I přes nesčetná varování stále podceňujeme „tikající bombu“ v podobě vysokého krevního tlaku neboli hypertenze. Ten přitom prokazatelně patří mezi hlavní příčiny srdečních infarktů, cévních mozkových příhod a dalších srdečně-cévních selhání. U nás je ve věkové skupině 25 až 64 let přibližně 40 % hypertoniků a jejich počet s přibývajícím věkem výrazně roste! Navíc úspěšná kontrola hypertenze, tj. dosažení krevního tlaku méně než 140/90 mm Hg, se daří zhruba jen u 30 % pacientů.

Jak své zdraví podpořit díky správnému pitnému režimu radí Věra Boháčová, nutriční terapeutka se zaměřením na prevenci a léčbu civilizačních onemocnění u dospělých i dětí.

Zdroj: Youtube

Užívání a zapíjení léků

Léčba hypertenze se často neobejde bez užívání léků. V případě předepsání léků je důležité jejich pravidelné užívání a také správné zapíjení, které pacienti často podceňují. Aby se léky správně vstřebaly a fungovaly tak, jak se od nich očekává, je důležité, čím a jakým množstvím se zapíjejí. Tabletku nebo tabletky je nutné zapít alespoň 200 ml tekutin (ideálně více), a to i v případě, že lze léky snadno spolknout i bez zapití.

Čím léky nezapíjet:

Léky by se nikdy neměly zapíjet alkoholem, který mění jejich působení. Přímo nebezpečné to může být při léčbě nervových onemocnění včetně deprese a nespavosti, u antibiotik, léků na alergie, léků na ředění krve aj. Existuje řada pravidel, kdy konkrétní léky nesmějí být konzumovány s konkrétními tekutinami. Například grepovým džusem by se neměly zapíjet léky na vysoký krevní tlak, na snížení cholesterolu, na léčbu alergií ani hormonální antikoncepce. Kávou a nápoji obsahujícími kofein se nemají zapíjet léky užívané při chronických zánětech průdušek nebo při astmatu. Mlékem se nemá zapíjet řada léků ze skupiny antibiotik, třezalkovým čajem pak antikoncepční pilulky.

Čím léky bezpečně zapít:

Při nejistotě, čím zrovna konkrétní léky zapíjet, je nejlepší sázka na jistotu. Nikdy není chybou zapít léky obyčejnou nebo přírodní minerální vodou. To platí i pro léky na vysoký krevní tlak. Výhodu mají slabě a středně mineralizované vody, které obsahují hořčík nebo draslík (například Magnesia, Mattoni, Dobrá voda, Korunní, Ondrášovka). Voda a minerálky by přednostně měly být neperlivé. K zapíjení léků se hodí také ovocný a slabý černý čaj.

Praktické rady k pitnému režimu pro zdravé i nemocné

Velice důležitým tématem pro hypertoniky, ale nejen pro ně, je dostatečný a vhodný pitný režim, protože patřičné množství tekutin v těle pomáhá (mimo jiné) držet krevní tlak pod kontrolou. Problematika pitného režimu je často řešena při dietních opatřeních, ale také v rámci prevence. Ne všechny nápoje se hodí pro pravidelné hrazení pitného režimu, některé lze doporučit jen na zpestření.

A pak jsou nápoje, jejichž konzumace se raději nedoporučuje vůbec (viz tabulka). Nejvýhodnější k hrazení pitného režimu je pitná voda, přírodní minerální vody a čaj. V případě čaje hraje důležitou roli jeho druh – silný černý čaj a bylinné čaje není možné doporučit vždy a beze zbytku. Pitná voda je jistě vhodná k pravidelné konzumaci v rámci pitného režimu, ale při zvýšeném pocení (sportování, pobyt v horkém prostředí, horečka) nepatří mezi nejvhodnější nápoje. V uvedených situacích ztrácí tělo s tekutinami i minerální látky, které mu nejlépe doplní minerálky. Přírodní minerální vody jsou univerzálním zdrojem tekutin. Díky široké nabídce je možné jejich výběr individuálně přizpůsobit. Slabě a středně mineralizované vody (obsah rozpuštěných pevných látek do 1 000 mg/l) mohou být základní tekutinou pro každodenní pitný režim zdravých osob i naprosté většiny osob s dietním omezením.

Režimová doporučení pro pacienty s vysokým krevním tlakem

  • Zanechání kouření: Kouření je jedním z rizikových faktorů onemocnění srdce a cév. V případě neúspěšných pokusů o zanechání kouření není ostudou obrátit se na odborníky.
  • Snížení tělesné hmotnosti u osob s nadváhou a obezitou: V případě nadváhy je každé snížení hmotnosti pozitivní, není tedy třeba klást si nereálné cíle. Zároveň je důležité nepodléhat módním dietám, ale řídit se radami odborníků.
  • Dostatečná tělesná aktivita (30–45 minut 3–4x týdně): Pravidelná pohybová aktivita pomáhá krevní tlak snižovat, posiluje srdečně-cévní systém. Stačí i obyčejná chůze, procházky.
  • Snížení konzumace alkoholu: Vyšší konzumace alkoholu zvyšuje krevní tlak. Za maximální tolerované množství odborníci aktuálně považují 5 „porcí“ týdne (1 porce = zhruba 0,5 l nízkostupňového piva, 2 dl vína nebo 5 cl destilátu), které ale nelze kumulovat, tj. nelze si dát například v pátek dávku za celý týden.
  • Omezení příjmu soli: Při snižování spotřeby soli je potřeba zaměřit se nejen na potraviny evidentně slané či solené, ale také na pokrmy ve slaných nálevech, slané sýry, uzeniny i konzervy. Větší množství soli mohou obsahovat i kořenicí směsi, instantní a dehydrované výrobky i silně mineralizované vody (pití většiny běžně konzumovaných minerálek je bezproblémové).
  • Zvýšení konzumace zeleniny a ovoce: Každý den je třeba sníst alespoň pár kousků zeleniny a ovoce. Nejlépe se to podaří, pokud je porce zeleniny či ovoce součástí každého denního jídla (1 porce – 100–150 g odpovídá množství, jež se vejde do dlaně).
  • Snížení celkového příjmu tuků, zejména nasycených: Tuky je žádoucí zejména při souběžné obezitě omezovat, nikoli ale vylučovat. Omezit by se měly „špatné“ tuky obsahující vyšší procento nasycených mastných kyselin (máslo, sádlo, slanina, uzeniny, tučné maso a tučné mléčné výrobky, ale i některé druhy jemného a trvanlivého pečiva, sladké pečivo, zákusky (s náplní či polevou) apod. Naopak tuky „dobré“ obsahují vyšší podíl nenasycených mastných kyselin a měly by se upřednostňovat (rostlinné oleje a výrobky z nich vyrobené, ryby, ořechy a semínka).

NÁPOJ

ENERGETICKÁ HODNOTA NA 100 ML*

ZAŘAZENÍ DO PITNÉHO REŽIMU

pitná voda

0 kJ/0 kcal

vhodná k pravidelné konzumaci

přírodní minerální, pramenité a kojenecké vody

0 kJ/0 kcal

vhodné k pravidelné konzumaci

čaj

0 kJ/0 kcal

dle druhu vhodný k pravidelné konzumaci

ochucené minerálky

2 kJ/0 kcal až 88 kJ/21 kcal

vhodné na zpestření pitného režimu, zejména v rámci pohybových aktivit

sirupy s vodou

dle naředění

maximálně ředěné možné na zpestření pitného režimu

100% ovocné džusy

cca 190 kJ/45 kcal

ředěné možné na zpestření pitného režimu

míchané nápoje bez alkoholu

dle druhu

možné na občasné zpestření pitného režimu

káva

téměř 0 kJ/0 kcal

možné zařazení do pitného režimu, ne ale jako relevantní zdroj tekutin

míchané nápoje s pivem (radlery)

83 kJ/20 kcal až 144 kJ/34 kcal

nevhodné k pravidelné konzumaci, možné na občasné zpestření pitného režimu

limonády slazené cukrem

121 kJ/28 kcal až 180 kJ/42 kcal

nevhodné k pravidelné konzumaci

energetické nápoje

9 kJ/2 kcal až 220 kJ/52 kcal

nevhodné k pravidelné konzumaci a hrazení pitného režimu

alkoholické nápoje

dle druhu 160 kJ/38 kcal až 909 kJ/217 kcal

nevhodné k pravidelné konzumaci a hrazení pitného režimu

alkoholické míchané nápoje

dle druhu

nevhodné k pravidelné konzumaci a hrazení pitného režimu

* je třeba zohlednit také běžné konzumované množství, které často není 100 ml

Zdroj: časopis Překvapení, Věra Boháčová, DiS. členka Fóra zdravé výživy, spolupracovnice AquaLife Institutu

Související články