Dlouhověkost

Jakkoli to zní neuvěřitelně, vědci z Kalifornské univerzity v San Diegu mají jasno. Podle nich totiž ženy, které dostaly první menstruaci ve věku 12 a více let, mají větší pravděpodobnost, že budou žít déle. A to klidně až do devadesáti. Pozdější příchod menstruace je také spojen s pozdějším nástupem menopauzy, například 50 a více let. I v tomto případě se podle vědců můžete těšit na dlouhý život.

Lepší zdravotní stav

Dalšími zajímavými poznatky výzkumu, do něhož se pod záštitou organizace Women’s Health Initiative zapojilo 16 000 účastnic, bylo, že ženy, které začaly menstruovat později, vykazovaly menší sklony k závislostem a celkově se těšily lepšímu zdraví. Hrozilo jim například menší riziko cukrovky nebo nejrůznějších srdečních chorob.

Menopauzu si lze nechtěně vyvolat i dříve

Aladdin Shadyab, vedoucí výzkumu, však poukázal na to, že menopauzu si ženy mohou nechtěně vyvolat i dříve, a to špatným životným stylem. „K dřívější menopauze se mohou dopracovat například kuřačky. Tato závislost totiž škodí nejen kardiovaskulárnímu systému, ale i vaječníkům.“

Související články

Běžte zdraví naproti

Chceme-li si proto udržet zdraví do vysokého věku, aniž bychom spoléhaly na převratný objev vědců z Kalifornské univerzity, nezbývá, než zatnout zuby a začít s otřepaným klišé - zdravým životním stylem. Ono totiž bez vyvážené stravy a pravidelného pohybu, který udržuje naše tělo funkční a především pohromadě i v pokročilém věku, nás nezachrání ani kdejaká kladná predispozice. Štěstíčku, a v tomhle případě zdravíčku, musíme jít zkrátka trochu naproti!

Zdroj: vlasta.cz The Age You Got Your Period Can Predict How Long You'll Live | YourTango