V případě cholesterolu je důležitá nejen celková hodnota, ale především hodnoty HDL (takzvaný hodný cholesterol), LDL (zlý cholesterol) a triglyceridy. Pokud jde o HDL, čím vyšší je jeho hodnota, tím lépe a tím méně cholesterolu se ukládá v cévách. Normální hodnoty se liší podle pohlaví. U žen by to mělo být asi 1,2–2,7 mmol/l, u mužů 1,0–2,1 mmol/l.

U LDL je to naopak, čím nižší číslo, tím lépe. Ideální hodnoty jsou do 3,4 mmo/l. Ne vždy je ale na vině v případě zvýšených hodnot strava. Co dalšího hladinu cholesterolu zvyšuje?

Zdroj: Youtube

Stres

Chronický stres způsobuje řadu zdravotních problémů, včetně vysokého cholesterolu. Výzkumy ukazují, že stres zvyšuje riziko vysokého LDL („špatného“) cholesterolu a snižuje hladiny HDL („dobrého“) cholesterolu. Je to proto, že stresové hormony, jako je kortizol a adrenalin, spouštějí změny, které mohou vést ke zvýšení hladiny cukru v krvi a zánětu. Časem to může způsobit, že vaše játra „vypumpují“ více cholesterolu a krevních tuků nazývaných triglyceridy.

Nefiltrovaná káva

Koho by napadlo, že popíjení nefiltrované kávy, turecké kávy nebo espressa může způsobit problémy s cholesterolem. V případě nefiltrované kávy do sebe dostáváte mastné sloučeniny obsažené v zrnech zvané diterpeny. Tyto oleje mohou zvýšit LDL cholesterol. Jedna nebo dvě porce kávy denně nevadí, odborníci však nedoporučují více než čtyři nefiltrované kávy za den.

Léky

Některé léky mohou mít neočekávaný účinek na váš cholesterol. Patří mezi ně některé druhy antikoncepčních pilulek, retinoidy, kortikosteroidy, antivirotika a antiepileptika. Některé léky na vysoký krevní tlak, jako jsou diuretika a starší formy beta-blokátorů, mohou také zvýšit cholesterol. Poraďte se se svým lékařem o všech lécích, které užíváte. Možná budete potřebovat změnit medikaci nebo dávkování.

Problémy se štítnou žlázou

Vaše tělo využívá hormony štítné žlázy k odstranění přebytečného cholesterolu, který nepotřebuje. Pokud máte sníženou činnost štítné žlázy neboli hypotyreózu, vaše hladiny celkového a LDL cholesterolu mohou stoupat. Poraďte se se svým lékařem, pokud máte příznaky hypotyreózy, jako je únava, suchá kůže a svalová slabost a bolesti. Existují krevní testy, které to snadno odhalí.

Cukrovka II. typu

Cukrovka 2. typu může zvýšit hladinu cukru v krvi. Když je cukru příliš mnoho, může se napojit na molekuly cholesterolu. Tím se stává cholesterol škodlivější. Lidé s diabetem 2. typu mívají vyšší hodnoty LDL cholesterolu, což zvyšuje riziko srdečních onemocnění. Mají také nižší množství ochranného HDL cholesterolu.

Menopauza

Pohlavní hormon estrogen ovlivňuje hladinu cholesterolu. V menopauze produkce estrogenu klesá a zvyšuje se cholesterol. Výzkumy ukazují, že hladina LDL a celkového cholesterolu stoupá již v období perimenopauzy, tedy zhruba rok před nástupem menopauzy. Aby toho nebylo málo, ženy po menopauze přiberou v průměru 8 až 10 kilogramů. Také přestanou tolik cvičit, což samozřejmě zvyšuje riziko vysokého cholesterolu.

Dlouhé a časté sezení

Ať už jste u stolu, nebo na gauči, dlouhé hodiny sezení škodí vašemu zdraví. Když sedíte příliš dlouho, enzym, který přeměňuje škodlivý LDL cholesterol na dobrý HDL cholesterol, klesá o 95 %. Abyste ochránili své srdce, dělejte si časté přestávky. Postavte se alespoň každých 30 minut a pokud můžete, aspoň na hodinku se projděte.

Problémy s játry

Vaše játra tvoří, zpracovávají a odbourávají cholesterol. Když nefungují správně, může to ovlivnit hladinu cholesterolu. Jedním z nejčastějších onemocnění je nealkoholické ztučnění jater, ke kterému dochází, když se v játrech ukládá přebytečný tuk. Postihuje zhruba 1 ze 4 dospělých.

Příliš mnoho alkoholu

Spolu se zpracováním cholesterolu játra také odbourávají alkohol. Pokud pijete příliš mnoho, může to tedy ovlivnit i hladinu cholesterolu. Jedna studie zjistila, že muži, kteří konzumovali nadměrně alkohol, zhruba 4 a ½ drinků nebo více drinků naráz, měli horší hodnoty cholesterolu ve srovnání s těmi, kteří nepili. To platilo i pro ty, kteří pili jen příležitostně. Pokud pijete, pijte přiměřeně a střídmě, ne více než jedna sklenka denně pro ženy a dvě pro muže.

Problémy s ledvinami

Cholesterol ovlivňuje způsob, jakým fungují vaše ledviny. Výzkum ukazuje, že vysoký cholesterol může poškodit funkci ledvin a zvýšit riziko onemocnění ledvin. Na druhou stranu mohou potíže s ledvinami zvýšit hladinu cholesterolu. Výzkumy ukazují, že nefrotický syndrom, což je typ poruchy ledvin, zvyšuje hladinu LDL a celkového cholesterolu. Hladinu HDL také snižuje i chronické onemocnění.

Strava s vysokým obsahem cukru

Nasycené tuky jsou často považovány za hlavní příčinu srdečních onemocnění. Ale viníkem je také příliš mnoho cukru. Strava s vysokým obsahem sladkého způsobuje, že vaše játra produkují více LDL cholesterolu a triglyceridů a méně HDL cholesterolu. Jedna studie zjistila, že lidé, kteří přijali 10 % nebo více kalorií z přidaných cukrů, měli až 3krát vyšší pravděpodobnost, že budou mít nízkou hladinu HDL ve srovnání s těmi, kteří přijali méně než polovinu tohoto množství.

Zdroj: vlasta.cz, webmd.com, IKEM, healthline.com

Související články