Je to paradox – příroda se probouzí, ale lidský organismus je vyčerpaný a bez energie. Mnozí z nás si stěžují na bolesti hlavy, pohybového aparátu, nejraději by si zalezli do peřin a spali. „Za fyzickou a psychickou únavou mohou dlouhé zimní měsíce a biorytmické změny, které příchod jara přináší. Dny se prodlužují, počasí je proměnlivé, ranní a odpolední teploty se liší i o 10 stupňů Celsia. S tím vším souvisí i časté výkyvy atmosférického tlaku. Většina lidí přes zimu ubírá na aktivitách, přijímá méně vitaminů, nemá tolik slunečního světla a důsledkem pak bývají právě symptomy jarní únavy, kdy tělu trvá mnohem déle, než se adaptuje na zmíněné výkyvy a nastartuje pro teplejší dny,“ popisuje Iva Bílková, hlavní fyzioterapeutka FYZIOkliniky.

Zdroj: Youtube

Ženy bývají k jarní únavě náchylnější než muži. Symptomy postihují především málo aktivní jedince nebo lidi s chronickými potížemi. Jarní únava není nemoc, přesto dokáže hodně potrápit. Důležité je překlenout ji, čím dřív bude totiž člověk opět v kondici, tím lépe pro jeho duševní i fyzické zdraví.

1. Jarní doping ve stravě

Zima je pro lidské tělo a jeho imunitu energeticky náročná. „Člověk má tendenci dělat si tukové zásoby a zvyšovat příjem kaloričtější stravy. V jídelníčku nemáme tolik čerstvých potravin a spíš sklouzáváme ke konzumaci polotovarů. Základem prevence proti jarní únavě je pestrý jídelníček bohatý na vitaminy a minerály, populární jsou jarní detoxy organismu, ale lidé by určitě neměli hladovět. Dobrou volbou jsou tzv. smoothie z čerstvé zeleniny a ovoce, skvělé jsou bylinky, kopřivy, pampelišky, různé výhonky, strava bohatá na vitamin C, vitamin B, železo a hořčík.

Stejně důležitý je také pravidelný pitný režim,“ uvádí Iva Bílková.

2. Venku, v pohybu, s úsměvem

Přes zimu člověku chybějí sluneční paprsky, které tělu dodávají tolik potřebný vitamin D. Proto je důležitý pobyt venku, jak jen to jde, i když se člověku nechce. Chodit na procházky, běhat, poskakovat. „Hodinová svižná procházka nejen prospívá kardiovaskulárnímu a lymfatickému systému, zlepšuje peristaltiku střev a zvyšuje kondici, ale také dokonale pročistí hlavu a člověka hned napadají nové myšlenky. Na dobrou náladu funguje také obyčejný úsměv – existují studie o tom, že pokud se člověk usmívá, jeho endokrinní systém začíná vylučovat hormony štěstí, a to i přesto, že to tak v danou chvíli necítí. Takže přimějete-li se při špatné náladě k úsměvu, za několik málo chvil se budete cítit lépe doopravdy. Totéž umí zařídit i vzpřímené postavení těla. Chcete-li mít dobrou náladu, dávejte pozor na choulení v ramenou,“ doporučuje fyzioterapeutka.

Související články

3. Čas na regeneraci

Stres, přetížení, to vše jarní únavu umocňuje. Pocity bolavého a rozlámaného těla jsou prvním signálem k nutné relaxaci. Je čas zastavit se a myslet na sebe.

„Pro dokonalé uvolnění celého těla pomáhají mimo jiné i kvalitní masáže, které vás zbaví zatuhnutí svalových partií, uleví vám při migrénách, prospívají krevnímu oběhu, navozují hlubokou relaxaci těla i mysli a pomáhají komplexně zregenerovat a dobít energii,“ dodává Iva Bílková, autorka tzv. FYZIO-PRESS masáže.

Zdroj: časopis Překvapení, Fyzioklinika

Autor: Zuzana Macková

Související články