Dříve se tradovalo, že vřes ochraňuje dámy před nečestnými úmysly mužů. Dívky si také vplétaly aspoň kousek vřesu do svatebního věnečku, aby co nejdříve po svatbě otěhotněly. Lovci s sebou zase nosili vřes na hony, aby měli úspěch. Ve Skotsku, Irsku a Anglii se od středověku vařilo vřesové pivo.

VIDEO: Jaký je rozdíl mezi vřesem a vřesovcem? Podívejte se!

Zdroj: Youtube

Vřes jako léčivá rostlina

Nejnovější studie naznačují, že vřes je cenným zdrojem antioxidantů. Podle vědců má protinádorové, protizánětlivé i antivirové účinky. Vědci také zjistili, že léčivé sloučeniny se nacházejí i v kořenech a oddencích. Studie prokázala antibakteriální účinky v celé rostlině během fáze pučení zejména proti bakterii E.coli.

1. Pomáhá při potížích s močovým ústrojím

Protože vřes obsahuje spoustu flavonoidů, tříslovin, minerálních látek a silic, působí především močopudně a dezinfekčně. Vřes je tedy velmi prospěšný v případě, že máte zánět močového měchýře či ledvin.

2. Rozpouští močové kameny

Vřes dokáže také pomoci v případě, že máte močové kameny. Odborníci o něm říkají, že funguje jako drtič kamenů.

4. Pomáhá při dně

Dna je zánětlivé onemocnění, které postihuje hlavně muže. Typicky postihuje kloub na palci jedné nohy. Projevuje se bolestí a zanícením. Riziko vzniku zvyšuje nezdravá strava a spousty alkoholu. Právě vřes proti dně působí, protože z těla odplavuje soli kyseliny močové, která dnu způsobuje.

5. Trávení i gynekologické problémy

Účinky vřesu můžete využít i v případě trávicích potíží. Vřes působí protiprůjmově a reguluje trávení. Dobrou službu vám udělá i v případě zánětů v pochvě, kdy je ideální kombinovat vřes s kontryhelem a měsíčkem.

Co a kdy z vřesu sbírat

Nejlepší čas na sběr je srpen až září. Sbírá se nať s květem nebo jen květy. Květy můžete sbírat tak, že je jen rukou jakoby sdrhnete z keře. Ty se pak suší. Usušené vydrží i několik let – účinek zůstává stejný. Lze použít i vrchní část kvetoucí nati se stonkem a lístky. Pak ale musíte vše nasekat nadrobno. Nálevy jen z květů mají více flavonoidů, nálevy z celé nati více tříslovin.

Jak vřes můžete využít

Z vřesu si můžete připravit nálev nebo čaj. Užívat byste ho neměli déle než 3 měsíce. Pak se doporučuje udělat si na 3 měsíce přestávku. Přestože lze koupit vřesovou směs, tinkturu či nálev, obvykle se užívá ve směsích v kombinaci nejčastěji s lichořeřišnicí, kontryhelem, hluchavkou a měsíčkem.

Náš tip!

Nálev při potížích s močovými cestami

1 čajovou lžičku sušeného vřesu zalijte 250 ml vroucí vody a asi deset minut louhujte. Pak sceďte a pijte po doušcích 3x denně. Nálev je trošku nahořklý. Chcete-li si připravit léčivý čaj na posílení močových cest, k sušenému vřesu přidejte stejné množství přesličky a zlatobýlu. Tento čaj pak pijte 2x denně.

Související články

Zdroje: vlasta.cz, salveo.cz, bylinkovyraj.net, utulne.cz, honeygreen.com, azolifesciences.com, Heather | Distribution, Description, & Uses | Britannica, rxlist.com,