Kardiovaskulární choroby jsou nejčastější příčinou úmrtí u nás, přesto se jejich včasná léčba zanedbává, protože nebývají spojeny s akutním pocitem bolesti. Za optimální se považuje tlak mírně pod 120/80 mm Hg. O vysokém krevním tlaku hovoříme ve chvíli, kdy vám lékař nejméně při dvou oddělených měřeních zjistí hodnoty vyšší než 140/90 mm Hg.
Zákeřnost hypertenze spočívá v tom, že se jedná o nemoc plíživou, která v počátečním stadiu nemá žádné viditelné příznaky. Projeví se tak často až v okamžiku, kdy už může mít smrtelné následky – při prasknutí aorty, mozkové příhodě či infarktu.
Přesto existuje několik nespecifických příznaků, které mohou napovědět, že se tento nebezpečný problém týká i vás. Nejčastěji se jedná o bolest a motání hlavy, hučení v uších a bolestivost na hrudním koši. Nezřídka se objevuje také náhlé krvácení z nosu, které nemá zjevnou příčinu.
Čas změnit životosprávu
Pokud při zvýšeném krevním tlaku nemyslíte na prevenci, má to obvykle za následek doživotní medikaci s možnými vedlejšími účinky. Jestliže vám tedy lékař opakovaně naměří rostoucí hodnoty krevního tlaku, je nejvyšší čas upravit životosprávu. V první řadě je nutné omezit kouření, alkohol a vyvarovat se, pokud možno, zbytečnému stresu. Doporučuje se samozřejmě zařadit do svého denního režimu pohyb, a to nejen v případě, že trpíte nadváhou. Rozhodně je potřeba omezit i příjem soli. Právě ta totiž zadržuje vodu v těle, zvyšuje objem cirkulující tekutiny v cévách, a tím i tlak potřebný k zajištění krevního oběhu.
Pomoc z přírody
V případě, že váš krevní tlak postupně narůstá, zkuste nutnost doživotní medikace zmírnit či oddálit i včasným užíváním preparátů na přírodní bázi. Vyzkoušet můžete například doplňky s výtažky hlohu snižujícího krevní tlak, celeru omezujícího zadržování tekutin nebo vinné révy, jež přispívá k dobré funkčnosti žil, cév i celého cévního systému. Zkusit můžete rovněž konopí blahodárně působící na celý kardiovaskulární systém.
Zdroj: časopis Překvapení