Totální náhrada kyčelního kloubu spočívá v odstranění poškozeného kyčelního kloubu s kulovým pouzdrem a v jeho nahrazení umělým kyčelním kloubem vyrobeným z kovu nebo odolných syntetických materiálů. Jedná se o jednu z nejčastějších operací u nás i ve světě.

Zajímavost: Podle Americké akademie ortopedických chirurgů (AAOS) se ve Spojených státech každoročně provede více než 450 000 operací tohoto druhu. Do roku 2030 se očekává, že toto číslo dosáhne až na 635 000 operací ročně.

Cílem zákroku je zmírnění bolesti způsobené artritidou, včetně osteoartrózy a revmatoidní artritidy, nebo jinými zraněními a stavy souvisejícími s poškozením kyčelního kloubu a následné obnovení rozsahu pohybu v kloubu. K operaci se přistupuje pouze v případě, že konzervativní léčba, která by znovu umožnila bezbolestný pohyb, již nezabírá.

Co zahrnuje konzervativní léčbu?

 • léky proti bolesti
 • terapeutické cvičení
 • fyzikální terapii
 • pravidelné protahování
 • regulaci hmotnosti
 • pomůcky pro chůzi, například hůl

Doba rekonvalescence po implantaci endoprotézy se může u jednotlivých osob lišit. Pokud vás však podobná operace čeká, je dobré mít předem alespoň představu o tom, co můžete očekávat. Jaký je tedy průběh?

Během několika dnů po operaci v závislosti na doporučení ošetřujícího lékaře je vhodné kloub postupně zatěžovat. S pomocí berlí lze realizovat první kroky. Po propuštění z nemocnice je postupně pacient předán do rehabilitační péče. Jejím cílem je dosáhnout plného zatížení kloubu a umožnit návrat k běžným činnostem života. Je doporučována také následná lázeňská léčba. Většina lidí je schopna samostatně pokračovat v lehčích denních činnostech během 3 až 6 týdnů.

A jak zotavení probíhá krok po kroku?

Bezprostředně po operaci

Po zákroku vás převezou na pooperační pokoj, kde budou zdravotní sestry nebo jiný zdravotnický personál sledovat vaše životní funkce. Dostanete léky proti bolesti a léky na ředění krve a na nohy vám nasadí kompresní punčochy, aby se zabránilo vzniku krevních sraženin. Po operaci budete muset s největší pravděpodobností strávit 1 až 3 dny v nemocnici.

Několik následujících dní

Během pobytu v nemocnici s vámi bude fyzioterapeut pracovat na specifických cvicích a pohybech. To pomáhá zlepšit průtok krve a budovat svalovou sílu, která je nezbytná pro bezpečný pohyb.

S rehabilitační sestrou či fyzioterapeutem se naučíte:

 • sedět na lůžku
 • bezpečně vstávat z postele
 • chodit na krátké vzdálenosti s pomocí chodítka nebo berlí

Před odchodem z nemocnice vám fyzioterapeut poskytne instrukce ke každodennímu cvičení, které budete provádět doma, a navrhne konkrétní opatření, která je třeba dodržovat při spánku, sezení nebo ohýbání. To, zda se jedná o opatření dočasná či dlouhodobá, určí váš chirurg. Naučíte se také upravené způsoby provádění každodenních úkonů, jako například:

 • sprchování a koupání
 • vstávání a vstávání z postele
 • sedání na a zvedání z toalety
 • ohýbání se při oblékání ponožek a obuvi
 • přenášení předmětů, jako je jídlo a pití v domácnosti za použití hole nebo chodítka
 • nastupování a vystupování z auta

Vaše následující kroky mohou na doporučení lékaře vést do rehabilitačního centra, kde pokračuje pohybová terapie.

Následující tři měsíce

Jakmile zesílíte a budete schopni nohu více zatížit, každodenní aktivity pro vás budou snazší. Obvykle trvá asi 3 až 6 týdnů, než se začnete cítit lépe a budete se pohybovat s menší bolestí. Doporučují se pravidelné procházky a cvičení a vyhýbání se dlouhému sezení. Chůze je v této fázi pro zotavení obzvláště důležitá.

Po třech a více měsících

Po třech měsících se můžete plně vrátit ke každodenním aktivitám, včetně některých sportů s nízkou zátěží. Stále je však vhodné provádět cvičení fyzikální terapie, která se stará o sílu, ohebnost, pohyblivost a rovnováhu. Přestože je rekonvalescence u každého velmi individuální, po 6 až 8 měsících byste již měli normálně fungovat. Slabost svalů v okolí kyčle ovšem může přetrvávat až 2 roky.

Zdroj: vlasta.cz Hip Replacement Recovery: Timeline and Tips for Best Outcome (healthline.com)

Související články