Máte pocit, že vám hlen z nosu kape přímo do krku? Pak máte zadní rýmu. K zadní rýmě dochází z nadprodukce nebo zahuštění hlenu v důsledku alergie, astmatu, ale příčinou bývá i běžné nachlazení a neléčená rýma nebo gatsroezofageální reflux (zpětný tok žaludečních šťáv do jícnu). Zadní rýmu můžou způsobit také nosní polypy, užívání některých léků (jako například hormonální antikoncepce či léky na krevní tlak), změny počasí ale i určité potraviny.
Jak vzniká zadní rýma?
Nosní sliznice produkuje hlen neustále a je to přirozený proces. Bez něj by nemohla sliznice plnit svou ochrannou a čisticí funkci. Když probíhá vše normálně, hlen z nosu se mísí se slinami a my ho spolkneme. Jakmile je ale hlenu víc nebo je více zahuštěný, může dojít ke stékání hlenu do nosohltanu a dolních cest dýchacích. V takovém případě jde o zadní rýmu a hlen nejde vysmrkat. Hlen tedy neodtéká a množí se v něm bakterie, které můžou způsobit zánět a taky bolest hlavy. Hromadění hlenu v krku však může způsobovat taky problém s polykáním u starších osob.
Projevy zadní rýmy
Typické pro zadní rýmu je pocit zahlenění v krku a nemožnost se hlenu zbavit. Vzadu na patře můžete mít pocit, že tam máte „knedlík“. Dalšími symptomy je dráždivý kašel a snaha pořád odklašlávat. Někoho může trápit i chrapot, bolest v krku či škrábání v krku. Pokud zadní rýma trvá dlouho, může se objevit i zápach z úst.
Související články
Léčba zadní rýmy
Pokud zadní rýma trvá dlouho a nepomáhají babské rady, je lepší zajít k lékaři. Ten provede výtěr, změří CRP a v případě nutnosti nasadí antibiotika. Jindy postačí antihistaminika, která zmenšují otok sliznice. Na ředění hlenu lze také použít takzvaná mukolytika, která hleny rozpouštějí. Běžné kapky do nosu se mohou používat jen krátkou dobu, jinak na ně vzniká rezistence. V některých případech, například pokud máte nosní polypy, lékař předepíše kapky do nosu s obsahem kortikoidů, které mírní zánět nosní sliznice.
Domácí samoléčba
Chcete-li to zkusit nejdřív bez lékaře a přírodnější cestou, můžete vyzkoušet celou řadu domácích metod, které pomohou ulevit od zadní rýmy:
- Podložte si hlavu: Zvednutá hlava a gravitace pomáhá odvádět hlen z nosních cest ven. Vyhněte se ležení při čtení nebo sledování televize. V noci mějte hlavu mírně zvednutou. Zase to ale nepřežeňte, aby vás nebolel krk a ramena.
- Horké tekutiny: Pijte hodně tekutin, abyste zředili hlen. Čím je hled řidší, tím snadněji může procházet nosními dutinami. Tekutiny taky zvlhčují nosní sliznici, zvláště horké, jako třeba čaj nebo vývar.
- Kloktejte slanou vodu: Slaná voda uvolňuje hlen a pomáhá taky při bolestech v krku. Rozpusťte ½ lžičky s 250 ml teplé vody a kloktejte tak dlouho, dokud vám to bude příjemné, pak vyplivněte. Opakujte aspoň 2x denně.
- Inhalujte páru: Inhalace páry zmírní zadní rýmu. Pára zvlhčí nos a hrdlo a napomáhá průchodu hlenu. Páru můžete inhalovat během koupele nebo sprchy, nebo můžete využít inhalační terapii pomocí difuzéru nebo obyčejné misky, do níž nalijete horkou vodu. Pak si přehodíte přes hlavu ručník a nakloníte se nad misku. Zhluboka a pomalu se nadechujte. Pokračujte asi 2-5 minut, opakujte 2x denně.
- Použijte zvlhčovač nebo aromalampu: Aromalampa funguje tak, že do vody nakapete éterické oleje, které se odpařují do vzduchu. Na ucpaný nos jsou ideální tea tree, máta, eukalyptus nebo levandule. Postačí 3-5 kapek, více by mohlo naopak dráždit.
- Výplachy nosu konvičkou: Konvička se naplní solným roztokem, který postupně naléváte do jedné nosní dírky a druhou jej necháte vytéct ven. Pak zopakujete s druhou nosní dírkou. Následně se vysmrkáte. Slaný roztok se dá koupit, v podstatě jde o upravenou mořskou vodu nebo vodu minerální.
Další opatření, která pomůžou
Při chronických problémech se vyhněte kořeněným jídlům, omezte konzumaci kofeinu a cigaret. V mnoha případech pomůže, když shodíte pár kilogramů.
Zdroj: vlasta.cz healthline.com/health/home-remedies-for-post-nasal-drip#acv webmd.com/allergies/postnasal-drip