Pokud na sobě pozorujete následující signály, pak je pravděpodobné, že stárnete rychleji, než byste měli. Co všechno vás může varovat? A jak se proti tomu bránit?

Pomalá chůze

Je vám teprve čtyřicet a už nyní vnímáte, že se vaše běžná chůze o poznání zpomalila? Pak to nevěstí nic dobrého a je třeba vyrazit do boje a začít trénovat. Začněte s pěti minutami chůze denně a postupně trvání navyšujte až na celou půlhodinu. Zároveň se zkuste dopracovat až na 100 kroků za minutu. K tomu vám poslouží chytré hodinky nebo prostě svoje kroky počítejte po dobu deseti sekund a vynásobte šesti.

TEST ZRAKU: Pouze 1 % lidí projde tímto testem. Zvládnete to vy?

Zdroj: Youtube

Tmavé skvrny na kůži

Říká se jim taky stařecké skvrny a jde o takzvanou hyperpigmentaci. Kvůli tomu pokožka vypadá nejednotně. Nejčastěji se tyto skvrny objevují na obličeji, rukách a pažích. Jsou velmi běžné, zejména u lidí po padesátce. Většina z nich je neškodná a bývá způsobena zejména dlouhodobým pobytem na slunci. Pokud jsou ale flíčky černé, mění tvar nebo krvácí, rozhodně navštivte lékaře. Když jdete ven, používejte opalovací krém s vysokým UV faktorem a vyhýbejte se pobytu na slunci mezi 10 a 14 hodinou.

Problémy s pamětí

Mírné změny paměti přicházejí spolu se stárnutím a mohou začít už ve 40 letech. Možná si začnete všímat, že vám trvá delší dobu, než si vybavíte jména nebo fakta, nebo si nemůžete vzpomenout, proč jste šli nahoru místo dolů. To ještě nemusí znamenat, že vás čeká Alzheimerova choroba, k níž a dalším typům demence dochází obvykle až po 65. roce. Rozhodně se však nejedná o běžný projev stárnutí. Abyste si proto udrželi ostrou mysl, jezte zdravě, buďte společensky aktivní a cvičte.

Související články

Bolestivé klouby

Ne každému ve vyšším věku ztuhnou klouby, bolí ho kolena nebo mu lupe v kříži. Pravda je však ta, že šance, že dostanete osteoartrózu, se s přibývajícím věkem zvyšuje. Ženy jsou na tom trošku líp díky estrogenu, ale po menopauze se skóre s muži vyrovnává. Neexistuje žádný lék, ale můžete zpomalit průběh a začátek nástupu. Pomoci může i hodina cvičení týdně. Cvičte cviky pro posílení flexibility, věnujte se silovému tréninku a aerobnímu cvičení. Pokud s cvičením začínáte, navštivte nejprve svého lékaře a zeptejte se ho, co je pro vás vhodné.

Suchá kůže

Pokožka s přibývajícím věkem produkuje méně mazu a stává se suchou a matnou, zvláště pokud je vám více než 40 let. Suchost však může být způsobena i tím, co děláte, nebo naopak neděláte. Chcete-li tomu zabránit, sprchujte se teplou, nikoli horkou vodou, pokožku čistěte jemně a hydratujte ji. Pijte hodně tekutin a nebuďte dlouho v suchém prostředí. Pokud je vaše pokožka stále velmi suchá a svědí, navštivte dermatologa, aby vyloučil zdravotní problém.

Snadná tvorba modřin

Tvorba modřin je častější po šedesátce. Kůže se totiž s přibývajícím věkem ztenčuje a ztrácí tuk. Krevní cévy jsou také křehčí. Dokonce i některé léky mohou vést k větší tvorbě modřin. Většina modřin je ovšem neškodná a sama zmizí. Pokud se vám ale dělají modřiny opravdu hodně často, zejména na hrudi, zádech nebo obličeji, vyhledejte lékaře.

Problémy při chůzi do schodů

Občasná potíž s chůzí je normální. Jestliže se ale problémy objevují často, můžete mít větší práci s každodenními činnostmi. Možná je to tím, že pravidelně necvičíte. Pokud je tomu tak, poraďte se se svým lékařem a přidejte do své rutiny pomalou chůzi po schodech.

Související články

Silný pas

Tělesný tuk se s přibývajícím věkem přesouvá do břicha. To platí zejména pro ženy po menopauze. Bez ohledu na věk může silnější pas signalizovat zdravotní problémy, jako jsou srdeční choroby nebo cukrovka 2. typu. Rizika se zvyšují, když máte v pase více než 80 cm. Pravidelné cvičení a zdravá strava jsou nejlepší způsoby, jak zeštíhlit a předejít zdravotním komplikacím.

Síla úchopu

Možná zjistíte, že vaše ruce musí více zabrat, když se snažíte otevřít třeba sklenici s okurkami. Síla úchopu obvykle začíná klesat kolem padesátky. Silné ruce si však můžete udržet tím, že budete pracovat třeba na zahradě, mačkat antistresový míček nebo ždímat vodu z trička. Pokud ztratíte sílu úchopu brzy nebo náhle, může to být známka artritidy, poškození nervů nebo jiného zdravotního problému.

Problémy s viděním

Po čtyřicítce se začíná zhoršovat zrak, konkrétně vidění na blízko. Přečíst jídelní lístek nebo televizní program, pro vás může být problém. Říká se tomu presbyopie, dříve nazývaná stařecká vetchozrakost, což je degenerace oční čočky. Někdy ovšem stárnutí přináší vážnější oční problémy, jako je glaukom (zelený zákal), šedý zákal a makulární degenerace (onemocnění sítnice). Choďte proto pravidelně na kontroly k očnímu lékaři.

Zdroj: vlasta.cz eatthis.com/signs-youre-aging-faster-than-you-should webmd.com/healthy-aging/ss/slideshow-body-aging-faster

Související články