Trombóza. Na první pohled neškodná, nebolavá a skrytá věc. Její příznaky bývají ve většině případů natolik nenápadné, že je lidé velmi často přehlédnou. Trombóza je mezi lidmi známá pod lidovým názvem zánět žil a na první pohled to vypadá jako klasická nemoc, kterou vyléčíme několika tabletkami. To je ale omyl.
Trombóza se projevuje ve chvíli, kdy jsou naše cévy a žíly na nohách natolik poškozeny, že nedokáže správně proudit krev po těle. Ačkoliv je typická především pro dolní končetiny, není nic zvláštního, pokud se objeví také v cévách v pažích, hrudníku či krku. U trombózy je vždy třeba rozlišit, zda se jedná o povrchovou, anebo hlubokou.
Povrchová žilní trombóza
Povrchová žilní trombóza se projevuje tím, že se na postiženém místě začnou tvořit zarudlé, teplé, a především bolestivé pruhy, které lemují průběh povrchových žil. Ačkoliv se jedná na první pohled o velmi vážný problém, který je hodně nepříjemný, zpravidla nebývá nebezpečný. Jenže povrchová žilní trombóza může mít především negativní vliv na naše sebevědomí.
Doprovodným příznakem povrchové trombózy bývají velmi často i křečové žíly, které na naší pokožce nevypadají dobře a po estetické stránce jsou pro některé z nás nepřijatelné. Křečové žíly vznikají v důsledku zpětného toku krve nedomykavými žilními chlopněmi. Právě na jejich vznik má význam sedavé zaměstnání, těhotenství, hormonální antikoncepce a kouření.
Hluboká žilní trombóza
Hluboká žilní trombóza signalizuje vážný problém. Jedná se o proces, kdy se v našem těle tvoří krevní sraženiny, které se usazují v žilách. Postiženy jsou především dolní končetiny. Trombóza, která se usadí uvnitř našeho těla, je velmi nebezpečná a jakýkoliv náznak toho, že je něco špatně, je třeba ihned řešit. Vysvětluje tato vědecká studie.
Tento typ trombózy představuje velmi častou komplikaci po různých operačních výkonech nebo bývá spojená se sedavým životním stylem či dlouhými cestami dopravními prostředky, kdy se pacient dlouho nehýbá. Může se objevit především u starých a postižených lidí, kteří nemají žádný nebo jen velmi omezený pohyb. Zde je třeba je pravidelně otáčet a končetiny s nimi procvičovat.
Příznaky trombózy
- Otok jedné končetiny = Otoky nohy či paže patří mezi nejběžnější příznaky hluboké trombózy.
- Horkost a citlivost v okolí cévy = K bolestivému otoku se následně přidá i horkost a citlivost pokožky v postiženém místě. Kůže postupem času začne nezvykle měnit barvu.
- Bolest nohou či paží = Bolesti končetin, které přicházejí bez větší fyzické námahy, jsou dalším varovným signálem, že je s naším tělem něco špatně.
- Bolest na hrudi = Ostré a bodavé bolesti, které jsou spojeny s dechovými problémy, by nás měly varovat.
- Dušnost a rychlý tlukot srdce = Ačkoliv za sebou nemáme žádnou větší fyzickou aktivitu, začne nám rychle bít srdce a cítíme, že se dusíme. To vše způsobuje krevní sraženina v plicích.
- Nevysvětlitelný kašel = Nejsme nemocní, ale kašleme a nemůžeme přestat. Kašel může být suchý, ale také s hlenem nebo krví.
Rizikové faktory trombózy
Toto velmi nepříjemné, a především nebezpečné onemocnění žil bývá podmíněno nejen genetikou, ale především životním stylem. Často vzniká ve spojitosti se:
- sedavým zaměstnáním
- obezitou
- nedostatkem pohybu
- kouřením
- dlouhým cestováním autem či letadlem
- dlouhodobým užíváním hormonální antikoncepce
- těhotenstvím
- zvýšeným stresem
Léčba a prevence
Pokud to jinak nejde, lékař předepíše léky na ředění krve, které případnou sraženinu rozpustí a zabrání dalšímu rozvoji. A na prevenci byste měli dbát i v případě dlouhého cestování autem, autobusem či letadlem. Vhodné je si přibalit i elastické kompresní punčochy, které podporují správnou cirkulaci krve.
U žilní trombózy je nutné dávat především pozor na to, jak žijeme. Pokud máme sedavé zaměstnání, měli bychom se snažit večer po práci aspoň na hodinku dvě vyrazit na procházku či se jinak hýbat, a to i přesto, že se nám nechce.
Zdroje: vlasta.cz, vědecká studie, webDM, healthline