Předchozí studie naznačovaly, že děti, které hrají počítačové hry, se učí násilí a jinému negativnímu chování. Nově se ale zjistilo, že děti, které hrají videohry, mají téměř dvojnásobnou šanci na to, že budou mít vysoké intelektuální schopnosti a že se jim bude ve škole více dařit.

TOP 10 RETRO počítačových her, které znáte i vy! Zavzpomínejte ve videu:

Zdroj: Youtube

Pět hodin týdně

Studie, kterou prováděli vědci z Kolumbijské univerzity a která byla zveřejněna v časopise Social Psychiatry and Psychiatric Epidemiology, zkoumala údaje 3195 dětí ve věku od 6 do 11 let. Rodiče a učitelé hodnotili duševní zdraví dětí v dotazníku, samy děti pak odpovídaly na otázky prostřednictvím interaktivního nástroje. Podle dotazníku hrálo asi 20 procent dětí počítačové hry déle než pět hodin týdně.

Inteligence a školní úspěchy

Po zohlednění věku a pohlaví dětí, stejně jako sourozenců, věku jejich matky, rodinného stavu, vzdělání, zaměstnání, psychické tísně a regionu, výzkumníci zjistili, že vysoká míra hraní počítačových her byla spojena s vyšší intelektuální zdatností a také lepšími školními výsledky. Data navíc jasně ukázala, že děti, které trávily nadprůměrné množství času hraním videoher, zvýšily během dvou let své IQ přibližně o 2,5 bodu nad průměr. Sledování televize a aktivita na sociálních sítích na kognitivní schopnosti vliv nemělo naopak žádný. Pokud jde o konkrétní hry, pak jasně vedly League of Legends a Dota 2.

Související články

Lepší pameť i flexibilita

Vědci také zjistili, že studenti, kteří měli dva a více let zkušeností s hraním akčních videoher, měli lepší selektivní pozornost (schopnost mozku soustředit se na relevantní informace a ignorovat méně důležité detaily). Zlepšení pozornosti bylo lepší už po jedné hodině hraní. Střílečky totiž vyžadují, aby hráči rychleji reagovali na pohybující se situace. Došlo i na porovnávačku osob, které hrály pět hodin týdně a více, s lidmi, kteří nehráli videohry nikdy. Hráči překonali v paměti nehráče na plné čáře.

Lepší školní výsledky

Videohry se čím dál častěji používají ve školách k zapojení a motivaci studentů. Vedou ale videohry samotné k učení? Pro výuku středoškolských matematických dovedností rozhodně ano. Hráči počítačových her vykazovali v matematice zlepšení zhruba o 14 procent.

Lepší schopnost řešit problémy

Spousta videoher vyžaduje plánování, strategické myšlení a logiku, abyste v nich uspěli. Umí pak hráči her lépe řešit problémy? Ukázalo se, že ano. Výhodou při řešení problémů v počítačových hrách je totiž fakt, že hráči mohou zkoušet různé způsoby řešení problémů bez jakýchkoli dlouhodobých následků. Mohou hru prohrát a následně přehodnotit taktiku v další hře nebo na další úrovni. Tento přístup pokus-omyl je užitečná životní lekce. Rozhodnutí nemusí být hned jasné, ale vyzkoušet různé možnosti může být přínosné.

Zdroj: vlasta.cz yourtango.com/self/why-people-play-video-games-smarter-more-successful gamequitters.com/video-games-make-you-smarter

Související články