Proč plešatíme?

Možná jste se setkali s tvrzením, že příčinou vlasového úbytku je nadměrné nošení čepic a klobouků. Jedná se však o zažitý mýtus a velký nesmysl. Plešatost je totiž dána z 90 % dědičností. Pokud ji proto už někdo má ve své genetické výbavě, pro zabránění vzniku příliš udělat nemůže. Ovlivňuje ji totiž mužský pohlavní hormon testosteron, který se v těle přeměňuje na dihydrotestosteron, na něhož pak vlasové folikuly reagují. Vlasový váček se stává neaktivním a vlasy se přeměňují na kratší a tenčí.

Zdroj: Youtube

Plešatí muži i ženy

Přestože plešatost postihuje častěji muže - vlasy jim začnou nejdříve ubývat nad čelem, na spáncích a na temeni hlavy, až se pleš postupně rozšíří na celou vlasovou pokožku - nadměrná ztráta vlasového porostu může potrápit i něžné pohlaví. Zpravidla po přechodu se s plešatostí, neboli androgenní alopecií, potýká až 40 % žen. Ztráta ale bývá mírnější a vlasy ubývají po celé hlavě.

Související články

Náhlá, avšak naštěstí jen dočasná změna

S rychlou ztrátou vlasů se můžeme setkat po silném stresujícím či traumatizujícím zážitku jako jsou prožitá nehoda, vážné onemocnění či úmrtí blízké osoby. Na vině je vysoká hladina stresu, která naruší rovnováhu růstové a klidové fáze vlasových folikul. Uklidnit nás však může fakt, že v tomto případě jde pouze o dočasnou plešatost a růst vlasů by se měl časem vrátit k normálu. Dalšími možnými spouštěči nadměrného vypadávání vlasového porostu jsou kromě emočního stresu také chronická nemoc, infekce nebo nárazové diety s nedostatkem bílkovin a poruchy příjmu potravy.

Související články

Vlasy v hřebenu jsou normální

Vyndáváte po každodenním česání z hřebenu velkou hrst zachycených vlasů? Pak můžete být v klidu, je to zcela normální. Během života nám totiž vypadne až několik desítek tisíc vlasů, jejichž přesný počet se odvíjí od množství porostu každého jedince. Obecně však platí, že lidem s hustou kšticí vypadne vlasů více a naopak.

Zdroj: vlasta.cz Hair Loss in Women: Causes, Symptoms, Treatments (healthline.com) How to Prevent Hair Loss in Men and Women (healthline.com)