Na světě prý existuje více než pět tisíc eufemismů pro menstruaci včetně: „Les Anglais ont debarqué“, což ve francouzštině znamená „Angličané přistáli“ nebo „Erdbeerwoche“, což v němčině znamená „Jahodový týden“. Jak říkáte své menstruaci vy a jaké další zajímavosti o menstruaci nevíte?

Zdroj: Youtube

Menstruace se zhoršuje, když je zima

Chladné počasí může ovlivnit menstruaci, takže bude delší a bolestivější než v teplejších měsících. Roční období může ovlivnit taky premenstruační syndrom. Předpokládá se, že důvodem je nedostatek slunečního svitu, který pomáhá tělu produkovat vitamin D a dopamin, které mají vliv na psychiku. Omezený sluneční svit ovlivňuje endokrinní systém a snížená funkce štítné žlázy vede k pomalejšímu metabolismu. To má vliv i na délku cyklu. Frekvence ovulace se v zimě snižuje z 97 procent na 71 procent. „Jde ale o přechodný jev a tělo se přechodu a změnám v počasí přizpůsobí. Obvykle to trvá jeden až dva měsíce,“ říká gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

Během menstruace ztratíte mnohem méně krve, než si myslíte

Podle Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) mají obecně ženy pocit, že během menstruace ztratí tunu krve při každé periodě. Není to ale vůbec tak, v průměru žena ztratí jen 3-6 polévkových lžic krve. To moc není, že? Pokud si ale přesto myslíte, že vaše menstruační ztráta je vyšší, než by měla být, sledujte jeden den, jak často si musíte vyměnit tampon nebo vložku. Pokud je to více než jednou za pár hodin, je to pravděpodobně opravdu moc. V takovém případě to proberte se svým lékařem. Příliš velká ztráta krve vás vystavuje riziku anémie, která kromě jiného může vyvolat únavu, závratě či studené nohy a ruce.

Během menstruace můžete otěhotnět

Tohle je dobré vědět. Už proto, že si třeba myslíte, že menstruace je super antikoncepce. Anebo naopak. Moje dobrá kamarádka se roky pokoušela otěhotnět, a nakonec překvapivě otěhotněla v době menstruace. Řada žen (i mužů) se mylně domnívá, že když mají sex během menstruace, otěhotnění nehrozí. To ale není pravda. I když je samozřejmě více pravděpodobné, že neotěhotníte, není to nemožné. Je to proto, že spermie můžou přežít v těle až pět dnů, takže pokud máte relativně krátký cyklus, a máte sex na konci menstruace a ovulujete těsně po skončení menstruace, můžete potenciálně otěhotnět. Perlička pro pobavení. Ve středověku si lidé mysleli, že zrzavé děti byly počaty, když jejich matka měla menstruaci.

Související články

Průměrný věk začátku menstruace se změnil

V roce 1800 byl průměrný věk začátku menstruace kolem 17 let. V současné době je průměrný věk 12 let, tedy o celých pět let méně. Vědci se domnívají, že pro to existuje několik klíčových důvodů. Tím nejhlavnějším je podle nich lepší výživa. Jíme lépe a více než naši předkové před několika sty lety a tukové buňky vytvářejí estrogen. Čím více tukových buněk máte, tím více estrogenu máte v těle, což může posunout začátek menstruačního cyklu o mnoho let dřív. Faktorem je také zvýšená hladina stresu. Vysoká hladina stresu může vyvolat dřívější začátek menstruace.

Menstruováním stráví ženy téměř 10 let života

Od prvního cyklu až do menopauzy (ta začíná kolem 51. roku) má průměrná žena za život asi 450 menstruací. To se rovná přibližně 10 letům života, tedy asi 3500 dnům. Převedeno do menstruačních vložek nebo tamponů to vychází zhruba na 11 000 tamponů, které průměrná žena za život použije. Jasně, každá jsme jiná, takže cokoli může ovlivnit počet menstruací. Jedno je ale jisté, každou nějakým způsobem ovlivňuje. I proto existují neziskové organizace, které dodávají zdarma menstruační vložky ženám, které jsou buď bez domova, nebo mají nízké příjmy. U nás je to například neziskovka SOLA, která pomáhá ženám, pro které i vložka může být luxus.

Menstruace může ovlivnit váš hlas a čich

Podle výzkumníků ORL se hlas žen může během menstruačního cyklu mírně měnit kvůli reprodukčním hormonům, které ovlivňují hlasivky. To znamená, že ženy mohou během menstruace znít odlišně a podle účastníků testování dokonce „méně atraktivně“. Stejné ženské reprodukční hormony ovlivňují i vaši přirozenou vůni, což znamená, že když máte menstruaci, voníte jinak. A má to svou logiku. Je to schopnost, která se vrací k časům jeskynních lidí, kdy muže více přitahovaly ženy, které ovulovaly než ty, které menstruovaly, aby je mohli oplodnit.

Sex při menstruaci ulevuje od menstruačních bolestí

Ze studie Sex during menstruation vyplývá, že milování při menstruaci si užívá třetina žen. Pozitivně hodnotí kombinaci fyzického a emocionálního potěšení. Důvodem je stoupající hladina estrogenu a testosteronu, díky čemuž prožívají ženy milování s větší intenzitou. Navíc uvádějí i úlevu od menstruačních bolestí. „Křeče při periodě vznikají v důsledku stahů dělohy. Při orgasmu se děložní svaly zpočátku taky stahují, ale následně dochází k jejich uvolnění, což může zmírnit bolesti,“ popisuje analgetickou výhodu gynekolog a sexuolog Pavel Turčan. „Endorfiny, které jsou při orgasmu vylučovány, navíc mohou ženám ulevit i při bolestech hlavy nebo zkvalitnit spánek,“ dodává lékař.

Zdroj: Vlasta.cz helpingwomenperiod.org health.com

Související články