Nejčastější příčinou jsou bakterie, které se dostanou do těla. Chorobu tak nejčastěji nastartuje nedostatečná hygiena nebo neléčený zánět močového ústrojí. Častým důvodem je také zanedbání hygieny před a po pohlavním styku. Rizikové je používání nitroděložního tělíska, prostydnutí z vlhkého oblečení, nedostatečné oblékání a sezení na studeném povrchu.
Příznaky:
- bolest při močení, především pálení nebo řezání
- časté nucení na močení, i v noci
- slabší nebo až nitkovitý proud při močení a neúplné vyprázdnění
- zvýšené leukocyty v moči čili bílé krvinky v moči (bílkovina v moči)
- malé množství moči při močení
- bolesti v podbřišku
- bolest zad v bederní oblasti
- zimnice a zvýšená teplota
- krev v moči u žen i mužů
- samovolný únik moči
- v laboratorním nálezu se vyskytují červené krvinky v moči
Léčba musí začít hned
Na zánět ledvin vám lékař většinou okamžitě předepíše antibiotika. Obvykle vám doporučí zvýšit příjem tekutin až na čtyři litry za den. Pijte neslazené nápoje bez kofeinu a teinu. Absolutně se vyvarujte alkoholu. Léčbu podpoří bylinkové čaje, např. bancha (vlažný lze využít i pro oplachy pro zmírnění příznaků), kukicha nebo heřmánkový. V přírodě najdete spoustu bylinek, které mohou pomoci: řebříček obecný, pampeliška lékařská, přeslička rolní, rozrazil lékařský nebo bříza.
Zázračné brusinky
Při zánětu močových cest nebo ledvin se vždy nasazují brusinky. Můžeme sáhnout po 100% brusinkové šťávě (doporučuje se 300 ml za den). Brusinky snižují pH moči, tím ztíží bakteriím v měchýři podmínky pro rozmnožování. Zároveň těmto bakteriím zabraňují, aby se přichytily ke stěně močového měchýře. Pak je jednodušší dostat pomocí vypitých tekutin bakterie ven z těla. Kyselost moči dokáže snížit lžička jedlé sody v teplé vodě dvě hodiny po jídle. Snížením kyselosti moči dosáhneme zklidnění pálení a řezání při močení.
Podpora z přírody
Mít dobrou imunitu se hodí za každých okolností, v případě zánětu močového ústrojí a ledvin dvakrát. Proti zánětu je dobré nasadit nejznámější a nejdostupnější přírodní antibiotikum – česnek. V souvislosti se záněty obecně jste možná slyšeli o zázračné rostlince lichořeřišnici. Užívá se jako tinktura z výtažku z jejích semen. Jako u každé nemoci, i zde pomohou zvýšené dávky vitaminu C. Céčko zabrání bakteriím přichycovat se v močových cestách. Doplňte si vitamin C konzumací růžičkové kapusty, brokolice, zelí, kvašenou zeleninou. Najdete ho i v šípku a nati petržele.
Zdroj: vlasta.cz vitamín.cz urosante.cz