Ve špíně se daří bakteriím a virům, které pro nás mohou být nebezpečné, to je každému jasné a není třeba to dlouze rozebírat. Co ale každého napadnout nemusí, je skutečnost, že nepořádek má vliv i na naši psychiku a vztahy s ostatními lidmi.

Mozek, milovník pořádku

Na to, jak se cítíme, má velký vliv stav prostředí, ve kterém se pohybujeme. Prostředí ovlivňuje naše emoce, chování i vztahy s ostatními. Tuto skutečnost potvrzuje například výzkum zveřejněný v odborném magazínu Building and Environment. Nepořádek ovšem nutně neznamená jen špinavou podlahu a neumytá okna, ale i velký chaos, který je důsledkem shromažďování příliš mnoha věcí.

Zdroj: Youtube

Obecně lze říci, že lidský mozek má rád pořádek a organizovanost. Jestliže se však pohybuje v nepořádku, který mu oči neustále připomínají, je mozek zahlcený podněty a schopnost soustředění dostává pořádně zabrat.

V roce 2011 využili vědci magnetickou rezonanci k tomu, aby zjistili, že odstranění nepořádku v domácím i v pracovním prostředí vedlo k tomu, že se lidé lépe soustředili, lépe zpracovávali informace a zvýšila se jejich produktivita.

Nepořádek rovná se stres

A to není všechno. Psycholožka Sherrie Bourg Carter tvrdí, že výzkumy také ukazují, že nepořádek či domácnost s příliš mnoha věcmi můžou zvyšovat produkci stresového hormonu kortizolu. A způsobovat nejen stres, ale i pocity úzkosti. K dobrému rozpoložení nepřispívá ani to, pokud musíme neustále něco hledat a nemůžeme to ve změti věcí najít. Stres a psychická nepohoda jsou následně rizikovými faktory rozvoje dalších nemocí. Takže nejde jen o psychiku, ale i o fyzické zdraví. To ostatně ohrožuje i fakt, že bez ladu a skladu se povalující věci mohou být potenciálně nebezpečné. Hrozí zakopnutí, uklouznutí apod.

Špatný spánek i sociální izolace

A je toho ještě mnohem víc. Neuklizená ložnice plná rušivých podnětů může přispívat k problémům s usínáním a spánkem. V neposlední řadě se nepořádek může podepsat také na mezilidských vztazích. A to oběma směry. Pokud doma obecně moc neuklízíme, návštěvy k nám nechtějí chodit, protože se necítí dobře. Nebo naopak nechceme neohlášené návštěvy zvát dovnitř, protože se stydíme za prostředí, ve kterém žijeme.

Zdroj: vlasta.cz Psychology Today Science Direct Pubmed NewsGP

Související články