Zánět dutin způsobují viry nebo bakterie a podle toho by měla probíhat léčba. V případě bakteriální infekce jsou antibiotika namístě, protože jinak hrozí nejrůznější komplikace – zánět středního ucha, či dokonce zánět mozku. Pokud infekci způsobily viry, pak můžete využít některé přírodní prostředky, které vám od ucpaných dutin uleví. Ideální samozřejmě je navštívit lékaře ORL, který by vám měl sdělit diagnózu. Následující babské rady je tedy vhodné využít jako podpůrnou léčbu.

Zdroj: Youtube

Tlak a bolest hlavy

Sinusitida je zánět dutin, který se projevuje otokem dutých prostor v oblasti čela, nosu a lícních kostí. Výstelka těchto prostor produkuje hlen, který je udržuje vlhké a chrání je před choroboplodnými zárodky, prachem a alergeny. Když se zanítí, otečou a produkují hlen nadměrně. Nahromadění hlenu v dutinách se projeví tlakem a bolestí hlavy, hlavně v oblasti obličeje, a také únavou.

Co vám uleví od bolesti a co pomůže ucpané dutiny uvolnit?

1. Voda a pára

Pijte hodně tekutin a zapněte doma zvlhčovač nebo odpařovač. Proč je to tak důležité? Tekutiny a zvlhčování pomáhají ředit hleny a odvodňovat dutiny. Vhodné jsou horké nápoje, zejména bylinkové čaje. Skvělý je heřmánek, šalvěj, černý bez či lípa. Ideální je také vdechovat páru, která dutiny zklidňuje a pročišťuje. Efektivní je napařování nad hrncem s horkou vodou. Až se začne voda vařit, odsuňte hrnec ze sporáku, dejte si přes hlavu ručník a ohněte se nad hrnec, abyste mohli vdechovat páru. Pozor, abyste nebyli moc blízko horké vody. Oči mějte zavřené. Můžete přidat kapku eukalyptového, tea tree nebo levandulového éterického oleje.

Nosní výplachy

Nosní sprcha je velmi účinný způsob, jak „protáhnout“ ucpaný nos a dutiny. Výplach nosu je nejvhodnější provádět konvičkou, kterou můžete koupit v lékárně. K výplachu se používá mírně slaná voda, která by měla mít teplotu těla. Slaný roztok se dá také koupit v již připravených sáčcích. Jedná se o upravenou mořskou vodu nebo minerální vodu z vnitrozemských vrtů. Můžete si ji ale samozřejmě snadno připravit i doma, a to tak, že smícháte jednu čajovou lžičku soli s půl litrem vody. Pozor na to, aby voda nebyla příliš slaná, mohli byste podráždit nosní sliznici.

Kuřecí polévka

Jedna starší studie zjistila, že kuřecí polévka snižuje zánět spojený s ucpanými dutinami a nachlazením. Jaké v sobě skrývá tajemství? Odborníci na téma kuřecí vývar spekulují, že pára v kombinaci s antioxidačními a protizánětlivými účinky pomáhají čistit dutiny. Kuřecí vývar obsahuje spoustu bílkovin, minerálů a také kolagen. Ovšem nejdůležitější je v případě ucpaných dutin glycin, což je aminokyselina, která pomáhá snižovat zánět.

Manukový med a koření

Manuka med je typ velmi osobitého medu, který se liší od těch, které znáte. Důvodem jsou jeho vynikající antibakteriální vlastnosti, díky kterým pomáhá při léčbě infekcí. Vyzkoušet ho můžete i při zánětu dutin. Stačí, když si ho budete pravidelně přidávat během obtíží do teplého bylinkového čaje. Na ucpané dutiny zabírají i pálivé potraviny či koření, jako je chilli, wasabi nebo křen. Právě křen je dokonalý rozpouštěč hlenu. Nastrouhejte si ho čerstvý na lžičku a poctivě snězte. Během chvilky se vám ucpaný nos uvolní a pocítíte obrovskou úlevu.

Zdroj: vlasta.cz everydayhealth.com Sinus Infection (Sinusitis): Causes, Symptoms & Treatment (clevelandclinic.org)

Související články