapesníček, který si nejdříve upravíte na menší velikost ideálně ve tvaru čtverce. Na čtverec položte svíčku užším koncem, který se nezapaluje, a zagumičkujte kapesníček kolem svíce, aby pevně držel. 

Nyní držíte v ruce svíci tak, že širší část, kterou budete zapalovat, je nahoře a spodní část má zvenčí kapesníček. Ochrana se používá za prvé proto, aby svíce s obsahem žluté kurkumy nezabarvila pokožku, a za druhé, aby kontakt se svíčkou byl příjemný a bezpečný. Než svíčku zapálíte, vyznačte si, ve kterých místech ji budete hasit. 

Průběh procedury 

1)  Zapálenou svíčku přiložte k pokožce v místě, které chcete ošetřovat. Kouř nesmí unikat spodem, svíce by měla pořádně čadit z vrchu. Pokud uniká kouř spodem, nebude svíce fungovat.

2)  U svíček ze včelího vosku zůstává nahoře na svíci ohořelé plátýnko. To je potřeba vždy pinzetou sundávat. V případě, že visí na kousku, odstřihněte ho nůžkami. Odstraněný kousek opatrně dejte do misky s vodou.

3)  Jakmile vám zbývá do konce kolem 7 cm, svíčkování je u konce. Nenechávejte nikdy svíci shořet celou. Musíte ji mít za co držet. Odstraňte svíčku z těla, rychle otočte a uhaste plamínek v misce s vodou.

4)  Nyní přichází na řadu finální zážitek, kterým je zkoumání popílku ze svíčky. Ten je buď sypký jako prášek, může vypadat jako malé hrudky, nebo má tvar ostřejších drobných rampouchů. Většina svíčkařů umí z popela i číst.

Mýty a omyly

Lidé se mylně domnívají, že onen popílek je odpad vytažený z těla. O nic takového se ale nejedná. To, co vysypete ze svíčky, je přirozený, biologický odpad. Sypký prášek je vyhořelé plátýnko. Hrudky a větší kousky jsou zkaramelizovaný vosk. Ale konzistence biologického odpadu může ukazovat, zda bylo svíčkování úspěšné.

Účinky

Někdy se účinky dostaví ihned, jindy v rámci několika hodin. U bolestí obvykle přichází úleva do hodiny. Pokud je vaším cílem léčba nachlazení, změny jsou pocititelné do druhého dne. Pokud vaše zdravotní problémy přetrvávají, určitě je potřeba vyhledat lékaře. Aplikace tělových svící nenahrazuje lékařskou péči a řádnou léčbu.

Zdroj: vlasta.cz Rehabilitace.info teloveausnisvice.cz zdrave.cz

Související články