Abychom pochopili, proč se má za to, že voda narušuje správné trávení organismu, musíme nejdříve porozumět tomu, jak vlastně celý tento proces v těle funguje.

Trávení začíná už během žvýkání v ústech, kde se potrava smíchá se slinami obsahující trávicí enzymy. Jakmile se jídlo dostane do žaludku, smísí se s kyselými žaludečními šťávami, které potravu dále rozkládají a vytvářejí hustou tekutinu zvanou chymus. Ten se v tenkém střevě následně promíchá s trávicími enzymy ze slinivky břišní a žlučí z jater, které chymus rozkládají a připravují jednotlivé živiny na vstřebání do krevního oběhu. Celý proces pak končí vyloučením zbytků tlustým střevem.

3 nejčastější argumenty, že tekutiny při jídle škodí trávení:

Tvrzení 1: Alkohol a kyselé nápoje negativně ovlivňují produkci slin

Někteří lidé tvrdí, že kyselé nebo alkoholické nápoje při jídle vysušují sliny, což tělu ztěžuje trávení potravy.

Alkohol, především pak ten tvrdý, dle studie skutečně snižuje produkci slin o 10-15 %. Asi všichni známe pověstného „sušáka“ po propařené noci. Na druhou stranu se zdá, že kyselé nápoje naopak vylučování slin zvyšují.

Pravda: Neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by alkohol nebo kyselé nápoje, pokud jsou konzumovány s mírou, negativně ovlivňovaly trávení nebo vstřebávání živin.

Tvrzení 2: Voda ztěžuje trávení

Mnozí tvrdí, že pití vody při jídle ředí žaludeční kyselinu a v ní obsažené trávicí enzymy, což tělu ztěžuje a prodlužuje trávení potravy.

Pravda: To by ovšem znamenalo, že lidský trávicí systém není schopen přizpůsobit své sekrety konzistenci jídla, což tak rozhodně není. Naše trávení tuto schopnost má.

Tvrzení 3: Tekutiny ovlivňují rychlost trávení

Třetí oblíbený argument proti pití během jídla tvrdí, že tekutiny zvyšují rychlost, s jakou pevná strava opouští žaludek. Předpokládá se, že se tím zkracuje doba kontaktu jídla se žaludeční kyselinou a trávicími enzymy, což má za následek horší trávení. Toto tvrzení však není podloženo žádným vědeckým výzkumem.

Pravda: Studie, která analyzovala vyprazdňování žaludku, zjistila, že ačkoli tekutiny procházejí trávicím systémem rychleji než tuhá strava, nemají žádný vliv na rychlost trávení pevné potravy.

3 argumenty, že tekutiny trávení naopak zlepšují:

  • Pomáhají rozkládat velké kusy potravy a tím usnadňují jejich sklouznutí jícnem do žaludku.
  • Pomáhají plynule přesouvat potravu, čímž zabraňují nadýmání a zácpě.
  • Žaludek během trávení vylučuje nejen žaludeční kyselinu, ale také vodu. A právě tato voda je potřebná pro správnou funkci trávicích enzymů.

Voda může snížit chuť k jídlu i denní příjem kalorií

Pití čisté vody během jídla pomůže udělat si pauzu mezi jednotlivými sousty a dát si tak čas na kontrolu pocitu hladu a sytosti. To může zabránit přejídání, v dlouhodobém měřítku pak můžete dokonce i zhubnout.

Zdroj: vlasta.cz Drinking Liquids with Meals: Good or Bad? (healthline.com)

Související články