Náhlé vysazení léků totiž může vyvolat velmi nepříjemné následky, v mnoha případech pak dokonce život ohrožující. V následujících seznamu jsou uvedeny léky, které byste nikdy neměli přestat užívat ze dne na den. Hned vám vysvětlíme proč.

Léky na krevní tlak

Trpíte hypertenzí neboli vysokým krevním tlakem? Pak pravděpodobně užíváte léky k jeho snížení a stabilizaci. Patří mezi ně diuretika, beta-blokátory, ACE inhibitory a další. Některé snižují napětí cévních stěn, jiné snižují zátěž srdečního svalu, další zvyšují vylučování soli. Pokud byste je náhle vysadili, hrozí vám zvýšené riziko mrtvice a poškození tepen. Objevit se mohou i problémy s ledvinami a zrakem.

Léky na štítnou žlázu

Užíváte léky na štítnou žlázu, zejména na hypertyreózu (nadměrná činnost štítné žlázy)? Pokud vám někdo říká, že je brát nemusíte a že je můžete klidně vysadit, nedělejte to. Vystavili byste se riziku takzvané „štítné bouře“. Mezi příznaky tohoto život ohrožujícího stavu patří zrychlený srdeční tep, horečka, mdloby, a dokonce kóma.

Antidepresiva

Pokud vám lékař diagnostikoval depresi, pravděpodobně vám předepíše léky, které ovlivňují hladinu určitých chemických látek v mozku. Rozhodně je svévolně nevysazujte, ani když se začnete cítit relativně dobře. Mohly by se objevit abstinenční příznaky, jako jsou závratě nebo žaludeční křeče. Často jsou také hlášeny „brain zaps“ neboli mozkové záchvaty (pocit elektrického šoku v mozku). Zároveň hrozí, že se vám vrátí všechny psychické problémy, které vás vedly k tomu, že jste antidepresiva začali užívat.

VIDEO: Jak vysadit ANTIDEPRESIVA, když na sobě pracuješ a je ti líp?

Zdroj: Youtube

Léky na ředění krve

Antikoagulancia se užívají k ředění krve a prevenci sraženin. Ty vám obvykle lékaři předepíšou, pokud máte zvýšené riziko mrtvice nebo srdečního infarktu. Jakmile je přestanete náhle užívat, výše uvedená rizika se mnohonásobně zvýší. Můžete trpět abstinenčními příznaky, jako jsou emoční poruchy, závratě nebo únava. Narušit se může i tok kyslíku do mozku.

Benzodiazepiny

Benzodiazepiny se používají v případě záchvatů a úzkostných poruch. Jedná se o oblíbené, přesto vysoce návykové léky na předpis. I proto by se nikdy neměly užívat dlouhodobě. Pokud už vám je ale lékař z nějakého důvodu předepsal, nevysazujte je ze dne na den. Hrozí poruchy spánku, bolesti hlavy, podrážděnost, úzkosti i ztuhlost. V horším případě se mohou vyskytnout halucinace a psychózy.

Gabapentin

Gabapentin se používá k léčbě epileptických záchvatů, periferní neuropatické bolesti, syndromu neklidných nohou a neuralgie. Ani tento druh medikamentů byste neměli vysadit náhle, hrozí totiž abstinenční příznaky, jako jsou bolest hlavy, nevolnost, únava, závratě či horečka. V horším případě očekávejte zmatenost a nepravidelnou srdeční frekvenci.

Oční kapky na glaukom

Glaukom je zelený zákal. Tyto kapky se užívají ke snížení nitroočního tlaku. Při náhlém vysazení dojde ke zvýšení tlaku uvnitř oka, což může vést k poškození zrakového nervu a v nejhorším případě i k oslepnutí.

Kortikosteroidy

Kortikosteroidy jsou protizánětlivé léky a jde o syntetické verze hormonu kortizolu, který přirozeně produkují nadledvinky. Lidem nahánějí hrůzu, jejich užívání je ale často nezbytné. Předepisují se na astma, alergie i autoimunitní onemocnění. Když je užíváte, tělo snižuje svou přirozenou produkci kortizolu. Pokud náhle přestanete, tělo nemá čas produkovat dostatek kortizolu, aby se vše srovnalo. A co vám hrozí? Změny nálad, únava, bolesti kloubů, nízký krevní tlak, nevolnost nebo bolesti břicha.

Zdroj: vlasta.cz starsinsider.com healthline.com rd.com

Související články