Není snad nikdo, kdo by se s nimi nesetkal. Malé kousky kůžičky u okraje nehtů jsou ve skutečnosti celkem běžnou záležitostí. Obvykle samy od sebe zmizí, a to i bez toho, že byste cokoli podnikli. Někdy se ovšem mohou zanítit a způsobit infekci.
Co způsobuje záděry
Pokud se vám tvoří záděrky u nehtů, pak je nejčastější příčinou nedostatek hydratace. „Záděry signalizují, že pokožce kolem nehtů chybí maz. Cokoli, co způsobuje suchou pokožku, jako je časté mytí rukou, suché zimní počasí či agresivní chemikálie, jako jsou odlakovače na nehty či čisticí přípravky, může mít za následek tvorbu záděr,“ říká Samia Kadri z americké lékařské platformy Banner Health. Důvodem může být také příliš krátká manikúra, špatné stříhání nebo kousání nehtů a podobně. Záděry se také ve větší míře tvoří lidem s cukrovkou nebo oslabenou imunitou.
Jak záděry ošetřovat
Především je nutné nepodlehnout nutkání záděry utrhnout zuby nebo prsty. To pravděpodobně natrhne kůži a může to způsobit krvácení a nepohodlí, často velkou bolest. „V takovém případě hrozí infekce, která se projeví otokem, zarudnutím a citlivostí. Nehtové lůžko může dokonce hnisat,“ říká Samia Kadri.
Pokud záděry máte, je vhodné namočit postižený prst do čisté teplé vody na 10 až 15 minut, a poté nehet jemně zastřihnout ideálně sterilními nůžtičkami na kůžičku, abyste snížili riziko vzniku infekce. Pak můžete místo potřít antibakteriální mastičkou.
3 domácí tipy na záděry
Včasná léčba a péče o nehtové lůžko a jeho okolí může zabránit nejen infekci, ale i tomu, aby se záděry znovu objevily. Existují přírodní způsoby, které vám pomohou s léčbou.
- Glycerin: Naneste na nehtovou kůžičku glycerin, který poskytuje pokožce hydrataci. Ta je nezbytná pro „opravu“ kožní bariéry a urychluje hojení ran. Jak postupovat? Volně lze zakoupit glycerin v tekuté podobě. Smíchejte 3–4 kapky glycerinu s několika kapkami vody. Pak naneste dostatečné množství na nehty a nehtovou kůžičku. To dělejte hlavně poté, co si umyjete ruce nebo se vykoupete.
- Esenciální přírodní oleje: Záděry jsou častější v chladnějším období kvůli suchému vzduchu, který vysušuje i vaše ruce. Pomůže lehká masáž natržené kůžičky teplým olejem. To sníží i případný otok a zarudnutí. Rostlinné oleje mají protizánětlivé vlastnosti, které zmírňují problémy se záděrami. Navíc kůžičku hezky promastí. Nepoužívejte je ale přímo, mohly by pokožku dráždit. Vždy je nutné smíchat několik kapek těchto éterických olejů s nosným olejem, například mandlovým, avokádovým, šípkovým či kokosovým. Bambucké máslo funguje také skvěle. Z esenciálních olejů jsou vhodné: tea tree, levandule, ravintsara či palmarosa.
- Med, aloe vera a kurkuma: Všechny tři hojí rány a účinně bojují proti mikrobům, které způsobují infekci. Aloe vera a med navíc hydratují a pokožku pomáhají promastit a zklidnit. Smíchejte 1 čajovou lžičku aloe vera s kurkumou a medem. Tuto směs naneste na postižené místo a nechte působit aspoň půl hodiny. Pak jemně opláchněte a opakujte každý den, dokud se rána po záděrkách nezahojí.
Jak se vyhnout záděrám
Udržujte ruce hydratované a každý den jim dopřejte nějaký změkčující krém, který je určen k ošetření suché a popraskané pokožky. Můžete si krém nanést i na noc a ruce dát do rukavic. Při činnostech, které jsou náročné pro pokožku, jako je práce na zahradě, úklid domácnosti či mytí nádobí, používejte pracovní rukavice.
Nestříhejte si kůžičku, místo toho ji namočte do teplé vody a pak ji pouze jemně zatlačte pomocí speciálního nehtového dřívka. Pak hydratujte. A pokud můžete, přestaňte používat přípravky s acetonem, který se běžně vyskytuje v odlakovačích, protože aceton pokožku vysušuje.
Zdroj: vlasta.cz Banner Health | Health Care Made Easier eMediHealth - Expert-Reviewed Nutrition, Fitness & Health Information