Zánět se projevuje oteklými, zarudlými a zanícenými dásněmi, které mohou krvácet, zejména při čištění zubů. Gingivitida je poměrně běžná, přestože se jí dá předejít. Kromě aloe vera, tea tree či šalvěje existuje ještě jedna bylinka, o které jste možná neslyšeli a která je skvělý pomocník v případě zánětů dásní.
Mochna husí neboli husí nožka
Český botanický název je mochna husí, naše babičky ale znaly tuhle rostlinu pod různými názvy. Husičky, husí nožka, žebříček, husí mýdlo či mochna hedvábná. Ať už se jí ale říká jakkoli, tahle tradiční evropská bylina je osvědčená v případě nejrůznějších zdravotních obtíží.
Kořen, nebo nať?
Bylinnou drogou je nať, která se sbírá od května do června. Pak se pomalu suší. Dobře usušená mochna husí má trpkou chuť. Pokud ji budete dobře skladovat, vydrží vám doma i několik let, a to se zachovalými účinnými látkami. V případě terapeutického využití se sbírá od září do listopadu, pomalu se suší a vyrábí se prášek. Kořen se zase využívá často v gastronomii. Nať se používá i v magii. Lidem, kteří mochnu husí nosí, prý dává moc a chrání je.
Léčivé účinky
Mochna husí obsahuje spoustu tříslovin, které mají stahující a protikřečové účinky. Proto je skvělá v případě bolestivých menstruačních křečí, průjmu či drobnějšího vnějšího krvácení. Je to i proto, že je bohatá na vitamin C a minerály. V přírodním léčitelství se využívá také jako diuretikum. Lze z ní připravit i léčivé čaje, které jsou vynikající při bolestech v krku.
Vyrobte si kloktadlo
Jako kloktadlo lze bylinku využít také v případě vřídků v ústech, bolestech zubů nebo zánětu dásní. Vyrobíte ho snadno. Jednu lžičku sušené natě zalijete 250 mililitry horké vody a necháte několik minut louhovat. Potom několikrát denně kloktáte.