Otok, zarudnutí genitálií, nepříjemné svědění, pálení i bolest při pohlavním styku. Tak se vaginální mykóza nejčastěji projevuje. Příčinou je obvykle přemnožení kvasinek v pochvě.
Co je vaginální infekce
Vaginální kvasinková infekce, známá také jako kandidóza, je poměrně běžná věc. Zdravá vagina obsahuje bakterie a také některé kvasinky. Při onemocnění dojde k přemnožení kvasinek a tím i k narušení správné rovnováhy.
Vaginální mykóza není považovaná za sexuálně přenosnou infekci. Může se sice sexuálním kontaktem šířit, ale onemocnět vaginální infekcí můžou i ženy, které nejsou sexuálně aktivní.
Další příčiny onemocnění
Kromě přemnožení kvasinek může za vaginální infekci také stres, vyšší konzumace cukru, špatná, nebo naopak přehnaná hygiena, mytí intimních partií nevhodnými přípravky a často také užívání antibiotik. „Často se také vyskytuje v premenstruačním období,“ říká gynekoložka Radka Gregorová.
Příznaky kvasinkové infekce
Vaginální infekce se obvykle projevují otokem kolem pochvy, zarudnutím genitálií, vaginálním svěděním, pálením při močení nebo pohlavním styku, vyrážkou. Objevit se může i bělavý a hrudkovitý výtok, který ale nepáchne. V tom se liší od bakteriální vaginózy.
Mastičky i protikvasinková dieta
Záněty kvasinkové infekce se dají léčit i volně prodejnými přípravky, záleží na intenzitě problémů. Obvykle se vaginální mykóza léčí antimykotiky v podobě mastiček nebo globulí. Ideální je kombinovat obojí. Léčba by měla trvat aspoň šest dnů. Dobře vám udělá takzvaná „protikvasinková dieta“, tedy méně cukru, více jogurtů s laktobacily, česneku, cibule nebo řepy. Mrkev je také vhodná, protože obsahuje beta-karoten, který chrání před kvasinkami. Pokud domácí léčba nezabírá, určitě navštivte gynekologa.
Sedací koupel na kvasinky
Jako první pomoc můžete vyzkoušet i babské rady. Na kvasinky zabírá domácí sedací koupel s bylinkami. Budete k ní potřebovat 3 lžíce dubové kůry, 1 lžíci heřmánku a půl litru vroucí vody. Tou přelijte bylinky a nechte asi půl hodiny louhovat. Pak přeceďte a nalijte do vany, přidejte vlažnou vodu a na deset minut si do lázně sedněte. Opakovat byste tuhle vychytávku měla aspoň pět dnů.
Prevence před infekcí
Základem je správná hygiena intimních partií. Nepoužívejte syntetické prádlo a přípravky, které pochvu dráždí. Vagině svědčí intimní mýdla s pH mezi 3,8 a 4,5. Vyšší už může vyvolat zánět. Snažte se neprochladnout, prochladnutí může infekci podpořit. Pozor též na kvalitu vody v bazénech, i chlór narušuje poševní rovnováhu. A ještě něco. Na toaletě se utírejte zepředu dozadu, nikoli obráceně, abyste zabránila přenosu bakterií z konečníku do vaginy nebo močové trubice.
Zdroj: vlasta.cz healthline.com loono.cz