Lidé, kteří hrají videohry, jsou chytřejší a úspěšnější. Hraní zlepšuje paměť i logické myšlení

Ivana Ašenbrenerová | 31. 3. 2023

Přestože se hodně mluví o škodlivostí hraní počítačových her, nejnovější studie prokazují opak. To se možná někomu nebude hodit do krámu, ale fakta hovoří jasně. Když se hrají počítačové hry střídmě, mohou zvýšit inteligenci, zlepšit pozornost, paměť a mít pozitivní dopad na učení.

Předchozí studie naznačovaly, že děti, které hrají počítačové hry, se učí násilí a jinému negativnímu chování. Nově se ale zjistilo, že děti, které hrají videohry, mají téměř dvojnásobnou šanci na to, že budou mít vysoké intelektuální schopnosti a že se jim bude ve škole více dařit.

TOP 10 RETRO počítačových her, které znáte i vy! Zavzpomínejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Pět hodin týdně

Studie, kterou prováděli vědci z Kolumbijské univerzity a která byla zveřejněna v časopise Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology, zkoumala údaje 3195 dětí ve věku od 6 do 11 let. Rodiče a učitelé hodnotili duševní zdraví dětí v dotazníku, samy děti pak odpovídaly na otázky prostřednictvím interaktivního nástroje. Podle dotazníku hrálo asi 20 procent dětí počítačové hry déle než pět hodin týdně.

Inteligence a školní úspěchy

Po zohlednění věku a pohlaví dětí, stejně jako sourozenců, věku jejich matky, rodinného stavu, vzdělání, zaměstnání, psychické tísně a regionu, výzkumníci zjistili, že vysoká míra hraní počítačových her byla spojena s vyšší intelektuální zdatností a také lepšími školními výsledky. Data navíc jasně ukázala, že děti, které trávily nadprůměrné množství času hraním videoher, zvýšily během dvou let své IQ přibližně o 2,5 bodu nad průměr. Sledování televize a aktivita na sociálních sítích na kognitivní schopnosti vliv nemělo naopak žádný. Pokud jde o konkrétní hry, pak jasně vedly League of Legends a Dota 2.

Bolest zad může být uznána jako nemoc z povolání. Zjistěte, zda splňujete podmínky
Zdraví

Bolest zad může být uznána jako nemoc z povolání. Zjistěte, zda splňujete podmínky

KVÍZ: Jak dobře znáte filmy se zvířaty? Otestujte se
Inspirace

KVÍZ: Jak dobře znáte filmy se zvířaty? Otestujte se

Lepší pameť i flexibilita

Vědci také zjistili, že studenti, kteří měli dva a více let zkušeností s hraním akčních videoher, měli lepší selektivní pozornost (schopnost mozku soustředit se na relevantní informace a ignorovat méně důležité detaily). Zlepšení pozornosti bylo lepší už po jedné hodině hraní. Střílečky totiž vyžadují, aby hráči rychleji reagovali na pohybující se situace. Došlo i na porovnávačku osob, které hrály pět hodin týdně a více, s lidmi, kteří nehráli videohry nikdy. Hráči překonali v paměti nehráče na plné čáře.

Lepší školní výsledky

Videohry se čím dál častěji používají ve školách k zapojení a motivaci studentů. Vedou ale videohry samotné k učení? Pro výuku středoškolských matematických dovedností rozhodně ano. Hráči počítačových her vykazovali v matematice zlepšení zhruba o 14 procent.

Lepší schopnost řešit problémy

Spousta videoher vyžaduje plánování, strategické myšlení a logiku, abyste v nich uspěli. Umí pak hráči her lépe řešit problémy? Ukázalo se, že ano. Výhodou při řešení problémů v počítačových hrách je totiž fakt, že hráči mohou zkoušet různé způsoby řešení problémů bez jakýchkoli dlouhodobých následků. Mohou hru prohrát a následně přehodnotit taktiku v další hře nebo na další úrovni. Tento přístup pokus-omyl je užitečná životní lekce. Rozhodnutí nemusí být hned jasné, ale vyzkoušet různé možnosti může být přínosné.

Zdroj: vlasta.cz yourtango.com/self/why-people-play-video-games-smarter-more-successful gamequitters.com/video-games-make-you-smarter

Zdřímnutí během dne vede k produktivitě a štěstí. Stejně tak časné vstávání
Inspirace

Zdřímnutí během dne vede k produktivitě a štěstí. Stejně tak časné vstávání

Hubnutí, zimomřivost nebo zácpa. Jaké příznaky upozorní, že štítná žláza nefunguje správně
Zdraví

Hubnutí, zimomřivost nebo zácpa. Jaké příznaky upozorní, že štítná žláza nefunguje správně

Bylinky proti jarní únavě: Na rýmu pryskyřici, energii dodá kopřiva a pozor na třezalku
Zdraví

Bylinky proti jarní únavě: Na rýmu pryskyřici, energii dodá kopřiva a pozor na třezalku

Tagy Amsterdam inteligence Kolumbijská univerzita League of Legends Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology učení videohra